Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Studenti bez doma

Zagreb i Rijeka bit će domaćini Europskih sveučilišnih igara koje će se održati u srpnju 2016. i tom prilikom primit će oko 4000 studenata iz cijele Europe. U užoj konkureniciji za domaćina bio je i Portugal kojeg je Hrvatska pobijedila svojim projektom obnove studentskih domova koji će poslužiti kao smještaj studentima iz preko 200 različitih europskih sveučilišta.
 
Obnova prijeko potrebna
 
Domaćin Europskih sveučilišnih igara raspolaže određenim fondom. Hrvatska je u svom projektu navela kako bi taj fond iskoristila za obnovu studentskih domova koji bi tijekom igara poslužili kao smještajni kapaciteti. Sličnu priliku Hrvatska je iskoristila 1987. kada je bila domaćin Univerzijade. Tom prilikom izgrađeni su novi domovi i podignuti sportski kompleksi koje studenti i danas koriste. Danas je većina studentskih domova u lošem stanju. Najstariji paviljoni stari su preko 40 godina, namještaj nije mijenjan od izgradnje, drvenarija na prozorima je napola istrunula, a čistoća zidova ovisila je isključivo o dobroj volji stanara koji bi ih sami oličili. O obnovi domova često se govorilo, međutim za to nikad nije bilo dovoljno sredstava.
 
Radovi još nisu počeli
 
Tako je odlučeno, na radost studenata, da će se ova prilika iskoristiti za obnovu studentskih domova Stjepan Radić i Cvjetno, dva najveća studentska doma u Zagrebu, kako bi zadovoljili posebne standarde za sportaše koji će boraviti u njima. Prvotni plan bio je da se svakog ljeta obnovi nekoliko paviljona kako bi svi oni bili gotovi do 2016. Ali 2015. je došla, a o obnovi nije bilo ni riječi. Ugovor o radovima sklopljen je tek u proljeće da bi u srpnju studenti saznali da je taj ugovor poništen i da radovi još nisu ni počeli. Zbog svega ovog 4000 studenata ostat će bez mjesta sve do 15. prosinca, a s obzirom da radovi još nisu ni počeli, možda i duže. 
 
Problemi sa smještajem
 
Ne samo da su studenti ostali bez domova, nego imaju i poteškoća s iznajmljivanjem stanova jer većina stanodavaca ne želi izdati stan na samo tri mjeseca, koliko će trajati obnova domova. Vlada Republike Hrvatske i Studentski centar obvezali su se da će studentima isplatiti subvenciju od 400 kuna koja nije ni blizu dovoljna da pokrije troškove, te da će po tri ili četiri studenta moći biti u jednom stanu. Ove mjere nisu dovoljne da rješe probleme tolikih studenata.  
 
Projekat Kafarnaum
 
Kako bi pomogli studentima, salezijanci Damir Stojić i Ivan Šibalić pokrenuli su projekt Kafarnaum. Ovom prilikom pozvali su svoje župljane da otvore svoje domove na nekoliko mjeseci i pruže studentima smještaj uz minimalnu naknadu. Zasad su našli smještaj za 150 studenata i nadaju se da će im se ljudi i dalje javljati. 
 
Naši studenti
 
Radovima u studentskim domovima pogođeni su i studenti iz Vojvodine koji studiraju u Zagrebu i koji su se uvijek u velikoj mjeri oslanjali na smještaj u domovima. Martin Sudarević iz Subotice kaže kako se i ove godine prijavio za smještaj u Stjepanu Radiću: »Dobio sam subvenciju, što znači da ću biti subvencioniran s 400 kuna dok se ne budem mogao preseliti u dom. Kao rješenje planiram stanovati kod rodbine u Zagrebu ili se možda prijaviti u projekt Kafarnaum.« Ana Ivković je također ove godine dobila mjesto u domu, što je i očekivala jer je završna godina pa ima veće pogodnosti pri prijavi za mjesto u domu: »Ranijih godina smještaj nije bilo tako lako dobiti jer u Hrvatskoj nisu uzimali u obzir naša primanja, koja su naspram hrvatskih vrlo mala. Prije su naši studenti, pogotovo brucoši, teško dobivali mjesta u studentskim domovima preko regularnog natječaja, nego naknadno, preko ureda za studente izvan Hrvatske. Smatram da je dobro što se domovi konačno obnavljaju, pogotovo stari domovi jer im je kvaliteta bila jako loša.«
Problematika smještaja studenata slabo je popraćena od strane hrvatskih institucija u Vojvodini. Studenti iz Vojvodine koji žele studirati u Hrvatskoj, često se moraju snalaziti sami zbog čega sve manje studenata odlazi na studij u Hrvatsku, a zbog manjka podrške rijetko se i vrate. Stipendije koje primaju, obično su državne stipendije Republike Hrvatske. Ipak, iako institucije slabo prate naše studente u Hrvatskoj, mnogi pojedinci za naše studente ipak brinu i pomažu im kad god mogu pomoći. 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika