Prognoza pojave štetnih organizama
Toplije temperature i padaline koje je donijelo proljeće pogodne su za razvoj različitih bolesti na voću. Prognozu pojave štetnih organizama za naredno razdoblje i kako se boriti protiv njih u slučaju breskve, šljive i jabuke daje nam savjetodavac iz Poljoprivredne stručne službe Subotica Nikola Ostrogonac.
»U razdoblju cvjetanja sorte bresaka i nektarina može doći do infekcije cvijeta prouzrokovačem sušenja cvjetova, grančica i mrke truleži plodova. Infekcija cvijeta se ostvaruje preko žiga tučka, a povoljni uvjeti za ostvarenje infekcije i brzu pojavu bolesti su prisustvo padalina ili visoka relativna vlažnost zraka (85%) i temperatura oko 20°C. Ukoliko je već ostvarena infekcija, nemoguće je spriječiti razvoj simptoma primjenom fungicida, te je neophodno provesti preventivne mjere zaštite. Za kraj ovoga tjedna prognozira se ispunjenje uvjeta za ostvarenje infekcija prouzrokovačem sušenja cvjetova i grančica koštičavog voća. Pred najavljene padaline, kod sorti koje se nalaze u fazi cvjetanja, preporučuje se primjena registriranih fungicida – ciprodex (aktivna materija ciprodinil) u koncentraciji 0,05 %«, kaže Ostrogonac.
Što se tiče šljiva, Ostrogonac objašnjava kako se u zasadima gdje nije došlo do kretanja vegetacije i gdje nisu provedeni tretmani na bazi bakra, preporuča njihova primjena u cilju smanjenja infektivnog potencijala prouzrokovača monilioza koštičavog voća, šupljikavosti lista voćaka, rogača šljive i bakterioznih oboljenja. Za suzbijanje prezimljujućih formi štetnika Ostrogonac preporuča primjenu preparata na bazi mineralnog ulja.
Jabuke se nalaze u fazi od pucanja pupoljaka do razvoja prvih listova. Ostrogonac navodi kako se povećava postotak dozrelosti pseudotecija prouzrokovača čađave pjegavosti lista i krastavosti plodova jabuke u pregledanim voćnjacima. Upozorava kako su pseudotecije plodonosna tijela u kojima se nalaze askusi s askosporama koje će se u povoljnim uvjetima osloboditi i ostvariti infekciju te da će najavljen porast temperatura s padalinama ubrzati ulazak jabuke u osjetljive faze razvoja kao i stvaranje povoljnih uvjeta za ostvarenje infekcija.
»Pred najavljene padaline preporučuje se primjena preventivnih fungicida dithane M-45 ili mankogal 80 (a.m. mankozeb) 0,25-0,3%, delan 700-WG (a.m. ditianon) 0,07%, merpan 50-WP (kaptan) 0,2-0,3%.
U ovim fazama razvoja preporučuje se i primjena fungicida za suzbijanje pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha), naročito kod osjetljivog sortimenta: ajdared, jonagored, jonagold. Za suzbijanje gljive prouzrokovača pepelnice jabuke preporučuje se primjena preparata karathane gold 350 EC (meptildinokap) u količini 0,4 – 0,5 l/ha.
J. D. B.