Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Tomislav Žigmanov izabran za novog predsjednika

Demokratski savez Hrvata u Vojvodini je poslije Bele Tonkovića i Petra Kuntića dobio trećeg predsjednika u svojoj povijesti. Za novog predsjednika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini tajnim je glasovanjem izabran kao jedini kandidat književnik, profesor i ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislav Žigmanov. Izabran je oko ponoći između petka i subote na izbornoj skupštini koja je trajala pet i pol sati. Za plan i program novog predsjednika DSHV-a glasovalo je 166 od 174 izaslanika koji su glasovali. 
Poslije održanih dvadeset i šest izbornih skupština za mjesne organizacije i četiri izborne skupštine podružnica DSHV-a, trinaesta redovita skupština DSHV-a održana je 30. listopada 2015. godine u Subotici. U dvorani Nove općine nazočilo je 193 od 277 izaslanika, koji su izabrani na izbornim skupštinama 26 mjesnih organizacija. 
 
Za dostojanstvo i ravnopravnost Hrvata u Srbiji
 
»Svjestan sam odgovornosti predsjednika DSHV-a, ona proizlazi iz činjenice da je DSHV od osnutka bio i do danas je ostao najvažniji stožer politički angažiranih Hrvata u Vojvodini, te njihov najutjecajniji čimbenik. Riječ je o političkoj stranci kojoj se imaju zahvaliti brojna postignuća: u oblasti ostvarivanja prava na informiranje i obrazovanju na materinskom hrvatskom jeziku, kao i glede službene uporabe hrvatskoga jezika. DSHV je politička stranka koja je prepoznavana kao integrativni, suradnički čimbenik s drugim institucijama i organizacijama Hrvata u Vojvodini, u zajednici koja očekuje istu vrstu aktivnosti, ne samo od hrvatskih institucija i organizacija nego i od pojedinaca, a osobito onih koji su pasivni promatrači ili malodušni za pitanja boljitka naroda kojem pripadaju. Stoga sam slobodan pozvati i njih  –  dođite, učlanite se u DSHV. Ovaj poziv važi osobito za mlade – budućnost ne samo da pripada vama, već uveliko ovisi od vas«, poručio je, iznoseći plan i program svoga rada Tomislav Žigmanov i najavio da će biti i predsjednik kontinuiteta: 
»Prije svega kontinuitet se ima odnositi na političku angažiranost za dostojanstvo Hrvata u Vojvodini i političko djelovanje za njihovu ravnopravnost. A ostvarivanje takvih političkih ciljeva do sada je, i nadalje će podrazumijevati, isključivo demokratska sredstva i demokratske metode. Kada je riječ o dostojanstvu Hrvata u Vojvodini nastavit ću se dosljedno zalagati da ne trpimo akte diskriminacije, već da kao Hrvati u vlastitom dostojanstvu budemo tretirani kao i drugi građani Srbije. To je temeljni preduvjet za političku slobodu Hrvata u Vojvodini. Ne želimo imati vanjske prisile u vanjskom djelovanju od nositelja moći, već takve koji omogućavaju pozitivno samoodređenje građana hrvatske nacionalnosti u Srbiji. Hoćemo jednostavno biti građani Srbije, jednaki u priznanju sa svima drugima. To vrijedi kako na nacionalnoj razini, tako i na regionalnoj i u svim lokalnim zajednicama u kojima Hrvati žive. Posebno ću inzistirati da se to ostvari u sredinama u kojima je bilo etnički motiviranog nasilja i etničkog protjerivanja 1990-tih, što mora imati za posljedicu memoriranje hrvatskih žrtava iz tog razdoblja.«
U svom programu je istaknuo da će zalaganje za ravnopravnost Hrvata u Vojvodini i rješavanje postojećih problema za njega biti veliki izazov. 
»Nastavit ću se zalagati za pravo Hrvata na sudjelovanje u donošenju političkih odluka, što podrazumijeva institut zajamčenih mandata, za jednaku mogućnost sudjelovanja u javnom životu. Prije svega su tu problemi koji postoje u obrazovanju i zapošljavanju, osobito u državnim institucijama i javnim ustanovama, za bolju kvalitetu života u naseljima, gdje Hrvati žive.«
Žigmanov je najavio da će posebno inzistirati na postizanju jednakosti s drugim sličnim manjinskim zajednicama i naveo je primjer da u Subotici postoje tri kazališta na mađarskom jeziku, a niti jedno na hrvatskom. 
»Hoćemo isto vrijeme za televizijske i radijske programe, hoćemo istu količinu sredstava iz republičkog, pokrajinskog i proračuna lokalnih samouprava za rad hrvatskih institucija i organizacija. Hoćemo da država osigura udžbenike na hrvatskom, hoćemo katedru za hrvatski jezik i književnost. Svaka druga rješenja bit će diskriminacija Hrvata u Vojvodini.« 
Posebna pozornost u ostvarivanju navedenih programskih ciljeva će se posvetiti iskrenoj suradnji s onim Hrvatima koji su svoj zavičaj morali napustiti, hrvatskim kulturnim udrugama, Hrvatskim nacionalnim vijećem. Isto tako potrebno je uspostaviti suradnju s Katoličkom crkvom i njezinim hrvatskim klerom.
»Na, koncu ali ne i na posljednjem mjestu, jedan dio od navedenih aktivnosti ostvarit ćemo u suradnji s Republikom Hrvatskom, 28. članicom EU, njezinim institucijama i političkim organizacijama«, poručio je Žigmanov i istaknuo da mora postojati suradnja i s drugim političkim strankama na izborima u Srbiji, ali da će biti moguća jedino s onima koji su spremni ispuniti legitimne ciljeve: »priznati Hrvate u punom dostojanstvu i osigurati im ravnopravan status«.
 
