12.06.2015
Kako regulirati medije i etiku na internetu?
Trebaju li se online mediji tretirati kao mediji, iako nisu registrirani kao javna glasila? Je li etički kodeks novinara Srbije odgovarajući i za on line medije? Jesu li blogovi također mediji?
»Bit će neophodno napraviti novu medijsku strategiju u kojoj će se planirati na sasvim drugim osnovama, jer se situacija u medijima drastično promijenila ulaskom online medija, interaktivnim novinarstvom i drugačijom vrstom socijalne debate«, rekla je Gordana Janković iz Odjela za medije misije OESS-a u Srbiji na tribini Novi izazovi za nove medije na lokalnoj razini, koju je u suradnji sa Savjetom za štampu i organizacijom Civil Rights Defenders organizirao OESS.
Na tribini, održanoj 5. lipnja u banatskom selu Mokrin, kroz tri panela razgovaralo se o pravnom statusu online medija i zakonskoj regulativi u toj oblasti, kao i etičkim standardima u online novinarstvu.
Mediji samo oni koji su u Registru medija
»Mediji, u smislu Zakona o javnom informiranju, nisu platforme poput internet foruma, društvenih mreža i druge koje omogućavaju slobodnu razmjenu informacija, ideja i mišljenja njezinih članova, niti bilo koja druga samostalna elektronska publikacija, poput blogova, web prezentacija i sličnih elektronskih prezentacija osim ako nisu registrirane u Registru medija, u skladu s ovim zakonom«, rekao je Đorđe Krivokapić iz SHARE fondacije koja je izdala vodič Pravni položaj online medija u Srbiji (namenjen online i građanskim medijima kao korisnicima).
Kako se i navodi u vodiču, pod medijem, u smislu Zakona o javnom informiranju, podrazumijevaju se samo oni koji se registriraju – ako se medij ne registrira, ostaje izvan domašaja ovog zakona i što se tiče prava i odgovornosti i obveza.
Jesu li potrebna nova etička pravila za online medije?
Razvoj društvenih medija je, bez sumnje, stvorio sasvim novu generaciju koja je spremna da svoj život živi online, dijeleći veliku količinu osobnih informacija na internetu, napose na društvenim mrežama. Veliki dio tih informacija, može se reći, jeste stavljen u javnu sferu. Ali, sama činjenica da je neki materijal stavljen u javnu sferu ne daje nužno novinarima pravo iskorištavati taj materijal, zanemarujući posljedice. Iako neki mediji smatraju da jednom kad osoba ima »deklarativan životni stil« i kada otvara vrata svog osobnog života kroz stavljanje privatnih informacija u javnu sferu na internetu, nije moguće očekivati da će biti jednostavno ograničiti gdje prestaje privatni a počinje javni prostor. Savjet za štampu koji prati poštivanje Kodeksa novinara Srbije u tiskanim i online medijima imao je slučaj s dnevnom novinom Kurir, gdje se nisu mogli usuglasiti oko javno/privatnog karaktera platformi na internetu. Je li snimak postavljanjem na facebook i youtube postao zaista javno dobro koje se, bez ikakvih ograničenja, može preuzimati?
»Stavovi članova Komisije o ovom pitanju bili su različiti. Dio je smatrao da su društvene mreže javni prostor iz kojega svatko može preuzimati sve materijale, kao i da je postojao javni interes da se snimak objavi... Drugi dio članova ocijenio je, međutim, da je svaki medij odgovoran za svoju uređivačku politiku i da to što je nešto objavljeno na društvenim mrežama ne može osloboditi medij obveze da se pridržavaju etičkih pravila profesije« rekla je Gordana Novaković iz Savjeta za štampu.
Facebook profil: javno ili privatno?
Zbog toga je nužno prilagođavanje etičkih kodeksa za online svijet i u Srbiji, kroz ključna pitanja: kako profesionalni novinari trebaju koristiti nove medije za istraživanje i objavljivanje priče; kako da se sami ponašanju na internetu, kako koristiti sadržaje koje šalju građani i koja pravila etičkog ponašanja na internetu trebaju usvojiti sami građani?
Medijske kuće u svijetu su kroz različite smjernice počele formalizirati ponašanje u online sferi, napose na društvenim mrežama, uzimajući u obzir etičke izazove. Smjernice za ponašanje na društvenim mrežama i drugim online platformama omogućuju uposlenicima jasne načine ponašanja u etičkim dvojbama. No, ne postoji usuglašeno mišljenje i stav je li trenutačni Kodeks novinara dovoljan i u postojećoj formi za etiku u online medijima, da li ipak rad u online medijima ima neke specifičnosti pa je potrebno donijeti smjernice koje će uzeti to u obzir i da li, zapravo, svaka medijska kuća ovakve smjernice treba donositi za sebe. Svakako je potrebno uzeti u obzir količinu informacija dostupnu na internetu i, kako navodi BBC u svojim smjernicama, da li činjenica da su vrata nečijeg privatnog života odškrinuta znači i opravdava da mediji širom otvore ta vrata.
Na tribini je predstavljen i Atlas internet privatnosti koji je fondacija SHARE napravila, kao i predavanje o osnovama digitalne sigurnosti.