Društveno-politički aspekti
Organiziranje manifestacijskog turizma zavisi i od ukupnih društveno-političkih odnosa. Ovi aspekti označavaju utjecaj političkih prilika (čak i dnevnih) u regiji ili mjestu održavanja manifestacije. Turističke manifestacije, zajedno s pratećim aktivnostima, u novije vrijeme postale su i manifestacije političke prirode.
Društveno-politički aspekti ispoljavaju se prije svega prilikom organiziranja manifestacija međunarodnog ranga, ali se mogu ispoljiti i kod ostalih. Organizacija manifestacija, prvenstveno na lokalnom i regionalnom nivou, potvrđuje važnost i koristi vrijednosti kao što su čast, poštenje, odgovornost, ljudskost, suradnja, razumijevanje, respekt prema drugima, tolerancija, te ih povezuje s događajem (manifestacijom).
Osim ekonomskog značaja i utjecaja na okolinu u kojoj se razvija, turizam ima i šire društveno i političko značenje. Osnovica društvenog značenja razvoja turizma ogleda se u prvom redu na područje kulture, zatim u prenošenju pozitivnih navika i običaja i u poboljšanju zdravstvene i radne sposobnosti stanovništva.
Pozitivni i negativni društveno-politički aspekti
Manifestacijski turizam ispoljava pozitivne i negativne efekte za mjesto i regiju održavanja, ali isto tako uočljivi su pozitivni i negativni utjecaji društveno-političkih odnosa na organiziranje manifestacije, kako na makro tako i na mikro rangu.
U pozitivne društveno-političke aspekte na makro rangu ubrajaju se upoznavanje međunarodne zajednice s kulturnim, prirodnim i tradicijskim vrijednostima kao i društveno-političkim dostignućima, jačanje društveno-političkih i ekonomskih veza s državama iz koje dolaze posjetitelji i sudionici, pozitivni stavovi prema drugim nacijama, rasama i religijama, drugačijim kulturama, jačanje nacionalne sloge i pozitivni/tolerantni stavovi prema drugim ideologijama i sustavima.
Na mikro planu pozitivni društveno-politički aspekti ogledaju se u patriotizmu i gostoljubivosti, osiguranju značajnijeg medijskog i društveno-političkog rangiranja/uloge mjesta i regije održavanja manifestacije u državnim okvirima.
Negativni društveno-politički aspekti na makro rangu bili bi ekonomska i politička eksploatacija mjesta ili regije održavanja od strane vladajuće stranke (ili koalicije) i političkog sustava iskrivljavanjem osnovnih vrijednosti i sadržaja manifestacije za svoje političke potrebe i ciljeve, političko-ekonomska kriza zbog (pre)velikih troškova organiziranja manifestacije, nacionalizam, rasizam i šovinizam, te negativni stavovi prema drugim ideologijama i političkim sustavima. Na mikro rangu to su pretjerani (negativni) lokalpatriotizam, negostoljubivost, pa čak i nasilna promjena lokalnih vlasti u cilju ostvarenja lokalnih političkih ambicija (često diktiranih i naručenih iz raznih »centara moći«).
Navedeni, kako pozitivni tako i negativni utjecaji društveno-političkih aspekata, najbolje (i najčešće) se primjećuju kod organiziranja manifestacija umjetničkog, etnografskog, naučno-stručnog i vjerskog sadržaja.
Utjecaji na sportske manifestacije
U zavisnosti od društveno-političke situacije u svetu, zemlji, regiji ili mjestu održavanja manifestacije, prema sudionicima i posjetiteljima sa strane kod domicilnog stanovništva mogu se pojaviti neki negativni utjecaji kao što su netolerancija, nacionalizam, šovinizam i rasizam. Kao manifestacije u kojima se takvi utjecaji najčešće javljaju, izdvajaju se velika sportska natjecanja (i važne utakmice!). Takve manifestacije ohrabruju etnocentrizam i negativno nadmetanje među nacijama na uštrb individualnosti i globalni duh međunarodne suradnje, obesmišljavajući tako suštinu sporta. Poneke manifestacije čak razaraju jedinstvo lokalne zajednice, a toleriraju se samo zbog ekonomskog (novčanog) dobitka.
Za turizam se često kaže da je pasoš mira. Zajedno s ostalim vidovima turizma i kod manifestacijskog turizma sportskog karaktera može se postaviti pitanje: je li ovaj turizam sposoban da postigne mir? U stručnoj literaturi, ali nažalost i u praksi, zabilježeni su brojni negativni primjeri, kao što su korištenje turista/posjetitelja i sudionika za ciljeve napada i taoce terorističkih grupa (npr. Olimpijske igre u Münchenu ili Bliski istok), raspad država i izbijanje ratova (primjeri: SFRJ i rat Salvadora i Hondurasa nakon nogometne utakmice.). Politički utjecaj na manifestacije je značajan, pogotovo kada su u pitanju velike sportske. Činjenica je da je mjesto održavanja velikih sportskih manifestacija uglavnom politička odluka.
Tanaturizam
Postoji opasnost da se turizam, a posebno manifestacijski, ponegdje promatra i pretvara u eksploataciju nasilja kao glavne atrakcije radi ekonomske dobiti. To se dešava kod organiziranja manifestacija (događaja) u prostorima i mjestima gde se posetitelji mogu susresti sa stvarnom ili simboličnom smrću, što više ovaj vid turizma ima i ime – tanaturizam (morbidni turizam) – a podsjeća nas na borbe gladijatora u antičkom Rimu. Nažalost, ponegdje se i danas organiziraju razna turnirska natjecanja u borilačkim sportovima gdje se ne primjenjuju dosljedno sva sportska pravila, a borbe natjecatelja se vode i do smrtnog ishoda jednog od njih (»humanija« verzija su borbe pasa). U ljubitelje tanaturizma spadaju i »turisti« koji isključivo zbog zadovoljstva posjećuju mjesta zločina, pogroma, stratišta, masakra i katastrofa. Što više, dešava se da se mjesta komemoracija i nasilnih historijskih događaja pretvaraju isključivo u komercijalne svrhe bez i najmanjeg poštovanja i pijeteta prema nastradalima.
Čak i u mirnodopskim uvjetima i uz dobru organizaciju, veliku prijetnju manifestacijskom turizmu kao pasošu mira predstavljaju takvi izvođači programa, sudionici i posjetitelji koji manifestaciju zloupotrebljavaju kao mjesto za propagiranje ili čak ostvarenje svojih ekstremnih (neprihvatljivih) ciljeva.
Atila Dunđerski, dipl. turizmolog