Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Biti luzer, a biti sretan

Prvog kvartala ove godine (par tjedana nakon FEST-a) u kino distribuciju Srbije pristiglo je toliko dobrih naslova da publika nije znala što prije gledati, a filmovi su jedni druge gurali van glavnih projekcionih dvorana. Rezultat toga je da se neki od tih filmova još uvijek vrte po kinima marginalnog karaktera, kao i da mi još uvijek nismo stigli spomenuti sve filmove, koji su se pojavili u tom razdoblju, a vrijedni su spomena. Zato je ovo vjerojatno jedna od posljednjih prilika ove sezone da čitate o jednom malom-velikom filmu prije nego što ove stranice zaposjednu blockbusteri i naslovi od kojih se vrti u glavi…
SIMPATIČNI LUZERI: »Mala Miss Amerike« (Little Miss Sunshine) govori o »simpatičnim luzerima američkog kontinenta«, kako ih je predstavnik Sundance festivala nazvao kada je dodjeljivao nagradu publike ekipi filma. Protagonisti, ali i antagonisti, filma su članovi obitelji Hoovers: »glava porodice« Richard (Greg Kinnear) opsjednut uspjehom i karijerom, majka Sheryl (Toni Collette) koja zapravo donosi sav kruh na stol, kći Olive (Abigail Breslin) bucmasta djevojčica čija je želja da pobijedi na natjecanju za Mis, sin Dwayne (Paul Dano) koji se po utjecajem filozofije  Nietzschea zakleo na šutnju dok ne upiše avio akademiju, gay ujak Frank (Steve Carell) samo proklamirani ekspert br. 1 za Prousta u Americi, i Djed (Alan Arkin) koji je konzument narkotika. Sve počinje u njihovom – poput obitelji – »tipično američkom« domu kada se svi okupljaju na ručak, ali od početka do kraja jela priča dobiva neočekivani zaokret i misija porodice Hoovers od tog momenta je jasna: stići na natjecanje za »Malu Miss Amerike« u svom VW kombiju. Film se tako pretvara u klasični »road movie« koji će svakoga nasmijati do bola u stomaku. Kako ručak odmiče sve »tipično američko« vezano za Hooverse polako nestaje (ili možda tek počinje da isplivava na površinu). Interesantno je da je ovaj  film, na čiju projekciju nije preporučljivo voditi djecu, djelo dva redatelja – Jonathana Daytona i Valerie Faris, inače bračnih supružnika. Tako da ako ste se ikada pitali tko bi od redatelja najbolje mogao govoriti o suvremenoj američkoj obitelji odgovor se ovim filmom sam nametnuo. Naravno sve čestitke i Michaelu Arndtu koji je svojim fenomenalnim scenarijem (dobio Oskara ove godine) postavio priču tako da poslije posao i nije bio naročito težak. 
POLITIČKA NEKOREKTNOST: Film je krajnje »politički nekorektan«, što se, u krajnjoj liniji, i očekuje od bilo koje dobre komedije. »Mala Miss Amerike« nije mnogo koštao iako je iza njega stajao Studio Fox, ali je zato bio najisplativije ostvarenje u Americi u usporedbi s uloženim novcem uz »Borata«, mada je dosta neukusno govoriti o novcu kada je ovaj film u pitanju jer se kosi sa samom idejom koji on prenosi. Hooversi jesu gomila »luzera« koji imaju raspadnuti VW-ov kombi koji ide samo niz brdo i ne može da mijenja brzine, nemaju nikakve karijere i nezadovoljni su svojim statusom, ali imaju jedni druge i sreću koja iz toga proistječe. Ako ste nakon ove rečenice pomislili da se radi o tipičnom hollywoodskom moraliziranju, reći ću Vam samo ovo: pogledajte film…                                                        g
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika