28.08.2015
Vijesti
Akademija za menadžment medija u Novom Sadu
Prvi modul Akademije za menadžment medija, koja je kreirana prije svega za menadžmente manjinskih i lokalnih medija, održana je 21. i 22. kolovoza u zgradi Magyar Szó-a u Novom Sadu. Među 25 prisutnih medijskih profesionalaca iz manjinskih medija (Magyar Szó, Hét Nap, Hlas l’udu, Ruske slovo, Libertaea) u radu akademije su sudjelovali i direktor NIU Hrvatska riječ Ivan Karan, glavna i odgovorna urednica tjednika HR Jasminka Dulić, pravnik Branimir Kuntić i komercijalistica Mirjana Dropulja.
Akademiju za menadžment medija je kreirala konzultantska kuća Giacomelli media iz Ljubljane u suradnji s medijskom agencijom Heror Media Pont i Centrom za razvoj manjinskih i lokalnih medija iz Novog Sada.
Predavači su Jurij Giacomelli, osnivač i generalni direktor Giacomelli media, Ladeja Godina Košir, partner i direktorica Giacomelli media i Nataša Heror, direktorica Heror Media Pont i predsjednica Centra za razvoj manjinskih i lokalnih medija.
Pokrovitelji Akademije za menadžment medija su Ministarstvo za kulturu i informiranje Republike Srbije i Pokrajinsko tajništvo za kulturu i javno informiranje.
Drugi modul Akademije je zakazan za 6.-7. studenog. Između dva modula manjinski mediji će osmisliti i kreirati vlastite strateške projekte u cilju boljeg prilagođavanja postojećim uvjetima na tržištu medija kojeg obilježavaju stalne promjene i veliki utjecaj on-line medija.
J. D.
Pograničnu suradnja Hrvatske i Srbije
EU ulaže 34 milijuna eura
Europska unija uložit će 34 milijuna eura u projekte prekogranične suradnje Hrvatske i Srbije koji bi trebali omogućiti otvaranje novih radnih mjesta i jačanje gospodarskog rasta, priopćila je u utorak Europska komisija.
Novi Interreg IPA program prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija za razdoblje 2014. do 2020., koji je usvojila Europska komisija, fokusirat će se na poboljšanje kvalitete socijalnih i zdravstvenih usluga u tom području, promicanje održive energije, zaštite okoliša i turizma te jačanje regionalne konkurentnosti.
»Naši programi prekograniče suradnje osiguravaju konkretne mjere za pobljšanje kvalitete života građana i nude nove ekonomske prilike ljudima koji žive u pograničnim regijama Europske unije i njezinim susjedima«, kazala je europska povjerenica za regionalnu politiku Corina Cretu.
Interreg IPA program prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija odnosi se na četiri županije u Hrvatskoj - Vukovarsko-srijemsku, Osječko-baranjsku, Brodsko-posavsku i Požeško-slavonsku - i 5 upravnih okruga u Srbiji - Sjeverno Bački, Zapadno Bački, Južno Bački, Sremski te Mačvanski upravni okrug.
Program vrijedi više od 40 milijuna eura, uključujući više od 34 milijuna eura iz pretpristupnog programa IPA i Europskog fonda za regionalni razvoj.
Hina
Pajtić, Nyilas i Soder
Pomoć migrantima
Predsjednik Pokrajinske vlade dr. Bojan Pajtić i potpredsednik Pokrajinske vlade i predsjednik Pokrajinskog savjeta za migracije Mihaly Nyilas, razgovarali su 25. kolovoza sa šefom predstavništva Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbjeglice u Srbiji (UNHCR), Hansom Fridrichom Soderom.
Predsjednik Pajtić je u ovom susretu u Pokrajinskoj vladi istaknuo da je ova posjeta pravovremena i podsjetio da je Pokrajinska vlada za općine Kanjiža i Subotica od početka srpnja osigurala pomoć koja je sadržala 34. tone prehrambenih artikala, vode, sredstava za higijenu i dezinfekciju.
»Pokrajina će usmjeriti i 13,7 milijuna dinara pomoći općini Kanjiža za zdravstvene usluge i omogućavanje dobrih sanitarnih i higijenskih uvjeta namijenjenih izbjeglicama s Bliskog istoka, koji privremeno borave u našoj pokrajini. Veoma je važno stvoriti dobre uvjete prije zime, kada će okolnosti biti složenije«, istaknuo je Pajtić i pohvalio učešće i suradnju sa UNHCR.
Dr. Pajtić je naglasio da je Pokrajinska vlada uvijek pružala humanitarnu pomoć ljudima u nezavidnoj situaciji, te da kao narod i društvo imamo obvezu da iskažemo solidarnost.
