Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Specijalno uz Dunav

Današnja destinacija je bila prilog mnogim destinacijama, ali nikako da dođe na red kao centralna »ličnost« rubrike Priroda i društvo. To nikako ne umanjuje njen značaj već naprotiv veliča neizvjesnost i pravi prostor za sjajnu najavu. Koliko je specijalna govori sam njen naziv, a podatak da je smještena uz Dunav nagovještava da je riječ o Specijalnom rezervatu prirode koji nosi ime Gornje Podunavlje.
Specijalni rezervat prirode je jedan od atraktivnih dijelova koji se nalaze uz Dunav. Sastoji se od nekoliko odvojenih cjelina: Monoštorskog rita, Apatinskog rita, područja Štrpca, Kozare i Karapandže. Smješten na krajnjem sjeverozapadu Vojvodine, rezervat je veliko poplavno područje i jedna od najočuvanijih ritsko-močvarnih cjelina. Koliko god bio glamurozan i prostran, rezervat je dio veće cjeline jer se na sjeveru graniči s Nacionalnim parkom Dunav-Drava, a na zapadu s Kopačkim ritom. Zauzima površinu od oko 20.000 hektara i skoro 70 km rječnog toka Dunava. 
 
Prebrojavanje
 
Prilikom istraživanja stanovnika ovog divnog područja svi izvori navode bogatu floru i faunu, a uostalom to i dolikuje jednom specijalnom rezervatu. Dakle, da se prebrojimo. U rezervatu je prisutna 51 vrsta sisavaca, 248 vrsta ptica, 50 vrsta riba, 11 vrsta vodozemaca, 9 vrsta gmazova, ogroman broj beskičmenjaka, od kojih se izdvaja fauna leptira s preko 60 vrsta dnevnih leptira, više od 1.000 biljnih vrsta… I konačno, nakon statistike i brojki možemo odati počast njegovom veličanstvu jelenu jer upravo ovo područje naseljava brojna grupacija europskog jelena. Tako da, bez obzira koji dio godine izaberete za posjet Gornjeg Podunavlja, gotovo je sigurno da ćete bar u daljini vidjeti ove graciozne veličine. Odlični sportaši u sjajnom trku, koji još ljepše riču ali se isto tako vješto šunjaju i sklanjaju od ljudi. Kako se ovo ne bi pretvorilo u jednolično obožavanje jelena dodajem da svakako ni jedan ljubitelj prirode neće odoljeti orlu bjelorepanu, ali ni crnoj čaplji. Kao i svaka sjajna družina i ova je sebi našla odlično dvorište, a za to su se pobrinuli vodeni, barski, močvarni, rječni, livadski, šumski i ostali ambijenti u režiji ovog rezervata. Ovo je samo dio aktera koje ćete zateći prilikom vašeg posjeta. Nema potrebe navoditi sve, jer takvih informacija je pun internet, a mi ćemo se zabaviti aktivnostima.
 
Sto čuda
 
Smješten uz Dunav, a okružen Bezdanom, Monoštorom, Kupusinom, Prigrevicom i Sontom, Specijalni rezervat prirode Gornje Podunavlje je pravo mjesto za savršen dan, a sadržaja ne manjka ni ako izaberete neki jesenski hladan dan. Ovo područje je poznato po autentičnom kulturnom nasljeđu, pa možete upoznati njihove običaje, nošnje, drvoreze, alate ili da provedete dan na ugodnoj čardi uz Dunav, vatru i pravi riblji paprikaš. Za one dinamičnije ili željne i jednog i drugog tu su lovni turizam i sportski ribolov, mada sve više uzimaju maha i ekološki, nautički i seoski turizam, u kombinaciji rekreativnog turizma.
Naravno, nešto od onih stvari o kojima pišu uvijek i na sva zvona, bar kada je riječ o ovom dijelu prirode ušuškanom u naziv Specijani rezervat prirode Gornje Podunavlje, svakako je podatak da je od skoro i on, u sklopu rezervata prirode Bačko Podunavlje, a zajedno s još tri zaštićena područja, upisan u Svjetsku listu rezervata biosfere.
Dotaknuti svašta, a ne iscrpiti ništa je bila ideja ovog teksta, a jedini cilj mu je privoljeti pravog ljubitelja prirode na ideju da hladan jesenski dan posvjeti ovom čudu od prirode. 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika