Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ivana Petrekanić Sič: »Nenadoknadiv gubitak za hrvatsku zajednicu«

»Uredništvo na hrvatskom jeziku Radio Subotice od danas bez uposlenika«; ovu je vijest hrvatska redakcija objavila je prošlog četvrtka, 26. studenog, kada su raskinuti i posljednji ugovori o radu s urednicima programa. Nakon dva neuspjela kruga prodaje, Agencija za privatizaciju odbila je treću dražbu za ovu medijsku kuću, koja će u narednom razdoblju ili otići u stečaj te na taj način biti ugašena, ili će opstati u nekom obliku ukoliko bude zainteresiranih za besplatne dionice putem njihove podjele. No, ukoliko bi novih vlasnika koji bi Radio kupili putem dionica i bilo, oni ne bi bili u obvezi održati trenutačnu programsku shemu. Radio Subotica bio je specifičan zbog svoje višejezičnosti – emitirali su se programi na srpskom, mađarskom, hrvatskom, njemačkom i bunjevačkom. Gubitak će biti nenadoknadiv, kaže urednica uredništva na hrvatskom jeziku Ivana Petrekanić – Sič koja je 16 godina dio redakcije, najvećim dijelom kao glavna i odgovorna urednica.
Urednicima na Radio Subotici, posljednjima koji su ostali uz direktora i nekolicinu radnika, prošlog tjedna raskinuti su ugovori o radnom odnosu. Na Radiju više nitko ne radi, odnosno više nitko nije zaposlen. Ipak, Vi i dalje pravite program na hrvatskom jeziku? 
Baš zbog toga što sam tu toliko dugo, moralna odgovornost i obveza mi ne dozvoljavaju da tek tako odem. Potpisala sam otkaz i sutradan se već neću pojaviti na poslu? To bih mogla učiniti bez ikakvih posljedica, ali ipak smatram da nisam ja ta koja odlučuje kada će se ovaj program završiti, nego se moram konzultirati i s predstavnicima hrvatske zajednice koji su me, uostalom, na ovu poziciju i postavili. Želim da to bude zajednička odluka, a do tada radim. Bitno je da imamo informativni dio, da informiramo slušatelje o događajima koji su se tog dana dogodili. U tijeku su pregovori s hrvatskom zajednicom da nađemo neko druge rješenje i platformu za opstanak programa na hrvatskom jeziku.  
Postoji li incijativa unutar hrvatske zajednice da se na nekoj drugoj platformi, primjerice drugoj radijskoj stanici, emitira program na hrvatskom ili da se program transformira u neki drugi medij? 
Razmatraju se mogućnosti i razgovaramo da nađemo nekakvo rješenje. Smatramo da treba  nadomjestiti gubitak ovog radijskog programa. Ali ne znam još ništa konkretno. Ipak, treba se imati u vidu da je frekvencija 89,6 Mhz, koja je do sada pripadala Radio Subotici i na kojoj je bio emitiran program na mađarskom jeziku, u vlastništvu države a sada je koristi Pannon radio. To je nacionalna frekvencija i trebala bi biti ponuđena za manjinske programe, i možda tu postoji neka mogućnost da se na toj frekvenciji nađe prostora za program na hrvatskom jeziku. Za sada imamo informativnu emisiju na YU eco TV, pa imamo neko dnevno informiranje, ali sigurno je da se nećemo zadovoljiti samo s time i da se traži rješenje i za radijsku produkciju. 
Mislite li da će gašenjem Radio Subotice zapravo nestati i medijski pluralizam iz javnog medijskog prostora u našem gradu? 
Naravno. Ostaju samo komercijalne radio stanice koje imaju samo kratke vijesti  i tek  malo informacija o događajima u Subotici. Slušatelji više neće imati nikakva saznanja što se događa u gradu iz bilo kog segmenta: politike, kulture... To će biti nenadoknadiv gubitak. Ne mogu zamisliti kako može funkcionirati grad bez svog medija. Posebno će to osjetiti srednje i starije generacije. Mladi ni ne znaju što gube. Gube puno, ali toga nisu svjesni jer radio uglavnom ne slušaju. Njima su TV i internet glavni izvor informacija.
Treba li se i hrvatska zajednica okrenuti primarno internetu kao mediju gdje će se graditi zajednica mladih slušatelja i gledatelja, odnosno gdje će se mladi informirati? 
Mislim da treba. Svi se moramo prilagoditi i razmišljati o internetu kao mediju preko kojeg se može i treba informirati javnost. I program treba biti prilagođen i za mlade. Iako njih nije lako animirati. 
Program postoji od 1998. godine, znači već 17 godina bez prekida. Imali ste kontakta sa slušateljima. Kakva su vaša iskustva i koliko je program bio značajan za građane Subotice, prije svega hrvatsku zajednicu? 
Ima jako veliki značaj i samim time što se i proširivao program. Jedino što smatram da je loše jeste termin koji smo imali u predvečernjim i večernjim satima. Možda bi slušanost bila veća da je program bio emitiran u nekom drugom, zahvalnijem terminu. Značajnije je to od same dužine trajanja programa. Ipak, obzirom da smo bili jedini elektronički medij u Subotici, sigurna sam da su nas pripadnici hrvatske zajednici redovito slušali, napose informativni dio. U njemu su mogli čuti ono što se događalo u zajednici a i u gradu, budući da smo mi dio Radio Subotice i nismo samo proizvodili program za Hrvate nego za sve građane, ali na hrvatskom jeziku. 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika