29.04.2016
Vijesti
Pobjeda naprednjaka u Srijemu
Građani Srijema su na parlamentarnim, pokrajinskim i lokalnim izborima najveći broj glasova dali Srpskoj naprednoj stranci.
Srijemska Mitrovica
U Srijemskoj Mitrovici glasovalo je 61,39 posto od ukupno 70.573 upisanih birača. Uvjerljivu pobjedu ostvarila je lista Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje, koja je osvojila 49,28 posto glasova ili 35 vijećničkih mjesta u Skupštini grada Srijemska Mitrovica. Cenzus su, osim koalicije okupljene oko SNS-a (SPS, PUPS i Pokret socijalista), prešle i liste Za pravednu Srbiju Demokratska stranka – dr. Miroslav Kendrišić (DS, DSHV, Nova), Ivica Dačić SPS, SRS, LSV, LDP, Zelena ekološka partija – Zeleni, Koalicija DSS Narodni pokret Dinara-Drina-Dunav i Ujedinjena oporba Mitrovice – Aleksandar Prodanović (SDS-BorisTadić, Zajedno za Srbiju, Vojvođanska partija). Kada se postotci pretvore u mandate, koaliciji okupljenoj oko SNS-a u Srijemskoj Mitrovici, je pripalo 35 vijećničkih mjesta, Demokratskoj stranci i njenim koalicijskim partnerima šest, koliko su osvojili i socijalisti. Radikali se u Srijemskoj Mitrovici ponovno vraćaju u vijećničke klupe s četiri mandata, koliko ima i koalicija LSV-LDP-Zeleni, dok su koaliciji oko DSS-a i Ujedinjenoj oporbi Mitrovice pripala tri vijećnička mjesta.
Ruma
Izlaznost u rumskoj općini iznosila je 57,57 posto, a cenzus su prešle liste Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje, Ivica Dačić SPS, Jedinstvena Srbija, Ruma može bolje – Nenad Borović (DS, LSV, Zelena ekološka partija), Srpska radikalna stranka, lista Dosta je bilo – Saša Radulović, kao i manjinske stranke Jedinstvena ruska stranka – Goran Stjepanović i Zelena stranka – Zorica Jozić. SNS bi trebala imati 26 vijećničkih mjesta dakle apsolutnu većinu, SPS pet vijećnika, DS četiri kao i SRS, Lista Dosta je bilo 2 mandata i po jedno vijećničko mjesto za manjinske stranke.
Irig
Na izbore u Iriškoj općini izašlo je 61,20 posto birača. Lista Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje osvojila je 10 mandata, slijedi lista Najbolji izbor (DS, SVM, LDP) s tri mandata, zatim LSV s dva, a po jedan mandat dobili su: SPS, Pokret socijalista, Zelena stranka i Građanska lista.
Šid
Uvjerljivu pobjedu i u šidskoj općini odnijela je Srpska napredna stranka. Lista vijećnika SNS-a osvojila je 23 od ukupno 39 vijećničkih mandata. Na drugom mjestu je izborna lista Vrijeme je za pristojne ljude (DS, LSV, SDS Zelene ekološka partija – Zeleni), koji su dobili 13,54 posto glasova ili 6 vijećničkih mandata. Treće mjesto osvojila je Srpska radikalna stranka sa osvojenih 12,18 posto i osvojenih 5 mandata. SPS-Jedinstvena Srbija dobila je podršku od 10,37 posto birača i osvojila pet mandata.
Inđija
U općini Inđija, nakon 16 godina vlasti Demokratske stranke naprednjaci su preuzeli vlast. SNS će u lokalnom parlamentu imati 21 vijećnika, lista Petar Filipović – Zato što volim Inđiju 11, SPS 3 i SRS dva vijećnika.
S. Darabašić
Novi Sad ponovno naprednjacima
Od 78 zastupničkih mjesta koliko ima Skupština grada Novog Sada Srpskoj naprednoj stranci pripalo je 38, što je 40,69 posto osvojenih glasova. Slijedi »Dosta je bilo«, SRS i SPS–JS koji su izborili po osam vijećničkih mjesta. Po šest vijećnika imat će i LSV i DS. U Novom Sadu pravo da glasuje imalo je 324.066 birača, a glasovalo je 55,01 posto. Na 14. mjestu liste DS nalazio se kandidat DSHV-a Petar Pifat, ali s obzirom na broj osvojenih mandata DS-a, DSHV neće imati svog predstavnika u Skupštini grada Novog Sada.
Z. V.
Lokalni izbori u Subotici
Prema podacima Gradske izborne komisije izlaznost birača u Subotici je bila 48,47 posto. Komisija je konstatirala da je 61.499 građana Subotice odlučilo konačni raspored u gradskom parlamentu.
Lista Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje osvojila je 37,32 posto (23.685 glasova), Savez vojvođanskih Mađara 13,74 posto (8.724 glasova), Jenő Maglai – Pokret za građansku Suboticu 12,98 posto (8.240 glasova), Za pristojnu Suboticu – Demokratska stranka 8,31 posto (5.275 glasova), Liga socijaldemokrata Vojvodine – Nenad Čanak – Socijaldemokratska stranka – Boris Tadić, Zelena ekološka partija 5,73 (3.636 glasova), Dosta je bilo – Saša Radulović 4,7 posto (2.984 glasova), Ivica Dačić – Socijalistička partija Srbije – Jedinstvena Srbija, Dragan Marković Palma, Komunistička partija 4,14 posto (2.628 glasova), Srpska radikalna stranka, Dveri, Demokratska stranka Srbije 4,04 posto (2.568 glasova), Savez bačkih Bunjevaca – Mirko Bajić 2,29 posto (1.454 glasova), Ruska stranka – Igor Petrov 1,47 posto (935 glasova), Vojvođanska tolerancija 1,31 posto (832 glasa), Građani i građanke Srbije 0,84 posto (538 glasova).
Tako lista Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje ima 31 od 67 vijećničkih mjesta. SVM i Pokret za građansku Suboticu će imati po 11 vijećnika, koalicija oko Demokratske stranke može računati na 7 vijećničkih mjesta, Koalicija LSV-SDS-ZEP 4 mjesta i po 1 mjesto će imati manjinske stranke SBB, Ruska stranka i Vojvođanska tolerancija.
SNS pobijedila u Somboru
Na lokalnim izborima u Somboru najviše glasova i samim tim najviše vijećničkih mjesta u lokalnom parlamentu osvojila je Srpska napredna stranka kojoj je pripalo 30 mandata. Druga je lista SPS-JS sa 6 mandata, radikali s pet, dok su po četiri vijećnička mjesta osvojili Složno demokratski – Demokratska stranka, NS, SDS, LDP, DSHV, VP, Sombor za Sve – Dušan Jović i Dosta je bilo– Saša Radulović. Mandat su osvojile i liste nacionalnih manjina: SVM – Ištvan Pastor tri, Mađarski pokret za promjene – DZVM jedno i Srpsko-ruski pokret također jedno vijećničko mjesto. Ispod cenzusa ostali su LSV, Patriotski blok Sombora (Dveri, DSS, Bolji Sombor, Dinara-Drina-Dunav), Naša sela, naš grad – Nebojša Berić, Istina – Zlata Đerić – Nova Srbija i Republikanska stranka. Sombor će tako nastaviti da vode naprednjaci koji su okosnica vlasti bili i u protekle dvije godine. S obzirom na to da se na listi Složno demokratski na trećem mjestu nalazi Snežana Periškić iz Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini prema ovim rezultatima, Hrvati će imati svog predstavnika u lokalnoj skupštini u Somboru. Inače, SNS je najviše glasova osvojio i u Monoštoru i Beregu, mjestima s većinskim hrvatskim stanovništvom.
U Somboru je pravo da glasuje imalo 76.724 glasača, a pravo da glasuje iskoristilo je njih 55,47 posto.
Z.V.
Rezultati izbora u Apatinu,
Odžacima i Baču
Po službenim rezultatima lokalnih izbora u Apatinu će samo 4 liste u naredne 4 godine imati svoje predstavnike u skupštini grada: Srpska napredna stranka s osvojenih 5.640 glasova ili 35,84 postotaka, Socijalistička partija Srbije 5.276 glasova ili 33,52 postotka, Srpska radikalna stranka 979 glasova ili 6,22 postotka, Demokratska stranka 943 glasa ili 5,99 postotaka i manjinska lista Savez vojvođanskih Mađara 641 glas ili 4,07 postotaka.
Predstavnici SPS, SRS i DS su već najavili nastavak međusobne suradnje, što znači da ova koalicija sa 16 od 29 vijećničkih mjesta ima većinu s kojom može voditi Apatin.
Cenzus na izborima za vijećnike u Skupštini općine Bač prešli su: SNS s 40, DS i LSV sa po 16, te SPS i SRS s po 8 postotaka osvojenih glasova.
Lokalni izbori u općini Odžaci nisu raspisani, jer su izvanredni održani prije 2 godine, a vijećnička većina ima stabilnu vlast.
I. A.