Naslijeđe – resurs za razvitak zajednice
Tijekom 2003. godine općinske vlasti Bača zatražile su da se Bačka tvrđava osvijetli i time spriječi njezina devastacija. Budući da je riječ o zaštićenom kulturnom dobru, to nije bilo jednostavno, a zatražen je, od strane konzervacijskih službi, uz osvjetljenje, i nastavak istraživanja Tvrđave te poboljšanje stanja dva preostala kulturna dobra – franjevačke crkve i samostana te manastira u Bođanima. Ove cjeline su neraskidiv »trojac« objekata naslijeđa koji usmjerava suvremeno konzervacijsko djelovanje Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Baču. Bilo je potrebno još nekoliko godina i ključnih događaja, te ogromna lokalna, regionalna, državna i međunarodna potpora pa da Zavod krene pod brendom »Stoljeća Bača« u misiju punu vjere da su stari Bač i njegova okolica poseban resurs koji se mora sačuvati na dugoročnu korist Bačlija.
Arhitektica dr. sc. Slavica Vujović bdjela je, i još bdije, nad ovim nastojanjima. Ova knjiga je istovremeno vodič kroz zaostavštinu povijesnih epoha i osoba koje su ih obilježile na strateški važnom mjestu u Podunavlju i podsjetnik na to koliko je studioznih pristupa i postupaka potrebno posvetiti njezinom očuvanju. Bez ustezanja Vujovićeva tvrdi da »ovo rijetko, jedinstveno i autentično višeslojno, raznovrsno multikonfesionalno naslijeđe, i u velikom stupnju sačuvan povijesni kulturni krajolik nisu u dovoljnoj mjeri prepoznati kao vrijednost i specifičnost područja, te do sada nije došlo do njihove integracije u razvojne procese Općine Bač«. No, ona i njezin tim se nisu zaustavili na konstatacijama i kritikama. Ova knjiga tome uvjerljivo svjedoči. U prvom njezinom dijelu opisane su vrijednosti Bača s okolicom i put nastanka projekta »Stoljeća Bača«. U drugom dijelu stručno precizno i opravdano neskromno, naveden je društveni doprinos ovoga projekta i njegovih rezultata.
Čitatelji ove knjige mogu dobro razumjeti dosadašnja postignuća projekta na primjeru radova izvedenih u franjevačkom samostanu. Slika Radosne Gospe, za Hrvate u Bačkoj od presudne identitetske važnosti, restaurirana je 2011. godine. Tijekom radova na produbljivanju niše u koju je trebala biti smještena, 2012. pronađena je freska Raspeća s Bogorodicom i svetim Ivanom iz XIII. stoljeća! U reflektoriju samostana nalazi se monumentalna slika Posljednja večera baroknog slikara Paulusa Antoniusa Sencera iz 1737. godine, a jedna od osnovnih intervencija na njoj bila je – otklanjanje posljedica prethodnih intervencija. Konačno, početkom prošle godine započeta je obnova samostana, uz proširenje sadržaja za javnost, putem donacije EU. Danas, nakon desetljeća i pol od prve ideje »Stoljeća Bača«, kada je obnova Donžon kule povela i uobličila obnovu Tvrđave, kada je ambiciozno krenula obnova Franjevačkog samostana, i kada je zablistalo slikarsko djelo Hristofora Žefarovića u manastiru u Bođanima, kada funkcionira edukacijski centar u pitoresknom podgrađu Tvrđave, jasno je da su konzervatori uspjeli Bačlijama prenijeti dio svojega optimizma i nadahnuća. Intenzivan rad na terenu je potreban da taj optimizam ne utrne. Prva istraživanja naslijeđa Bača započeta su 1870., i bila su prekidana u duljim razdobljima. Čini se da je sve to vrijeme konzervatorski sektor dokazivao društvenoj zajednici na različitim razinama vrijednost ovog područja i da u tome nije uspijevao, sve donedavno. Porazno je, međutim, znati da, od općine osnovan, Fond »Stoljeća Bača« ne funkcionira, a upravo je njegovo osnivanje bilo zamišljeno kao konačna uspostava strukture upravljanja lokalnim kulturnim naslijeđem. Znajući to, nije dovoljno samo zaželjeti da dr. Vujović i njezin tim dostojno nastave raditi posao koji toliko dobro obavljaju niti je dovoljno njihove napore elementarno uvažavati i javno pohvaljivati. Potrebno je više. Smjernice za to »više«, prije svega lokalnim akterima, jasno daje ova dragocjena knjiga.
Ovo štivo može, što više mora, postati model pristupa očuvanju i korištenju naslijeđa u našim sredinama. Autorica to jasno i metodološki iscrpno sugerira, a na onima kojima je namijenjena je da se na odobravanju dobrih prijedloga ne zaustave.
Marko Tucakov