Predsednik Pokrajinske vlade naglasio je da je pored sagledavanja i praćenja stanja, nedavno osnovan i Pokrajinski savjet za migracije, koji će uspostaviti aktivnu suradnju s Komesarijatom za izbjeglice i migracije Republike Srbije i međunarodnim organizacijama.
Šef predstavništva Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbjeglice u Srbiji (UNHCR), Hans Fridrich Soder se zahvalio na onome što je do sada urađeno i AP Vojvodini, koja je kako je kazao uspješno reagirala na okolnosti s izbjeglicama s Bliskog istoka. On je naglasio da je Srbija je imala proaktivnu ulogu i reagirala je bolje od Grčke i Makedonije.
Soder je istakao da će UNHCR pomoći u potrepštinama i lijekovima namijenjenim izbjeglicama, koje trenutno borave u našoj pokrajini, te da je današnji razgovor jedan od koraka više za dobru organizaciju povodom ove situacije i njenog razvoja u predstojećem razdoblju. Soder je kazao i da je Srbija u ovim uvjetima reagirala bolje od drugih članica EU, koje preme međunarodnom zakonodavstvu imaju obvezu da pomožu izbjeglice.
Razgovoru je prisustvovao i potpredsednik Pokrajinske vlade Mihaly Nyilas, koji je tom prilikom istaknuo da je u ovom trenutku, veoma bitna suradnja na praćenju priliva izbjeglica u Kanjižu, koja ima skromne kapacitete. Stoga je pravovremeno planiranje po njemu, jedan od važnijih aspekata zbog pružanja pravovremene pomoći izbjeglicama, kao i dobre organizacije ove lokalne samouprave.
Osnovano Pokrajinsko vijeće
za migracije
Pokrajinsko vijeće za migracije, koje je osnovala Pokrajinska vlada, na konstitutivnoj je sjednici održanoj 21. kolovoza usvojilo program mjera i akcija koje će biti poduzete u narednom razdoblju u cilju rješavanja problema prouzročenih povećanim brojem migranata na teritorijima lokalnih samouprava Kanjiže i Subotice.
Predsjednik Pokrajinskog vijeća za migracije Mihály Nyilás je istaknuo kako se formiranjem ovog Vijeća Pokrajinska vlada aktivno uključila u poslove u svezi s upravljanjem migracijama na teritoriju Autonomne Pokrajine Vojvodine. Članovi ovog vijeća su predstavnici Crvenog križa Vojvodine, UNHCR-a, Direkcije za robne rezerve Vojvodine, Fonda za pružanje pomoći izbjeglim, prognanim i raseljenim osobama, Policijske uprave Novi Sad, kao i Pokrajinski povjerenik za izbjeglice i predstavnici pokrajinskih tajništava.
Pokraj sagledavanja i praćenja stanja Pokrajinsko vijeće za migracije će uspostaviti aktivnu suradnju s Komesarijatom za izbjeglice i migracije Republike Srbije i međunarodnim organizacijama.
Izborne aktivnosti DSHV-a
Za MO Bikovo
i Aleksandrovo-Verušić
Izborne aktivnosti u Demokratskom savezu Hrvata u Vojvodini (DSHV) održane su u srijedu 19. kolovoza izbornom skupštinom za MO DSHV-a Bikovo u Domu kulture u Mjesnoj zajednici Bikovo. Za predsјednicu MO DSHV-a Bikovo ponovno je izabrana Jasmina Benke, a za zamjenika predsjednice izabran je Petar Skenderović. Novoizabrani članovi odbora MO DSHV-a Bikovo su: Ivica Čović, Petar Antunović, Šime Pećerić, Ivan Rudić i Zlatko Kubek, a Slavica Skenderović je predložena u Forum žena DSHV-a.
Članovi MO DSHV-a Bikovo usvojili su program rada predsjednice Jasmine Benke koji za cilj ima da na predstojećim izborima ovaj mjesni odbor postigne bolji izborni rezultat od dosadašnjih.
Izborna skupština za MO DSHV-a Aleksandrovo-Verušić bila je deseta od trideset dvije izborne skupštine, koje će se održati do 30. listopada, kada se na Saboru stranke bira novo vodstvo. Ivan Ušumović je izabran za predsjednika MO DSHV-a Aleksandrovo-Verušić na izbornoj skupštini koja je održana u petak, 21. kolovoza. Ivan Ušumović obnaša funkcije šefa vijećničke grupe DSHV-a u gradskoj Skupštini i člana Izvršnog odbora HNV-a, zaduženog za oblast informiranja. Za zamjenika predsjednika izabran je Grgo Horvacki. U mjesni odbor izabrani su: Mirko Tonković, Antun Petrekanović, Ilinka Vukoja, Ivan Gabrić, Joso Lučić. Kandidat MO DSHV-a Aleksandrovo-Verušić za člana predsjedništva subotičke podružnice DSHV-a je Mirko Tonković, a Vanda Borkov za Forum žena i Neven Ušumović za predsjedništvo Mladeži DSHV-a.
Članovima MO DSHV-a Aleksandrovo-Verušić obratio se predsjednik stranke dipl. ing. Petar Kuntić, koji je između ostalog naglasio: »Rezultati održanih izbora za savjete mjesnih zajednica su na političkoj sceni u Subotici pokazali da je DSHV-a četvrta politička snaga. A i da DSHV ima stabilno biračko tijelo. Za predstojeće lokalne i pokrajinske izbore formirat ćemo hrvatsku izbornu listu ‘Hrvatska lista – Demokratski savez Hrvata u Vojvodini’ na kojoj će se nalaziti i kandidati koji nisu članovi Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini i, ako se svi angažiramo, možemo postići bolji izborni rezultat.«
Z. Ifković
DSHV u koaliciji s SNS-om
i LSV-om u MZ Mala Bosna
Demokratski savez Hrvata u Vojvodini će i u iduće četiri godine upravljati Mjesnom zajednicom Mala Bosna, ali sada u koaliciji sa Srpskom naprednom strankom i Ligom socijal-demokrata Vojvodine. Na osnovi koalicijskog sporazuma mjesto predsjednika Skupštine MZ Mala Bosna pripalo je SNS-u, zamjenika predsjednika Skuštine LSV-u, a tri člana Savjeta MZ DSHV-u.
Na konstitutivnoj Skupštini MZ Mala Bosna, koja je održana 19. kolovoza, za predsjednika Skupštine na mandat od 4 godine izabran je Dragan Vujević iz Srpske napredne stranke, a za zamjenika predsjednika Skupštine izabran je Bela Đukić iz Lige socijal-demokrata Vojvodine.
Savjet MZ bira se na 4 godine i broji 3 člana, a svi članovi su izabrani s liste Hrvatska lista - Demokratski savez Hrvata u Vojvodini. Branko Vujić je izabran za predsjednika Savjeta MZ Mala Bosna, Antun Nađheđeši za zamjenika predsjednika i Vinko Stantić za člana Savjeta.
Na izborima za članove skupština mjesnih zajednica na teritoriju Grada Subotice, koji su održani 19. srpnja, sudjelovale su tri izborne liste koje su dobile sljedeći broj mandata: Hrvatska lista - Demokratski savez Hrvata u Vojvodini 4 mandata, Srpska napredna stranka 4 mandata, Liga socijal-demokrata Vojvodine 3 mandata. Skupština MZ Mala Bosna broji 11 članova.
Z. Ifković
Uvjereni smo da će Hrvatska poštovati Ugovor o EU-u
Zaštita manjina jedna je od osnovnih vrijednosti Europske unije i načelo navedeno u Ugovoru o Europskoj uniji, a poštovanje jezične i kulturne raznolikosti jedan je od kamena temeljaca EU-a i uvjereni smo da će Hrvatska poštovati svoje nacionalne i međunarodne obveze, poručio je u utorak šef izaslanstva EU-a u Srbiji Michael Davenport.
Britanski diplomat je u povodu nedavne odluke vukovarskih vlasti da do daljnjega ne predviđa dvojezične ploče u tom gradu naglasio da je »zaštita manjina jedna od temeljnih vrijednosti Europske unije«, te da je »to načelo koje je eksplicitno navedeno u Ugovoru o Europskoj uniji«, objavljeno je na službenoj internetskoj stranici izaslanstva EU u Beogradu.
On je istaknuo i da se Europska komisija »brine da se prilikom primjene zakona EU poštuju temeljna prava i princip zabrane diskriminacije«, te da »poštovanje jezične i kulturne raznolikosti predstavlja jedan« od temelja EU, propisan članom 3 Ugovora o Europskoj uniji.
Ponavljajući već izraženi stav Europske komisije kako je nacionalna politika o jeziku, uključujući dvojezične javne natpise, u nadležnosti svake države članice pojedinačno Davenport navodi kako je »Komisija uvjerena da će hrvatske vlasti poštovati svoje nacionalne i međunarodne obveze, a poglavito Okvirnu konvenciju Vijeća Europe za zaštitu nacionalnih manjina kao i europsku Povelju o regionalnim i manjinskim jezicima, koje je ratificirala«.