20.11.2015
Vaši dojmovi o Interliberu?
Zoran Nagel, prof. geografije
Novine
Ovo je bila šesta godina da smo vodili učenike Gimnazije, ali i drugih škola, na Interliber. To je manifestacija vrijedna za posjetiti, jer vidimo kakvih sve novina ima u svijetu knjige, dobijemo uvid u aktualnu produkciju i ponudu. Odlaskom na Sajam nastojimo dodatno poticati kulturu čitanja kod učenika, a posjet je u stručnom smislu koristan i za nas nastavnike. Ponuda na Interliberu je dobra, ima puno knjiga i nakladnika, ali manje je inozemnih nakladnika u odnosu na beogradski Sajam knjiga. Ove godine smo bili u subotu, kada je posjećenost izuzetno velika.
Djeca pokazuju interes za knjigu, ima i onih učenika koji su na Interliber išli već nekoliko puta. Kako imaju dosta lektire u školi, ovo im je prilika da kupe neke naslove koji nisu obvezni, već više odgovaraju njihovom osobnom ukusu. Vidim da kupuju književna ali i znanstvena djela (povijest, informatiku...), a zanima ih i strip.
Odlazak na Interliber je ujedno prilika da vidimo Zagreb, osjetimo atmosferu glavnog grada. Uglavnom obilazimo neke od kulturnih znamenitosti u centru grada – katedralu, Kamenita vrata, Trg sv. Marka, Lotršćak..., a bude tu onda i ugodnih iznenađenja kao što je ove godine bio tamburaški nastup na Trgu bana Jelačića.
Isto tako, držim da je odlazak u Zagreb, iako jednodnevni, prigoda za učenike da malo vježbaju hrvatski jezik kojega uče u školi. Sve u svemu, dojmovi o Interliberu su odlični, a planiramo ići organizirano na Sajam i idućih godina.
Tanja Dulić, prof. razredne nastave
Korisno
Uglavnom svake godine posjetim sajam Interliber u Zagrebu. Uvijek pronađem neku knjigu za sebe, kako za nastavu tako i za čitanje. Obzirom da se bliže blagdani, iskoristim priliku kupiti knjige najdražima koje darujem. Iako imamo predstavništvo Školske knjige u Subotici, za mene je vrlo značajan odlazak na Sajam u Zagreb, jer imam priliku vidjeti što nude i ostali nakladnici, a i iskoristiti sajamski popust koji je nekad veći, nekad manji, ali svakako značajan. Svake godine idem organizirano na dva dana sa školom iz Tavankuta. Nakon posjeta Sajmu, organiziran je odlazak u kazalište kada imamo priliku gledati neku aktualnu predstavu na hrvatskome jeziku. Drugi dan je rezerviran za posjet nekom drugom mjestu u Hrvatskoj. Ove godine posjetili smo svetište u Ludbregu, Čakovec i muzej old timer-a u Selnicama. Važno je da učenici koji pohađaju nastavu na hrvatskome jeziku posjete Interliber, jer mogu potražiti za sebe i svoje najdraže neku knjigu po povoljnijim cijenama, a isto tako mogu pronaći knjige različitih žanrova koje su napisane na hrvatskome jeziku, a nemaju ih u Subotici. Učenici se vesele svakom putovanju, a napose kada idu u Hrvatsku. Nažalost, mnogi roditelji ne mogu priuštiti svojoj djeci odlazak na Sajam. Osim plaćanja putovanja, trebaju dati učenicima nešto novca da si mogu kupiti makar jednu knjigu. Trebalo bi se više angažirati oko financijske pomoći kako bi što više djece posjetilo Sajam knjiga. Odlaskom na Sajam bi se mogli nagraditi dobri učenici kao poticaj za dobro učenje i vladanje.
Verica Farkaš, prof. razredne nastave
Usavršavanje
Na Interliberu sam bila više puta. Svakako da je to vrlo značajna manifestacija, poput drugih sajmova knjiga. Budući da radim u nastavi na hrvatskom jeziku, odlazak na taj sajam mi je značajan u smislu nabave literature za stručno usavršavanje. Svaki se godine u ponudi može naći nešto novo, nešto korisno. Naglasila bih i potporu koju imamo od velikog hrvatskog nakladnika Školske knjige. Nekada je ona bila značajnija, ali postoji i sada. Ove je godine nas nekoliko nastavnika bilo u posjetu tom poduzeću, gdje su nas, među ostalim, upoznali s njihovim internetskim projektom Školska e-knjiga – nova dimenzija poučavanja. Bilo bi lijepo kada bismo to mogli koristiti i mi nastavnici koji predajemo u ovdašnjoj nastavi na hrvatskom jeziku. U većini slučajeva, knjiga je danas u životu djece prisutna »koliko mora biti«, koliko ih mi u školi obvezujemo na to nastavnim programom. Broj učenika koji čitaju nešto izvan lektire je mali. Na to utječu i novi mediji, poput interneta. No, na knjigu se djeca navikavaju i u obitelji: u obiteljima u kojima i roditelji čitaju, veća je vjerojatnoća da se ta navika razvije i kod djece. Posljednjih godina na Interliber idem organizirano sa školom Matija Gubec iz Tavankuta. U pitanju je dvodnevni posjet u okviru kojeg obilazimo i neke druge gradove u središnjoj Hrvatskoj, što je još jedna zanimljivost. Ipak, svake godine s ovom skupinom na Sajam ide manje nas nastavnika. Mislim da bi neka institucija, možda HNV, trebala financijski pomoći, da nas na Interliberu bude više.