23.10.2015
Vijesti
Prosvjedna nota Zagrebu
Srbijanski ministar unutarnjih poslova Nebojša Stefanović najavio je 19. listopada da će Srbija uputiti prosvjednu notu Hrvatskoj zbog incidenta u kojem je, kako tvrdi, više hrvatskih policajaca u ponedjeljak ušlo na teritorij Srbije kod graničnog prijelaza Berkasovo, te da su pri tome napali novinare koji su izvještavali o izbjegličkoj krizi. Ministarstvo vanjskih poslova Srbije uputilo je 20. listopada prosvjednu notu veleposlaniku Hrvatske u Beogradu Gordanu Markotiću zbog incidenta u zoni graničnog prijelaza Berkasovo.
Kako su prenijeli beogradski elektronički mediji, Stefanović je najoštrije osudio ulazak hrvatskih policajaca na teritorij Srbije u ponedjeljak tijekom dana, ocijenivši da je time bio ugrožen teritorijalni suverenitet Srbije. Stefanović je, kako prenosi RTS, rekao da će tražiti objašnjenje hrvatske strane, a ako se nešto slično bude ponovilo »policija Srbije morat će reagirati«.
Potpredsjednik Vlade RH i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić je, komentirajući incident na granici, izjavio kako hrvatski policajci nisu nikada bili na srbijanskoj strani, prenosi Hina.
H. R.
Dačić s predstavnicima manjina
U Ministarstvu vanjskih poslova Republike Srbije ministar inozemnih poslova Republike Srbije Ivica Dačić, sa suradnicima, održao je sastanak 16. listopada s predstavnicima nacionalnih vijeća nacionalnih manjina, kao akciju dogovorenu na posljednjem sastanku Republičkog savjeta za nacionalne manjine održanog u srpnju. Ministar je naglasio da je cilj sastanka ponuditi usluge Ministarstva, na čijem je čelu, radi ostvarivanja prava nacionalnih manjina te da se sva otvorena pitanja trebaju rješavati unutar institucija Republike Srbije, umjesto preko europskih institucija.
U svojem obraćanju predsjednik HNV-a Slaven Bačić je pozdravio proces europskih integracija Srbije i ukazao u prvom redu na neprovedbu bilateralnog Sporazuma o zaštiti manjina između Srbije i Hrvatske – preporuke koje donose međuvladini mješoviti odbori koji prate provedbu sporazuma u velikoj mjeri se godinama ne provode, pri čemu je posebno apostrofirao neprovedbu odredbe o garantiranom parlamentarnom zastupstvu predstavnika hrvatske manjine u predstavničkim i izvršnim tijelima na republičkoj, pokrajinskoj i lokalnoj razini te nefinanciranje udžbenika za nastavu na hrvatskom.
Posebno je ukazao da je za hrvatsku zajednicu značajno osigurati nesmetano ostvarivanje prava na informiranje na lokalnim medijima nakon njihove privatizacije, a što onemogućava praksa Ministarstva kulture i financija koje ne poštuje prijedloge i mišljenja nacionalnih vijeća o raspodjeli natječajnih sredstava. Također je ukazao na preporuku Venecijanske komisije o potrebi vraćanja latinice u službenu uporabu, kao stečenoga prava nacionalnih manjina, budući da većina manjina radije koristi latinično pismo. Ministar je odgovorio da parlamentarno zastupstvo Hrvata, kao i svih manjina, te vraćanje latinice u službenu uporabu zahtijeva promjenu Ustava.
Sastanku su nazočili i generalni tajnik Ministarstva vanjskih poslova Veljko Odalović, ravnateljica Ureda za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović te Ivan Bošnjak, državni tajnik u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu, koji je za sljedeću godinu najavio donošenje novog Zakona o nacionalnim vijećima te Zakona o zaštiti i unapređenju prava nacionalnih manjina.
H. R.
HNV
Posjet zamjenika šefa
Misije OESS-a
Zamjenik šefa Misije OESS-a u Srbiji Michael Uyehara posjetio je 19. listopada Hrvatsko nacionalno vijeće u Subotici te razgovarao sa predsjednikom Hrvatskog nacionalnog vijeća Slavenom Bačićem i članom Izvršnog odbora zaduženog za informiranje Ivanom Ušumovićem. Ovom prilikom Slaven Bačić je pozdravio proces europskih integracija Republike Srbije i nastojanje usklađivanja pravne regulative kako bi se zaštitila ljudska i manjinska prava.
Bačić je ukazao i na problem nesprovođenja odredbi bilateralnog Sporazuma između Srbije i Hrvatske, nepoštovanje preporuka međuvladinog Mješovitog odbora, osobito onih vezanih za garantirano parlamentarno zastupanje predstavnika hrvatske manjine te učešće u predstavničkim i izvršnim tijelima na republičkoj, pokrajinskoj i lokalnoj razini. Naglašeni su i problemi nefinanciranja udžbenika za nastavu na hrvatskom, nepostojanje katedre na hrvatskom jeziku i pitanje nostrifikacije diploma. Bačić je naglasio potrebu kontinuiteta ostvarivanja prava na informiranje na materinjem jeziku u lokalnim medijima koje je ugroženo privatizacijom istih.
Predsjednik HNV-a skrenuo je pozornost i na preporuku Venecijanske komisije o Ustavu Srbije kojom se ukazuje potreba vraćanja latinice u službenu uporabu, kao stečenoga prava nacionalnih manjina, te da se ubuduće nastoji ostvariti inkluzija pripadnika nacionalnih manjina u procesu stvaranja akcijskog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina u Republici Srbiji.
Zamjenik šefa misije Michael Uyehara obećao je učiniti sve što je u nadležnosti OESS-a kako bi se za iznesene primjedbe pronašlo rješenje.
Javna rasprava o programskom sadržaju RTS-a
U četvrtak, 15. listopada, u Velikoj vijećnici Gradske kuće održana je druga po redu javna rasprava o programskom sadržaju Radio Televizije Srbije, na kojoj su bili prisutni predstavnici medija, civilnih društava i nacionalnih vijeća. Javnoj raspravi je nazočio vrh RTS-a, uključujući ravnatelja javnog servisa Dragana Bujoševića, predsjednika Programskog savjeta Dragoljuba Kojčića, kao i odgovorne urednike programa.
Nakon prezentacije dosadašnjih ostvarenja i budućih planova RTS-a, uslijedila je rasprava na temu kritika i prijedloga poboljšanja programske sheme. Predsjednik Odbora za informiranje HNV-a Ivan Ušumović je rekao da se mora prekinuti praksa incidentalnog izvještavanja o nacionalnim manjinama i raditi na afirmativnim vijestima u informativnim emisijama, kako bi se propagirao suživot naroda na ovim prostorima. Podsjetio je također i na obvezu javnog servisa RTS-a da informira na jezicima nacionalnih manjina te da se treba razmisliti o pravcu suradnje s neovisnim produkcijama na manjinskim jezicima.
H. R.