Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ekspresivno-lirske slike i crteži

Do 21. lipnja u Zavičajnoj galeriji »Dr. Vinko Perčić« (Maksima Gorkog 22) u Subotici može se pogledati izložba slika i crteža »Pejzaži« Ivana Tikvickog Pudara koja je otvorena u četvrtak, 31. svibnja. 
Sudac i slikar amater, Ivan Tikvicki Pudar (Subotica, 31. 1. 1913.-Subotica, 1991.) crtanjem se počeo baviti još za gimnazijskih dana, kada mu je nastavnik crtanja bio Sava Rajković (1903.-1977.), slikar školovan u ateljeu Andrea Lhota u Parizu i koji je u skladu sa svojim shvaćanjem umjetnosti podržavao slobodni razvitak učenikova senzibiliteta, pružajući mu na taj način mogućnost da razvije vlastiti likovni izričaj. Lirsko-ekspresionistička tendencija prisutna u radovima Ivana Tikvickog temelji se i na sličnim sklonostima njegovog nastavnika Save Rajkovića, a u slobodnom razvitku likovnog izraza, kao jednom od osnovnih tendencija moderne umjetnosti, podržan je i od budućih voditelja Kursa figuralnog crtanja, Andrása Hangye, Sándora Oláha i Stevana Jenovca, kojeg je pohađao u Subotici od 1946. godine. 
Na kursu se Tikvicki našao u društvu s Gáborom Almásijem, Pálom Petrikom, Imreom Sáfrányijem, Imreom Vinklerom i Markom Vukovićem, danas značajnim imenima subotičke likovne scene, koji su se, osim Vukovića i Tikvickog samog, usmjerili k profesionalnom umjetničkom usavršavanju na Akademiji. Na Kursu im se kasnije pridružuju nezaobilazna imena József Kubát, Gustav Matković, Károly Tót, Pavle Tikvicki, Ferenc Kalmár i Endre Faragó. Pokazao se Tikvicki na početku svoga rada kao dobar crtač-portretist. Brzim, skicoznim potezom definirao je lik s izrazitim karakternim osobitostima. No tema pejzaža, kao gotovo dominantna, proteže se kroz cjelokupno njegovo likovno stvaralaštvo. Ističe se on kao jedan od omiljenijih motiva, a tehnike ulja, akvarela i tempere kao vrlo pogodne za ekspresivno-lirski izričaj svojstven njegovim radovima. Svježina kolorita, zaobljenost i mekoća volumena uz razlaganje kontura iskorak su prema karikaturalnosti. Volumeni naznačeni mrljama i naznačeni s nekoliko dinamičnih poteza kistom ostaju trajna odlika njegovoga stila. Na osjetljiv način reagirao je na boju i crtež, a emotivan i čulan tip osobnosti, koji je kao pravnik morao kontrolirati i potiskivati, oslobođen je i jasno vidljiv na njegovim slikama. Boja i energični potez kista omogućili su mu prenošenje široke skale emocija na slikarsku podlogu. Birajući pejzaž kao temu likovnoga angaž-mana stvorio je sebi mogućnost djelomičnog odmaka od društvene zbilje k ambijentu gdje ljudsko djelovanje i prisutnost nisu u prvome planu. 
Činjenica da se Tikvicki profesionalno usmjerio na drugu stranu ne bi nas smjela voditi tendencijom obezvrjeđivanja njegovog likovnog stvaralaštva, jer je sam bio pripadnikom grupacije koja je oživjela poslijeratnu subotičku likovnu scenu te koja je poticala slobodu izraza i mišljenja u vremenu suprotnih tendencija, kada socijalistički realizam ima povlašteni status. Ovom izložbom prisjećamo se slikarskog opusa Ivana Tikvickog vezanog uz temu pejzaža, i to onoga koji se danas nalazi u privatnoj zbirci njegove kćeri Vesne Tikvicki Karadžić. 
 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika