25.12.2015
Putnički promet preko mosta u Bogojevu
Petak, 18. prosinac, željeznički kolodvor Sombor. Na četvrtom kolosijeku parkirana je kompozicija »ruskog vlaka« koji će za manje od pola sata krenuti za Erdut. Peti je dan to kako poslije prekida koji je trajao skoro četvrt stoljeća ponovno funkcionira željeznička veza između Hrvatske i Srbije, preko mosta Bogojevo. Bila sam svjedokom i tog povijesnog trenutka kada je iz Sombora krenuo prvi vlak za Erdut, sa samo tri putnika. Pet dana kasnije na kolodvoru, poprilična gužva. Potpuno drugačija slika od one prije pet dana. A onda glas s razglasa najavljuje dolazak vlaka iz Subotice, koji preko Bogojeva ide za Novi Sad. I svi putnici s kolodvora odlaze tim vlakom. Na kolodvoru ne ostaje nitko, i da nije nekoliko radnika željeznice ne bi se tu vidjela ni živa duša. A parkirani vlak uporno čeka putnike koje će povesti k Erdutu. Do polaska ima još dvadesetak minuta. Da prekratim vrijeme pitam šaltersku radnicu koliko staje karta do Erduta. »U dinarima ili eurima?«, pita me ravnodušnim glasom s one strane stakla. Kažem u dinarima, a ona mi odgovara 481 dinar. Ne odustajem, pa pitam koliko je povratna karta, a ona, nevoljno odvajajući glavu od hrpice novca koji prebrojava, odgovara – duplo skuplja. Vrtim se, ne znam gdje bih, ostati u hladnoj čekaonici, gdje k tome još »vuče« i promaja ili izaći na kolodvor, gdje je podjednako hladno. Još ću ovim dokonim radnicima željeznice postati »sumnjivo lice«, jer da biste uopće mogli obaviti svoju novinarsku zadaću, koja podrazumijeva fotografiranje i razgovor, za to vam treba posebna dozvola iz Beograda. Suvišno je reći da ni poslije pet dana, na uredno poslan zahtjev, odgovor nije stigao. A već sam prvog dana imala nemili razgovor s jednim od prerevnosnih radnika željeznice, koji me je pitao zašto fotografiram, uz konstataciju kako njih baš briga za to, ali bih mogla imati posla s policijom.
I dok se tako vrtim ponovno pomalo oživljava opustjela željeznička postaja. Oni redoviti putnici znaju da se ovdje u čekaonici ne može ni ogrijati ni sjesti, pa ni ne žure previše, već pravo s ulice, na blagajnu, pa u vlak. Srećom zagrijan. I malo po malo, prebrojah ja petnaestak putnika u vlaku koji samo što nije krenuo k Erdutu. I točno na vrijeme u 13 sati 12 minuta zvižduk, podignuta palica i kreće vlak s dva vagona na svoj put od nekih sat vremena.
Rijetki putnici
Među putnicima većina je onih koji ovaj međunarodni vlak koriste da bi stigli do nekog od mjesta na relaciji Sombor – Bogojevo.
»Radim u Somboru i slučajno danas putujem ovim vlakom, jer inače mi radno vrijeme traje do 14 sati. Za nas koji radimo u Somboru bolje bi bilo da ovaj vlak kreće poslije dva sata, jer ovako mi koji smo na poslu do 14 sati kući možemo tek u pol četiri, tako da od ovog novog polaska nemamo nikakve koristi«, kaže Maja Marić.
Djevojka s kuferom i kartom u ruci pita je li vlak na četvrtom kolosijeku onaj koji ide k Erdutu. Potvrđujem i pitam kamo putuju. Odgovara u Dalj.
»Studentica sam u Somboru i živim u Erdutu, ali ovoga puta iz Sombora putujem za Dalj. I do sada sam putovala vlakom kući, ali samo do Bogojeva, a moji su me dočekivali u Bogojevu. Bit će ovako mnogo lakše i uvođenje ovog vlaka meni će itekako olakšati putovanje«, kaže studentica Marija, koja na naš upit koliko staje karta od Sombora do Erduta odgovara 290 dinara. Da se pohvali da je bio prvi putnik na relaciji Osijek – Sombor može Tomislav Hoceljski, koji je bio jedan od dva putnika vlaka iz Osijeka koji je poslije 24 godine u Bogojevo stigao tog ponedjeljka, 14. prosinca, ujutro u minutu do osam. Iz Osijeka je krenuo ujutro u 6 sati i 40 minuta.
»Bio sam tog jutra jedini putnik za Sombor. U Bogojevu smo bili u osam ujutro, a onda smo preseli u vlak za Sombor. Pohvalno je što je poslije 24 godine ponovno uspostavlja veza između Osijeka i Sombora, ali mi je žao što nije bilo više putnika«, kaže Holjevac koga smo susreli u željezničkom kolodvoru u Somboru pri povratku za Osijek.
S njim u vlaku putovao je i Živko Ćelić.
»Putujem do Sonte. Sonća-nima će uspostavljanje ove veze s Hrvatskom značiti, jer su raznim razlozima oni vezani za onu stranu Dunava«, kaže Ćelić.
Red vožnje
Kao godina kada je veza između Srbije i Hrvatske preko mosta Bogojevo prekinuta spominju se 1991. i 1999. A zapravo točan podatak je da je veza između Osijeka i Sombora prekinuta početkom rata 1991. godine. Posljednji putnički vlak za Erdut i Osijek otišao je 16. lipnja 1991. godine u 19.28, a iste večeri za Zagreb je otišao i posljednji vlak iz Novog Sada. Nakon toga zbog rata prekinut je promet između dvije države. Ukoliko su nakon toga vlakovi i prometovali nisu bili veza između dvije države već veza između privremene SAO Krajine i Srbije. A onda je NATO bombardiranje 1999. godine onemogućilo svako i razmišljanje o željezničkom prometu između Hrvatske i Srbije. Oštećeni most obnovljen je tek 2006. godine i u saniranje štete uloženo je 700.000 eura. Sjećam se tog prosinca kada je službeno otvoren obnovljen most. Sjećam se po tome što se meni posrećilo da pratim posjet hrvatskog konzula Davora Vidiša Somboru, a ne svečano otvorenje mosta, koje je kasnilo nekoliko sati, jer se čekao resorni ministar Velimir Ilić. Prošlo je godinu i pol dok prvi teretni vlak nije prošao ovi mostom. Od tada vezu između Srbije i Hrvatske preko bogojevačkog mosta održavaju teretni vlakovi, ali ne redoviti, već oni maršutni, koji uglavnom ka Srbiji prevoze mineralno gnojivo, a ka Hrvatskoj šećernu repu. Od 14. prosinca, preko ovog mosta ponovno prometuju putnički vlakovi. To ponovno uspostavljanje putničke veze između Srbije i Hrvatske preko mosta Bogojevo prošle je nezapaženo i s hrvatske, a i srbijanske strane. Jedini spomen tog, ipak važnog događaja, i u hrvatskim i u srbijanskim željeznicama sveo se samo na nabrajanje novih linija koje su uvedene s novim redom vožnje koji je na snazi od 13. prosinca.
Za one koji namjeravaju putovati ovim vlakovima informacija da vlakovi između Bogojeva i Erduta prometuju dva puta dnevno u oba smjera. Jutarnji polazak izravnog vlaka iz Osijeka za Bogojevo je u 6.43, a drugi vlak iz Erduta za Bogojevo polazi u 14.46. Jutarnji polazak iz Bogojeva je u 8.20 sati i tada će se moći izravno, bez presjedanja, putovati do Osijeka. Vlak iz Sombora za Erdut kreće u 13 sati i 12 minuta, a polazak iz Bogojeva za Erdut je 14.08 sati, a u Erdutu se presjeda u vlak za Osijek. Iz Erduta vlak za Sombor polazi u 14 sati i 46 minuta, a u Sombor stiže u 15 i 52. Carinske formalnosti obavljaju se na postajama u Bogojevu i Erdutu. Vlakovi prometuju samo radnim danima.