Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ugrožavanje stečenih prava na informiranje

Demokratski savez Hrvata u Vojvodini je u povodu natječaja za dobivanje regionalnih frekvencija, koje je raspisala Republička radiodifuzna agencija (RDA), čiji su članovi 26. travnja u Novom Sadu održali razgovore s predstavnicima lokalnih radijskih i TV kuća koje su sudjelovale na natječajima, uputio priopćenje za javnost kojim »želi upozoriti domaću i međunarodnu javnost kako je u ovim razgovorima postalo jasno da Agencija preferira dodjelu frek-vencije ‘Panon radiju’, koji je osnovan pomoću sredstava koje je uputila mađarska vlada kroz različite oblike donacija, u odnosu na ‘Radio Suboticu’, na kojoj se etablirao višejezični program, među ostalim i na hrvatskome jeziku (pokraj srpskog, mađarskog i njemačkog)«.
Prema DSHV-u, »ukoliko RDA doista i donese takvu odluku, time će stečena kolektivna prava hrvatske manjinske zajednice na području Subotice biti faktički ukinuta, a protivno Zakonu o zaštiti i prava i sloboda nacionalnih manjina, Okvirnoj konvenciji za zaštitu nacionalnih manjina, Sporazumu o zaštiti manjina između Hrvatske i Srbije i drugim domaćim i međunarodnim aktima, budući da će hrvatskoj manjinskoj zajednici biti onemogućeno organiziranje radijskoga programa na hrvatskome jeziku koje se ostvaruje već osam godina unatrag«. DSHV ističe »da je uredništvo programa na hrvatskome jeziku Radio Subotice steklo povjerenje slušatelja ne samo hrvatske nacionalnosti, zbog otvorenog koncepta informiranja i čime je uopće i razvijena sloboda informiranja u zemlji«.
DSHV  poziva RDA »da prije donošenja odluke ima u vidu kako je organiziranje programa na manjinskim jezicima riješeno u susjednim zemljama u regiji, što može biti od značaja za donošenje odluke«.                                       g
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika