30.10.2015
Dobre vijesti
U ovim tjednim pregledima trudim se uvijek progovoriti o nekim lošim stvarima koje nam se događaju i koje nam zagorčavaju onaj naš običan, svakidašnji život, ali ovoga puta moram progovoriti i o nekim dobrim stvarima koje se ovih dana događaju u Somboru. Prva je uređenje Trga Koste Trifkovića. Godinama, pa i skoro dva desetljeća taj je trg, omeđen kazalištem i Galerijom suvremene umjetnosti, bio najneuređeniji dio središta grada, pretvoren u parkiralište. Ove je jeseni počelo njegovo uređenje i usprkos skepticima već sada se vidi kako će taj posao biti okončan do konca godine. A po onome što se sada da vidjeti i po mom osobnom sudu, bit će to jedan od najljepših dijelova Sombora. A s uređenjem trga bit će obnovljena i evangelistička crkva stara više od stotinu godina koja desetljećima stoji zamandaljena, prepuštena neminovnom propadaju. Ubuduće će tu biti gradska suvenirnica. Dobro je što će grad obnoviti crkvu, što će ona imati neki svoju funkciju, kada već vjernika nema u gradu, i što će se ubuduće i održavati. Nadam se da će biti realiziran i nastavak ovog projekta, a to je uređenje palače hrvatskog grofa Antuna Grašalkovića, koja treba biti dijelom budućeg trga umjetnika. No, to je tek plan za vrijeme koja dolazi, a kako to obično biva, između ideje i konkretnih radova stoji novac.
Da li zbog uređenja već spomenutog trga ili tek iz političkih razloga, jer poznati smo po tome da uvijek poništavamo ono što su radili naši prethodnici, tek ispred Gradskog muzeja odnesena je drvena kućica, takozvana »Pajtićeva brvnara« koja je tu postavljena prije nekoliko godina kao dar Pokrajine udrugama žena u Somboru. Neću ulaziti u razloge njenog izmještanja, ali dijelim mišljenje onih koji su smatrali kako joj tu uopće nije mjesto, jer se jednostavno svojim izgledom ne uklapa u ambijent grada kakav je Sombor.
I nije tu kraj dobrim vijestima iz Sombora, jer se Somborci do kraja tjedna mogu uključiti u planiranje proračuna za sljedeću godinu. Dovoljno je da u tipskom formularu napišu svoje prijedloge i dostave gradskoj vlasti koja će razmotriti njihov značaj i to koliko bi uvažavanje tih prijedloga pridonijelo boljem i kvalitetnijem životu Somboraca. Kažu, Sombor to radi po uzoru na svjetske gradove, a taj se projekt realizira uz pomoć Balkanske istraživačke mreže i Nacionalne alijanse za ekonomski razvoj. Sjećam se ja i vremena poslije promjene vlasti 90-ih kada nam za tako nešto nisu trebali ni BIRN ni NALED, već se jednostavno išlo od sela do sela i slušani su ljudi, a dvorane su bile pune, jer su ljudi tada još vjerovali kako mogu nešto promijeniti.