03.03.2017
Stepenice ili stube
U graditeljskoj tehnici stepenice ili stube služe za svladavanje određene visinske razlike. Postoje unutarnje i vanjske stepenice. U narodu su poznate i ljestve, kao sredstvo za vertikalno penjanje, npr. na tavan. Projektiranje, a zatim i izvođenje stepenica je vrlo složena stvar studentima, čak i mladim arhitektama se dogodi da nešto ne ispadne potpuno savršeno. Tijekom moje karijere arhitekta često mi se događalo da me neki poznanik pozove i pita me kako sam, bavim li se još projektiranjem? Nakon nekoliko poziva shvatio sam da takvi pozivi zapravo govore o tome kako su uglavnom vlastitim rukama ili uz pomoć nekog nazovi majstora probali izvesti stubište, npr. u vikendicama pa su s time kasnije imali probleme. Na takva pitanja nakon nekoliko takvih iskustava odgovorao sam kao iz puške: »što je, imaš problema sa stubištem?« na što sam s druge strane dobijao začuđeni odgovor/pitanje »otkud znaš?«. Najbrutalniji takav primjer je bio jedan školovani čovjek, koji je uz pomoć majstora u betonskoj međukatnoj konstrukciji ostavio otvor veličine 60 x 60 cm da kroz nju provede stepenice. Da steknete sliku kako je to mali otvor, pogledajte vaš električni štednjak čija je gornja ploča takve veličine. Na moj odgovor da mora rušiti dio konstrukcije kako bi dobio dovoljno veliki otvor, on je tu ideju odbio, pa sam mu onda predložio da kupi jedne dobre ljestve. Njegov komentar je bio »nisi ti nikakav arhitekt kada ne možeš riješiti stepenice«. Istina, ima i drugih rješenja. Osim ljestava to su konop ili ruda za penjanje. Sve u svemu predlažem vam da se prije projektiranja i izvođenja stubišta konzultirate s nekim iskusnim stručnjakom.
Jakovljeve ljestve
Najpoznatije ljestve u povijesti su Jakovljeve ljestve, poznate iz Biblije. Naime, Jakov je na putu u Betelu zaspao i u snu je vidio ljestve po kojima su se penjali anđeli koji služe Bogu. Te ljestve su povezivale zemlju i nebo. Neki smatraju da je to predslika Kristovog uznesenja, drugi pak misle da čovjek samo na ovaj način može dospjeti do Boga, ako mu On spremi ljestve. Ova scena je kroz stoljeća inspirirala mnoge umjetnike da oslikaju svoju viziju ljestava i anđela. Za mene je interesantna slika engleskog slikara, pjesnika i mističara Williama Blakea na čijoj slici, umjesto ljestava, u nebo vodi spiralno stubište. Često upotrebljavamo i izraz kako se netko »penje po društvenim ljestvicama« ili »stepenicama u društvu«, znači napreduje u društvenom položaju što se tiče statusa; dolazi na sve više položaje. Nevolja nastaje onda ako netko treba silaziti, jer silazak može biti i opasan ako je suviše brz, može se čovjek i ozlijediti.
Stepenice u gradu
U arhitekturi stepenice su često i ukrasni element, služe da istaknu važnost takvih stepenica ali i samog objekta. Primjera radi, svečano stubište u subotičkoj Gradskoj kući ili stepenice u našem Kazalištu. U arhitekturi starih Grka u svaki hram se ulazilo preko nekoliko stepenica. Malo je poznato da je tadašnji glavni inženjer grada i projektant Kazališta József Scultéti isprojektirao tri varijante ulaznog ugaonog dijela fasade. Jedna varijanta je bila imitacija klasičnog grčkog hrama, gdje bi se u »hram kulture« ulazilo preko impozantnih stepenica. Gradski oci su ovo rješenje vjerojatno smatrali skupim, jer bi to značilo da cijelu zgradu treba dići na visinu višu od jednog metra, pa su odustali od stepenica, od »grčkog hrama«. Jedino su ostali stubovi i timpanon s natpisom »Hotel Pešta«, koji je ipak bio važniji i isplatljiviji dio zgrade. U baroknoj arhitekturi, kada su uređivani i gradski trgovi, stepenice dobijaju na značaju. Najpoznatije i najraskošnije su tzv. Španjolske stepenice u Rimu. Recimo, i u Dubrovniku imamo slične, no manje stepenice u srcu starog grada. Većina ljudi Suboticu smatra ravnom, i bez nekih većih visinskih razlika, no u nekim dijelovima grada postoje manje i duže stepenice, napose u onim ulicama koje svladavaju visinsku razliku između nekadašnje rječne doline i viših dijelova terena. Te stube su jednostavne, obično izrađene od opeke, npr. kod tzv. Dulićeve grede. Baš zbog stepenasto vođenog trotoara, trg pokraj Senćanske crkve dobija malo mediteranski karakter. U blizini se nalaze naše »španjolske stepenice« rekao bih ja. Ovdje u Subotici najimpresivnije betonske stepenice nalaze se između stambenih zgrada i vode od ulice Braće Radić do Čapajeve, savladavajući visinu višu od dva metra.