Izabrana tijela DSHV-a
 
Na ovoj izbornoj skupštini tajnim glasovanjem izabrana su tijela DSHV-a, i to: 11 članova Vijeća, 5 članova i 5 zamjenika članova Nadzornog odbora, te 5 članova Statutarnog povjerenstva i 2 zamjenika. U Predsjedništvo DSHV-a tajnim glasovanjem izabrani su: Grgo Horvacki, Ivan Ušumović (Podružnica Subotica), Zoran Čota (Podružnica Sombor), Andrija Ađin (Podružnica Južno Podunavlje), Damir Pismestrović (Podružnica Srijem). Konstatirani su mandati članova Predsjedništva koje je predložio novoizabrani predsjednik DSHV–a: Ankici Jukić – Mandić, Snežani Periškić, Renati Kuruc, Klari Dulić, Vladislavu Horvackom i predsjednicima četiri podružnice DSHV-a, Mladeži i Foruma žena DSHV-a koji po funkciji izravno ulaze u predsjedništvo stranke. 
Najviše primjedbi tijekom Skupštine je bilo na izbor u predsjedništvo stranke predsjednice Podružnice Subotica Vesne Prćić, koja obnaša i funkciju direktorice Javnog komunalnog poduzeća Pogrebno. Naime, Ilinka Vukoja koja je direktorica Javnog komunalnog poduzeća Subotičke tržnice predložena je za članicu Predsjedništva DSHV-a, a koja je povukla kandidaturu poslije tumačenja tadašnjeg zamjenika presjednika DSHV-a Martina Bačića da je po Zakonu o javnim poduzećima u sukobu interesa. Izaslanik Petar Horvacki je rekao kako je stranka do sada funkcionirala na načelima prava. »Molio bih pravnike da mi objasne kako netko može odmrzavati zamrznutu funkciju. Ako smo prije tjedan dana bili u zabludi, ako smo tada birali nekoga tko je znao da neće moći obnašati tu funkciju, a prije izbora nije rekao, sada treba objasniti koga i kako sada da potvrdimo, onoga koji je zamrznuo članstvo ili njegovog zamjenika? I drugo, kada je održan sastanak novog predsjedništva Podružnice i kada je izabran zamjenik predsjednika?« zapitao je Horvacki. 
 
Kuntić podnio izvješća
 
Prije nego što se glasovalo, dotadašnji predsjednik Petar Kuntić je podnio izvješće o radu DSHV-a od posljednje održane skupština 25. veljače 2014. u kojem su bila izvješća o izborima na svim razinama unutar DSHV-a i ostalim izborima u kojima je DSHV sudjelovao, te ocjena suradnje sa sadašnjim koalicijskim partnerima. Nadalje, izvješće o aktivnostima Mladeži i Foruma žena DSHV-a između dvije skupštine, o aktivnostima i stanju organiziranosti podružica DSHV-a, o nakladničkoj djelatnosti u DSHV-u, o odnosima i suradnji s HNV-om, o proslavi 24. i 25. obljetnice od osnutka DSHV-a i izvješće o odnosima DSHV-a s inozemnim organizacijama.
»U prethodnom razdoblju od posljednje redovite skupština DSHV-a održano je sedam redovitih i dvije izvanredne sjednice Predsjedništva, isto toliko i sjednica Vijeća te je bilo preko 100 važnih događaja na kojima je DSHV sudjelovao. Shodno odluci Vijeća od 26. lipnja održano je 26 izbornih skupština za mjesne organizacije i izborne skupštine četiri podružnice DSHV-a. Rezultati koje postižu naše podružnice, bez obzira djeluju li 25 godina ili 2 godine na određenom području treba pohvaliti i istaknuti jer sve nije tako jednostavno. U našoj državi normalno je biti Mađar, Rusin, Slovak, itd, ali hrvatsko podrijetlo kao da nije prihvatljivo. Nakon pobjede na izborima za novi saziv Hrvatskog nacionalnog vijeća 26. listopada 2014., DSHV je preuzeo odgovornost za vođenje politike u manjinskoj samoupravi hrvatske zajednice. Podržao je sve akcije koje provodi HNV u rješavanju evidentnih problema Hrvata u Srbiji i u domenu su HNV-a: problemi u ostvarivanju manjinskih prava Hrvata u Srbiji (pravo na obrazovanje, pravo na informiranje, pravo na njegovanje i razvitak vlastite kulture, službena uporaba hrvatskog jezika i pisma), neriješeno pitanje političke reprezentacije, podzastupljenost Hrvata u Srbiji u sustavu državne i javne uprave, osiguranje odgovarajućeg prostora za rad većine hrvatskih institucija«, iznio je među ostalim u svom izvješću dotadašnji predsjednik Petar Kuntić.
 
Karan zatražio odbacivanje izvješća 
 
Nakon podnesenog izvješće o radu DSHV-a od posljednje održane skupština predsjednik MO DSHV-a Stanišić Ivan Karan tražio je da se odbaci izvješće, jer »to nije izvješće«, već je kompilacija njegovih, Kuntićevih, govora, programa i novinskih članaka: 
»Zašto izvješće počinje stranačkim izborima 2015? Zašto nema obrazloženja zbog čega su održani prijevremeni izbori u stranci? Zašto na skupštinu Podružnice Subotica nije došlo 40 posto izaslanika? Je li bilo kršenja Zakona i Statuta kada je bilo kandidiranja na funkcije? Jesu li svi izbori u mjesnim organizacijama bili legalni? Zašto u izvješću nije navedeno o prestanku rada nekih mjesnih organizacija?«, zapito je Karan.
»Kakve su vještine potrebne za brojanje listića, jer je bilo priče i ovdje u holu o maštovitom brojanju listića? Imate li osobnih saznanja, Vi, gospodine Kuntiću, ili je to sve u domenu rekla-kazala? Ako je netko zamijenio listiće na skupštini Podružnice Subotica on treba otići iz stranke. Ako to nije tako, onda ti koji tu priču šire trebaju snositi stegovnu odgovornost. Izvješće o parlamentarnim izborima je nepotpuno. Zašto nema izvješća o radu dužnosnika? Izvješće o izborima za novi saziv HNV-a smatram diskutabilnim, jer to nije pobjeda DSHV-a, već Slavena Bačića, hrvatskih udruga i DSHV-a.  Izvješće o aktivnostima Mladeži i Foruma žena DSHV-a sadrži samo dvije aktivnosti u svezi prikupljanja potpisa. Ako ih nije bilo više, onda se rad Mladeži i Foruma žena DSHV-a mora ocijeniti negativno«, kazao je Karan.
Skupština je nakon toga usvojila usvojila izvješće Kuntića o radu DSHV-a, kao i izvješće Nadzornog odbora i Statutarnog povjerenstva. Usvojeno je i financijsko izvješće u kojem je prikazan gubitak  za 2014. godinu u iznosu od 968.000 tisuća dinara i gubitak za prvih devet mjeseci 2015. godine u iznosu od 318.817 tisuća dinara
 
Poruke gostiju 
 
Izbornoj skupštini prisustvovali su predstavnici Generalnog konzulata Hrvatske u Subotici, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća dr. Slaven Bačić, izaslanik predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, ali nije bilo nikog od predstavnika domaćih političkih stranaka, niti onih s kojima je DSHV u koaliciji na vlasti u Subotici. 
Ovom prigodom obratio se i novi generalni konzul Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici Velimir Pleša: 
»Službu generalnog konzula smatram kao službu vama. Želim prvo služiti hrvatskom narodu koji živi u Vojvodini, a poslije svima drugima. Jer služba generalnog konzula nije samo ustavna obveza, nego želim da to prožimanje bude međusobno, da u meni nađete suradnika i da zajedno radimo na boljitku i položaju Hrvata u Srbiji, koji kao nacionalna manjina trebaju imati. Pred novoizabranim vodstvom predstoji velik posao, trebat će mnogo volje i želje za svim što Hrvati trebaju dobiti na ovim prostorima. Sasvim sam siguran da ćete uz zajedništvo moći to napraviti.«
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava prenio je poruke predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka: »Problematika s kojom se susrećete i suočavate vi ovdje svakodnevno vrlo je bliska nama u Vukovaru. Jer slične su nam pozicije, mada naizgled izgledaju suprotne. Uvijek su tu reciprotiteti. Uvijek i naravno težimo dobrosusjedskim odnosima. Ukoliko su ti odnosi loši, najprije to osjećate vi kao manjina u Srbiji. Naravno, nakon vas osjećamo mi s ove strana Dunava iako smo većina u Vukovaru. Naravno, na nas se više reflektira nego na Zagreb i Beograd. Ono što vam mogu poručiti jest da će se dolaskom gospodina Karamarka za premijera odnos prema našoj dijaspori, prema Hrvatima u Bosni i Hercegovini i Srbiji duboko promijeniti.« 
Predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća dr. Slaven Bačić poručio je: 
»Ovom prigodom vam se obraćam kao predsjednik HNV-a i kao član DSHV-a. Prije svega bih zahvalio DSHV-u na ukazanom povjerenju što je podržao listu na čijem sam čelu izišao na izbore za HNV 2014., kada je DSHV bio stožer okupljanja mnogih hrvatskih udruga i unatoč tome što smo se borili kao David protiv Golijata – kao mala manjinska stranka protiv velikih nemanjinskih stranaka. Upravo je DSHV svih ovih godina, od 90-tih do danas zastupao interese Hrvata, i unatoč tome kada se zbog članstva u DSHV-u zbog toga ne samo gubio posao, nego su članovi bili ubijani, fizički maltretirani, unatoč mnogim usponima i padovima, unatoč raznim personalnim pomjenama, raznim neslaganjima, DSHV se pokazao ključnim čimbenikom u ostvarivanju naših hrvatskih prava, baš je zato  DSHV prije godinu dana postao otvorena meta svakakvih napada.«
Poslije nešto više od pet i pol sati rada zavšena je XIII. redovita izborna skupštinama  DSHV-a koja je, zbog načina kako je vođena, bila teška za praćenje. Na kraju skupštine, svi su bili izmoreni, i izaslanici i kandidati za dužnosnike, mediji, ali su zadovoljni dočekali izbor novog predsjednika DSHV-a Tomislava Žigmanova, jer se na temelju iznesenog programa i ciljeva u narednom razdoblju mogu očekivati odlučniji koraci u ostvarivanju interesa i prava Hrvata u Srbiji i građenju zajedništva među Hrvatima u Srbiji.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika