21.08.2015
Kampanja za svaki glas
Za novog predsjednika MO DSHV-a Gat izabran je Slaven Dulić, koji je u DSHV-u obnašao dužnosti predsjednika Mladeži i dopredsjednika DSHV-a do 2003. godine. Poslije izbora s njim smo razgovarali o ciljevima i planovima ove mjesne organizacije, o mogućim koalicijskim partnerima.
Na izbornoj skupštini izabrani ste na dužnost predsjednika MO DSHV-a Gat. Koji je program vašeg rada?
Mislim kako je MO Gat iznimno važna mjesna organizacija DSHV-a u Podružnici Subotica, možda i najvažnija. Obnašati dužnost predsjednika te mjesne organizacije je velika čast, ali nosi i veliku odgovornost jer je MZ Gat mogući izvor velikog broja glasova za stranku. Na prvom mjestu trebamo ojačati ulogu mladeži i žena na ovoj najnižoj razini organiziranja stranke. Pratit ćemo stanje i ostvarivanje prava Hrvata u MZ Gat u području školstva i službene uporabe jezika. U području kulture i informiranja koji nisu razvijeni u Gatu, napravit ćemo program i početi ga provoditi.
U prvim mjesecima rada slijedi revizija članstva, planiramo pozvati pojedinačno sve članove stranke da s njima razgovaramo na koji se način žele uključiti u rad stranke i mjesnog odbora. Znači, napravit ćemo jezgru onih koji žele raditi, onih koji su sigurni glasovi. Zatim, krećemo u kampanju za svaki glas za izbore koji slijede za Skupštinu Grada Subotice.
Za sve izbore koji slijede osnovat ćemo izborni stožer MO DSHV-a Gat. U sam rad uključivat ćemo ljude koji su neovisni o dnevno-političkim zbivanjima i događajima, koji se ne mogu ucjenjivati poslom i privilegijima. Naša MO aktivno sudjeluje u stranačkim izborima na svim razinama i ponudili smo kvalitetne kandidate za Vijeće stranke i Predsjedništvo subotičke Podružnice.
Također MO DSHV-a Gat će se sastajati jednom mjesečno, a polugodišnje ću podnositi izvješće o svom radu i radu MO, tako da će svaki član imati mogućnosti preispitati kako moj rad, tako i rad članova mjesnog odbora.
Osim navedenog potrebno je povećati koalicijski potencijal na razini MZ Gat. Smatram da trebamo podržavati decentralizaciju na svim razinama.
Do 2003. godine obnašali ste dužnost dopredsjednika DSHV-a. Kakav je osjećaj nakon 13 godina obnašati dužnost u DSHV-u?
Meni nije stran taj osjećaj, i kada sam bio član druge stranke, članovi moje obitelji su bili aktivni članovi DSHV-a. Prihvatio sam poziv uključiti se u rad mjesnog odbora kao član, a ne radi obnašanja funkcije. Za razliku od udruga, u DSHV-u postoji kontinuitet izbora, demokratičnosti i kontrole rada. To se mnogima ne sviđa, a najviše onima koji su osnovali udruge radi zadovoljenja osobnih interesa i privilegija. Smatram da se svi oni koji su bili nekada aktivni u DSHV-u trebaju uključiti u rad ove stranke. U svakom slučaju, želim iskoristiti ovu priliku i poslati poruku onima koji su zbog nesuglasica i drugačijeg pogleda na vođenje stranke napustili stranku: Nikada ne odustajati od DSHV-a!
Izbori u Demokratskom savezu Hrvata u Vojvodini su u tijeku. Što biste savjetovali novoizabranom predsjedniku i dužnosnicima da im bude prioritet u radu stranke?
DSHV ima infrastrukturu, ali taj proces traje i nikada se ne može smatrati završenim. Pojačavanjem infrastrukture, jača i stranka i njen politički utjecaj.
U idućem vas razdoblju očekuje konstituiranje Skupštine MZ Gat. Hoće li DSHV sudjelovati u koaliciji koja će biti dio vlasti ili ćete biti oporba?
Iako smo dobili najveći broj glasova na ovim izborima u odnosu na prethodne, DSHV nema većinu u Skupštini MZ Gat i nismo u mogućnosti sami formirati većinu. Do sada nismo imali razgovor, niti smo konzultirani u svezi s koalicijom. No, sigurno je da nećemo po svaku cijenu sudjelovati u vlasti. Sudjelovat ćemo ako se prihvate naši prijedlozi u svezi s funkcioniranjem MZ Gat.
S kojim strankama DSHV treba sklapati koalicije?
Vječno je pitanje s kim trebamo stupati u koalicije. Smatram da po tom pitanju i mi trebamo biti fleksibilni, kao primjerice što je Savez vojvođanskih Mađara (SVM). DSHV se uvijek zalagao za ulazak u Europsku uniju i zaštitu nacionalnih manjina po standardima EU. Strankama u Srbiji je EU služila samo za dobivanje glasova. DSHV treba ulaziti u koaliciju sa strankama koje će i primijeniti zakone o zaštiti prava manjina i provoditi potpisane sporazume o zaštiti hrvatske nacionalne manjine.