Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Francuska i Nizozemska za nezaborav

Na poziv svoje sestre Dijane, koja već četiri desetljeća živi u Francuskoj, Subotičanka Nedeljka Šarčević otisnula se na dvomjesečnu europsku turu, a zahvaljujući njezinoj predusretljivosti imamo priliku podijeliti  »putne impresije« skupa s čitateljima Hrvatske riječi.
FRANCUSKA: »Moja sestra Dijana živi u mjestu Saint Len d‘ Esserent koje se nalazi 40 kilometara nadomak Pariza i to je bio prvi cilj mojeg putovanja, koje je započelo koncem travnja, a završilo se sredinom prošloga mjeseca. Gotovo odmah po mom dolasku, već sutradan, pošli smo u posjet glasovitom predjelu Champagne, regiji gdje se proizvodi najbolji i istoimeni pjenušac. U nepreglednim nizovima vinograda iz kojih se dobiva svjetski brand pjenušavog vina, proveli smo cijeli dan uživajući u ljepotama krajolika i kušanju ovog izvrsnog pića. Osobno, meni se najviše svidjeo slađi pjenušac«, započinje svoju francusku priču Nedeljka i nastavlja: »Sljedećeg dana smo posjetili grad Reims u kojemu smo obišli katedralu iz 1671. godine, građenu u gotskom stilu, koji prevladava u ovim krajevima, a potom smo bili u posjetu i glasovitom dvorcu Chantilly, u kojemu su obitavali mnogi francuski kraljevi tijekom svoje vladavine ovom lijepom i velikom europskom zemljom. Potom smo se vratili nazad u Saint Len d‘ Esserent, u ‚bazu‘ moje sestre, a tijekom mog boravka odlazili smo na putovanja do Azurne obale, u mjesto Menton u kojemu smo boravili određeno vrijeme, a iz kojeg smo pravili izlete do mondenskog Monte Carla i Nice.«
NIZOZEMSKA – AMSTER-DAM: »Vozeći se super brzim TGV vlakom, učas smo stigli do Nizozemske i njezinog najpoznatijeg grada Amsterdama, koji predstavlja jednu od najpopularnijih turističkih destinacija zapadne Europe«, nastavlja novo poglavlje svoje putopisne priče Nedeljka Šarčević. »Ime koje je ovaj gradić na vodi proslavilo nastalo je kada je na ušću rijeke Amstel podignuta prva brana (Dam), kao zaštita od morske plime s Atlantika i kombinacijom dviju riječi – Amstel i Dam, nastao je prvobitni naziv za prvu ribarsku naseobinu. Ribari su podigli i malu drvenu crkvicu u znak zahvalnosti svetom Nikoli, svom zaštitniku (Oude Kerk – stara crkva), i ona se i danas nalazi u samom središtu grada. Pokraj Venecije, Amsterdam je zasigurno najpoznatiji europski ‚grad na vodi‘. Cijelom njegovom dužinom protežu se brojni kanali, koji su se nakada koristili za plovidbu brojnih brodova, dok danas imaju isključivo turističku namjenu za malena plovila kojima se razgleda grad. Tako možemo nabrojiti 165 kanala, dok u centru grada ima nevjerojatnih 1281 most preko njih. Među najljepšima i najpoznatijima su: Kanal Džentlmena, Kraljevski i prinčevski kanal, jer se njihovom dužinom proteže reprezentativna arhitektura prelijepih kuća i vila izgrađenih još u 17. i 18. stoljeću. Najimpresivniji most je, jamačno, Plavi most ukrašen mermernim stupovima, ornamentima i svjetiljkama na čijim se vrhovima nalaze carske krune. Od brojnih znamenitosti kojima se čovjek može diviti prigodom posjeta Amsterdamu izdvojila bih još, prije svih, Kraljevsku palaču iz 17. stoljeća u kojoj se danas nalazi gradska općina, a specifičnost ove građevine ogleda se u činjenici da njeni temelji ‚plivaju‘ na 13.659 drvenih kolaca, a sve u cilju zaštite od potapanja. Svakako ne treba propustiti priliku za posjet Rembrandtovom muzeju u kući koja datira još iz 1606. godine, također i kući bogataša Bartoli, na čijim se fasadama nalazi natpis kojim se otkriva način na koji je zaradio toliki imetak. Na jednoj strani piše: ‚Inteligencijom i teškim radom‘, dok na drugoj stoji: ‚Vjerom u Boga i pravdom‘. Novija znamenitost Amsterdama je i kuća Ane Frank (sagrađena još 1635. godine), koja je postala poznata nakon Drugog svjetskog rata i tužne sudbine njene najpoznatije stanarke. Tu je i nastao njezin dnevnik, knjiga prodana u 25 milijuna primjeraka, koju je pročitao cijeli svijet. Modernu znameniitost predstavlja jamačno i prva zgrada pivovare Heineken, koja je danas pretvorena u muzej.
Glede umjetnosti nikako se ne smije zaobići bogata muzejska ponuda ovoga grada, koja broji više od 50 galerijskih prostora u kojima se nalaze brojna vrijedna djela svjetskog slikarstva, a zasigurno najvrijedniji eksponati nalaze se u Povijesnom muzeju gdje se nalazi i glasovita Rembrandtova ‚Noćna straža‘. Na koncu, Amsterdam je i grad dijamanata (24 male tvornice), bicikala (600.000), crkava, galerija, suvenirnica, kafea, restorana i mnogo čega drugoga«, dovršava svoju  kratku francusko-nizozemsku storiju Nedeljka Šarčević.    g
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika