Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vraćanje starog sjaja vrijednim spomenicima kulture

Na fruškogorskoj lesnoj zaravni na četiri kilometra od Inđije smješteno je mjesto Jarkovci. Na obali jezera na kraju glavne seoske ulice, smješten je stari ljetnikovac Moja volja grofa Marka Pejačevića. Izgrađen je početkom XX. stoljeća i njegova prvobitna namjena je bila povremeni odmor i boravak veleposjedničke obitelji Pejačević, koja je u to vrijeme imala dvorac u centru Rume. Zbog svoje specifičnosti i jedinstvenosti kao spoja gradske i seoske arhitekture ljetnikovac je stavljen pod zaštitu kao spomenik kulture i danas je višenamjenski objekt koji se koristi za potrebe predškolske ustanove i osnovne škole Dušan Jerković. Priča se da je ljetnikovac građen po volji grofove bolesne kćeri i kada je sagrađen dobio je naziv Moja volja. Također postoji priča da je grof izgubio ljetnikovac na kocki i da je na inzistiranje svoje supruge ponovno sjeo za kockarski stol dok ga nije povratio. Danas je ovaj dvorac ruinirana građevina, a vraćanje njegovog starog sjaja nagovještava projekt reanimacije spomenika koji je pokrenuo Centar za istraživanje i promociju kulturnog naslijeđa Heritag. Osim dvorca u Jarkovcima iz ovog centra najavljuju i sanaciju neogotičke crkve u Putincima i »reanimaciju« dvorca Šlos u Golubincima. Projektom kojim su obuhvaćena tri spomenika kulture, a koji su pokrenule povjesničarke umjetnosti Dušanka Gojić iz Jarkovaca i Gordana Milanović predviđeno je da se organizira niz kulturnih sadržaja (koncerti, izložbe...) kroz koje će se interpretirati priče o objektima i obitelji Pejačević. Projekt pod nazivom »Tragom baštine Pejačevića« je nedavno prezentiran i na konferenciji povjesničara umjetnosti u Zagrebu, a do kraja godine ista prezentacija bit će održana u inđijskom i rumskom Zavičajnom muzeju. Prvi u nizu kulturnih događanja u cilju promocije navedenih objekata održan je 8. lipnja u Jarkovcima otvaranjem izložbe »Priča o grofovskom imanju Moja volja«, kojom je posjetiteljima bilo omogućeno da se prošetaju kroz dva vijeka bogate povijesti ljetnikovca obitelji Pejačević u Jarkovcima.

Vrijedan dio lokalne baštine

S obzirom na to da je 2018. godina proglašena europskom godinom kulturnog naslijeđa, ljetnikovac Pejačevića u Jarkovcima, kao vrijedan simbol lokalne baštine, zaslužuje posebnu pažnju.
»Priča o grofovskom imanju Moja volja je samo dio i segment projekta reanimacije spomenika i u okviru njega smo imali radionice s djecom iz Jarkovaca, Putinaca i Golubinaca. U Putincima se nalazi njemačka crkva koju su Pejačevići podigli i to je njihova zadužbina, tako da smo s djecom radili i učili o značaju te crkve, a 1. lipnja smo i tamo organizirali izložbu. U ljetnikovcu u Jarkovcima koji je podigao grof Adolf Pejačević također smo organizirali seriju radionica s djecom o obitelji Pejačević. Ova izložba je završni događaj cijelog projekta i ona obuhvaća povijest ljetnikovca otkad je on podignut i otkad je osnovano imanje, pa kroz čitav XIX. I XX. vijek, kada je to oduzimano Pejačevićima, kada su dolazili kolonisti. Izložbom je  obuhvaćeno i razdoblje kada se tu nalazio Dom slijepih djevojaka i vrijeme kada je ljetnikovac otkupio čuveni srpski neorukirurg Milivoj Kostić, koji je osnivač neurokirurgije u Srbiji. Izložbu završavamo školstvom i nogometnim klubom čije su se prostorije također nalazile ovdje«, kazala je Dušanka Gojić iz Heritaga, ističući da ljudi imaju pogrešno mišljenje da se u Jarkovcima nalazi dvorac.
»Ovo je ljetnikovac, mada je najtočniji termin upravna zgrada zato što ga je jedino grof Adolf Pejačević mogao povremeno koristiti u svrhe ljetnikovca. To je bilo u razdoblju od 1850. do 1875. godine, a nakon toga objekt je više korišten kao upravna zgrada«, navodi Gojić.

Drugi dio projekta

Izložba je dio drugog dijela projekta »reanimacije« spomenika kojem je prethodio projekt »Tragom baštine Pejačevića«, u okviru kojeg je na teritoriju Vojvodine mapirano 11 spomenika kulture koji su vezani za grofovsku obitelj Pejačević.
»U ovom projektu smo naglasak stavili na Jarkovce i na ljetnikovac koji je zaista poseban, jer je jedini kao takva vrsta arhitektonskog spomeničkog naslijeđa, sačuvan. Zato nam je ljetnikovac glavna tema izložbe, kao reanimacije spomenika. Danas se malo zna o obitelji Pejačević. Ono što se najviše zna uglavnom se vezuje za Rumu i taj dio je i najobrađeniji i najpoznatiji. Općenito, malo se zna o njihovoj povijesti, napose o svarima kao što je Torda, onome što je novo proisteklo kroz projekt ‘Tragom baštine Pejačevića’. Projekt je imao za cilj i da se svi ti spomenici kulture Pejačevića dovedu u vezu i stave u širi kontekst«, kazala je povjesničarka umjetnosti Gordana Milanović.
Kroz izložbu »Priča o grofovskom imanju Moja volja«, posjetitelji su imali mogućnost upoznati se sa svim specifičnostima tog velebnog zdanja, povijesnim ličnostima, bogatom i moćnom obitelji Pejačević ali i ostalim zanimljivostima koje se vezuju za ljetnikovac. Projekt (RE)animacija spomenika jedan je od 10 pobjedničkih projekata na natjecanju Superste koje organizira Erste banka.
S. Darabašić

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika