11.09.2015
Turistički uspon male općine
Općina Irig smještena na južnim padinama Fruške gore najmanja u Vojvodini nalazi se na glavnoj magistralnoj cesti Novi Sad – Šabac, u blizini Novog Sada i Rume. Prostire se na površini od 226 km2 na kojoj živi oko 12.000 stanovnika različitih nacionalnosti u 12 naseljenih mjesta. Ovo malo mjesto zauzima 25 posto Nacionalnog parka Fruška gora, a nalazi na najvećoj nadmorskoj visini od svih općinskih centara u Vojvodini. Irig ima velike turističke potencijale. Mnogi kulturno-povijesni spomenici, crkve, izletišta na Fruškoj gori, Banja Vrdnik, jezera, brojne turističke manifestacije, vinogradi, vinarije – zahvaljujući ovim potencijalima postoje velike šanse za razvoj ruralnog, vjerskog, kupališnog, manifestacijskog, vinskog i seoskog turizma. Veliki broj stanovnika bavi se voćarstvom i vinogradarstvom, i upravo je porast zainteresiranih za bavljenje ovom djelatnošću bio razlog da se u srednjoj školi u Irigu, koja je po prvi put počela s radom prije šest godina, uvedu obrazovni profili koji će omogućiti djeci da se stručno osposobe za zanimanja koja su neophodna za razvoj navedenih oblasti.
Župa Irig
Podaci govore kako je u Irigu 1776. godine živjelo 110 katolika i tada je pokrenuto pitanje osnivanja župe. 1803. godine materijal za izgradnju crkve je bio pripremljen, u proljeće je počela gradnja, a završena je 1805. godine. Godine 1817. u Irigu je utemeljena župa Svih svetih u vrijeme biskupa Emerika Rafayya. Pod ovu novonastalu župu spadaju naselja Vrdnik, Šatrinci i Maradik. Crkva je 1939. godine obnovljena, a tijekom Drugog svjetskog rata kao i većina drugih crkava i ova je bila oštećena. 1979. godine slijedi nastavak radova na crkvi. Župna crkva je obnavljana i 1987. godine kada su na stropu crkve izrađene slike: Presveto Trojstvo i Srijemski fruškogorski klesari, mučenici. Župna crkva Svih svetih u Irigu svoju 200. obljetnicu postojanja proslavila je 5. studenoga 2005. godine na dan Svih svetih srijemskih mučenika, kada je ponovno bila obnavljana. Župnik župe Svih svetih u Irigu Blaž Zmajić, koji je i najstariji župnik u Srijemu, o životu župljana u Irigu kaže: »U Irigu danas ima oko 1.100 vjernika. Što se tiče prisutnosti vjernika u crkvi, u zadnje vrijeme taj broj opada. Opada interes, jer danas se teško živi a još uvijek je prisutan strah kod ljudi. Najviše vjernika dolazi u crkvu na blagdan Svih svetih. Puno me ljudi ovdje poštuje, jer sam 35 godina ovdje, većinu sam djece krstio, vjenčavao. Zadužen sam za rad s djecom i na ovim prostorima radim s oko 80 djece.«
Nastavak tradicije
Kada šećete Irigom nemate osjećaj da ste u Srijemu, jer je skoro svaka ulica na uzvišenju. Upravo to i krasi ovo mjesto, jer su prizori Fruške gore prelijepi. Posjetila sam jednu od dviju većih vinarija – Mačkov podrum Save Jojića, koji nastavlja tradiciju svojih predaka koji su se još 1836. godine počeli baviti vinogradarstvom. Vinogradarstvo i vinarstvo mu je jedina aktivnost. U posjedu ima oko 30 hektara vinograda i već godinama se bavi proizvodnjom grožđa i vina: »Cijela Fruška gora je pogodna za gajenje voća i vinograda. Grožđe se na ovim prostorima gaji stoljećima. Karlovačkim mirom 1699. godine na ovim prostorima je značajno porasla proizvodnja vina i u to vrijeme kao i danas, glavni centri za proizvodnju grožđa i vina u Srijemu su Srijemski Karlovci, Irig i Erdevik. Fruška gora i Irig kao općina predstavljaju jedan ozbiljan potencijal u proizvodnji grožđa, ali još veći u proizvodnji kontinentalnog voća«, ističe Sava Jojić. U ovoj vinariji proizvodi se godišnje preko 100.000 vina, registirani su kao obiteljska tvrtka gdje radi cijela obitelj, ali je zaposleno i 19 ljudi. U vrijeme berbe angažiraju se sezonci. Kako ističe Jojić, ova godina je bila iznimno dobra za vinogradare. Ovih dana počela je berba grožđa i prema očekivanjima, ona će biti završena do kraja sljedećeg mjeseca: »Što se tiče količine, prinosa, mi smo tu ograničeni na neke tehnološke standarde i propise s obzirom da je prisutno dosta sorti grožđa u iriškim podrumima u proizvodima zemljopisnog podrijetla. Određeno je da je to 10.000 kilograma crvenog grožđa po hektaru i 12.000 kilograma bijelog grožđa po hektaru. Očekujemo zdravo grožđe s dosta šećera i alkohola, više nego prethodnih godina, te dobru kvalitetu i kvalitetno vino«, kaže Jojić.
Dom za 30 djece
Razvoj turizma i grana koje su vezane poljoprivredne djelatnosti, u proteklih nekoliko godina, bio je razlogom za uvođenje obrazovnih profila u srednjoj školi Borislav Mihajlović Mihiz u Irigu, – vinar-vinogradar, kulinarski tehničar, turistički tehničar. Ono što je za svaku pohvalu i što se pokazalo dobrim, je sve veći broj zainteresirane djece za ova zanimanja, ne samo iz Iriga, nego i drugih gradova: »2009. godine u Irigu je počela s radom srednja škola. Prilikom odabira obrazovnih profila uzeli smo u obzir činjenicu kakva je naša općina i u kom pravcu se razvija. Turizam je bio na prvom mjestu. U početku smo imali obrazovni profil turistički tehničar, a kako uz to idu i ostala zanimanja uveli smo smjer vinar-vinogradar, kuvar i konobar. Budući smo došli do saznanja da nema dosta kulinarskih tehničara u Vojvodini otvorili smo i taj smjer. I evo danas Irig i Novi Sad su jedina mjesta u Vojvodini gdje postoji taj četverogodišnji smjer. Imamo 200 učenika od kojih su njih 120 iz okolnih mjesta. S obzirom na činjenicu da je broj djece iz godine u godinu sve veći, imamo u planu izgraditi Dom učenika sa smještajnim kapacitetom za 30 djece«, rekao nam je Tihomir Stojaković, ravnatelj srednje škole Borislav Mihajlović Mihiz u Irigu.