Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Utemeljeno traganje za identitetom

U ponedjeljak 3. rujna u 12 sati  u prostorijama Kluba zastupnika Skupštine AP Vojvodine održana je promocija knjige prof. Tomislava Žigmanova »Hrvati u Vojvodini – Traganje za identitetom«.
Predsjednik Skupštine AP Vojvodine Bojan Kostreš, započeo je promociju govoreći o značaju nacionalnih manjina u Vojvodini, gdje je posebno istaknuo kako multietičnost Vojvodine bez nacionalne zajednice Hrvata ne bi bila kompletna takva kakva jest. 
Posebice je naglasio kako se objavljivanjem ove knjige autor upustio u jedan odvažan, hrabar pothvat ocjenjujući objektivno političke, ekonomske, manjinske i jezične aspekte.  U jednom ovakvom pothvatu – pisanju knjige o škakljivoj temi ostao je osamljeni borac, kazao je Kostreš.
Profesor dr. Alpár Losonc je  veoma nadahnuto govorio o značaju ove knjige napominjući kako je zainteresiranost za ovu knjigu ostala van domena šire javnosti jer je knjiga objavljena u Hrvatskoj, a nije posvećena dovoljna pozornost ovoj temi u AP Vojvodini te je istaknuo kako ova knjiga ima izuzetan značaj za zaštitu prava i opstanka za hrvatsku nacionalnu zajednicu.
Govoreći o značaju ove publikacije, Pavel Domonji je postavio pitanje – može li jedna ovakva publikacija biti dostupna široj javnosti, je li dostupna u knjižnicama Skupštine AP Vojvodine i u drugim institucijama, pa može li se uopće kupiti u knjižarama širom Republike Srbije. Nadalje govoreći o značaju ove publikacije istaknuo je kako je on ušao u srž nacionalnog problema nacionalne zajednice Hrvata u Vojvodini. 
I Domonji je istaknuo kako je prof. Tomislav Žigmanov ostao osamljen u oslikavanju stanja u kojoj se nalazi hrvatska nacionalna zajednica u Vojvodini i da bi trebao postojati mnogo veći interes pa i kritika rada same hrvatske nacionalne zajednice. On je istaknuo kako je prethodnih godina najavljeno stvaranje  Instituta za izučavanje nacionalnih manjina i da je konačno vrijeme da raniji predlagači za stvaranje jedne ovak-ve institucije  podnesu zahtjev i program rada za konačno ostvarenje jednog ovakvog instituta.
Na koncu promoviranja ove publikacije, koja je objavljena još protekle godine, govorio je i sam autor, prof. Tomislav Žigmanov, ističući kako je malo pogođen neodazivanjem nekih značajnih osoba iz hrvatske nacionalne zajednice, službenih institucija pa i državnih tijela matične Republike Hrvatske ovoj promociji. Očigledno je kako je hrvatska nacionalna zajednica u Vojvodini institucionalno nedovoljno spremna izboriti se za svoja veća prava u Vojvodini.
Promociji ove publikacije u Novom Sadu su među ostalima prisustvovali predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Branko Horvat, zamjenica pokrajinskog tajnika za nacionalne manjine, upravu i propise Antonija Čota, jedan broj zaposlenika u Skupštini AP Vojvodine  te tročlano izaslanstvo Pučke kasine. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika