Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Dobra vijest: Priznavanje stranih diploma u Srbiji za 3.500 dinara

Otvaranjem ENIC/NARIC ureda u Srbiji u listopadu ove godine priznavanje stranih diploma radi zapošljavanja više nije ni skupo ni toliko komplicirano – cijela procedura traje najviše do tri mjeseca a cijena je ista za sve diplome bez obzira na stupanj –  3.500 dinara (iznos republičke takse). To je neusporedivo manje nego što se do sada plaćalo, obzirom da su se diplome priznavale na pojedinačnim nadležnim fakultetima, a cijena je dostizala stotine eura. ENIC/NARIC ured je zapravo Centar priznavanja u svrhu zapošljavanja i predstavlja dio međunarodne mreže centara te je osnovan pri Ministarstvu prosvjete, znanosti i tehnološkog razvoja. Ima svoj portal: mpn.gov.rs/enicnaric-srbija/ na kojem se mogu naći sve informacije kao i formular za prijavu, a sva dokumentacija mora se predati osobno u Beogradu. 
 
Priznavanje radi zaposlenja, ne i školovanja
 
»Mi radimo priznavanje diploma u svrhu zaposlenja, a nostrifikaciju u svrhu daljnjeg školovanja i dalje rade nadležni fakulteti. Priznavanje se odnosi na visokoškolske ustanove, dok se priznavanje srednjoškolskih diploma radi u drugom odjelu i po drugačijoj proceduri, dakle ne u ENIC/NARIC uredu. Ono što je bitno jeste da se diplome iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine ne moraju prevoditi, iako je to zahtjev koji se postavlja za diplome i transkripte iz drugih zemalja« kaže Ivana Knežević iz ENIC/NARIC ureda Srbije. 
Jednom priznati program važit će u svim slučajevima, kazali su u Ministarstvu prosvjete, a za posebne slučajeve, kada je potrebno procijeniti program, Ministarstvo će organizirati tročlanu komisiju, te bi bi u tom slučaju proces priznavanja diploma mogao trajati više od 90 dana. O priznavanju stranih diploma pravnih fakulteta kažu kako neke od tih diploma mogu biti  priznate, a da je na poslodavcu izbor želi li zaposliti osobu koja je završila, primjerice, anglo-saksonsko pravo. Zbog toga je nadležni ministar Srđan Verbić kazao je da je s Pravnim fakultetom najveći problem to što u Srbiji ne postoji zakon o reguliranim profesijama koji definira tko može raditi kao pravnik ili odvjetnik.
Tako, primjerice, nekome tko je završio pravo u Hrvatskoj može se priznati diploma u svrhu zaposlenja, ali to ne znači da se izjednačava s diplomom pravnog fakulteta u Srbiji. Nostrifikacija diplome je i dalje u domenu fakulteta. Drugim riječima, ako netko dođe s fakultetskom diplomom iz inozemstva, a želi u Srbiji nastaviti master ili doktorske studije, priznavanje fakultetske diplome će se u tom slučaju i dalje raditi na fakultetima.
 
HNV: Sada imamo gdje uputiti studente iz Hrvatske 
 
Da bi netko s fakultetskom diplomom dobijenom izvan Srbije mogao upisati zvanje u radnu knjižicu morao je pristupiti skupoj i dugotrajnoj proceduri koja se radila na fakultetima. Osnivanje ENIC/NARIC ureda u Srbiji, koji u Hrvatskoj i drugim EU zemljama postoji već dugi niz godina, omogućit će brže, jeftinije i lakše priznavanje diploma.  
»Prethodnih godina javljale su nam se osobe koje su završile fakultete u Hrvatskoj, međutim mogli smo ih upućivati jedino na slične fakultete u Srbiji. Taj sustav je bio neuređen i povezan s brojnim komplikacijama zbog složenosti procesa nostrifikacije diploma. Nadam se da će ustrojavanje ENIC/NARIC sistema olakšati proceduru i mi ćemo sada sve upite moći usmjeriti ka ovom uredu«, kaže Darko Sarić Lukendić, predsjednik Izvršnog Odbora Hrvatskog nacionalnog vijeća. 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika