Arhiv tekstova Arhiv tekstova

U znaku kretanja

Prošloga je tjedna u Ernestinovu bilo vrlo živo, održana je IV. Kolonija mladih, manifestacija koja okup-lja nadarenu mladež iz čitave Hrvatske ali i susjednih zemalja, Slovenije i Srbije, ili točnije rečeno iz Vojvodine. Od 10. do 13. travnja, 220 djece i pedesetak odraslih okupilo se u 13 radionica, kiparskoj, keramičarskoj, grafičkoj, slikarskoj, literarnoj, novinarskoj, tamburaškoj, folklornoj, multimedijskoj, batik, slamarskoj i plamena ptica.
»Od 2004. godine održavamo ovu koloniju mladih, projekt koji je podržalo i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, a u organizaciji naše škole i likovne udruge Petar Smaić iz Ernestinova, a pod pokroviteljstvom Općine Ernestinovo, a cilj nam je okupiti prije svega nadarenu djecu i omogućiti im daljnje usavršavanje i multikulturnu komunikaciju«, rekao je Damir Škrlec, ravnatelj OŠ Ernestinovo. »Ove godine imamo 13 radionica i mislim da je to nekakav optimum i glede broja djece i glede raspoloživoga prostora i doista mi je žao jer smo priličan broj djece morali odbiti. Naime, prijavljeno je 330, a mi smo mogli primiti samo 220 jer ima i odraslih, ima 15 voditelja i pratećeg osoblja«.
KRETANJE KAO TEMA: Tema ovogodišnje kolonije bila je kretanje, a Ernestinovo je tih dana, od utorka do petka obilovalo kretanjem. Prije podne radilo se po radionicama, oko 13 sati je vrijeme rezervirano za ručak, zatim se ponovno radilo u radionicama, a navečer je vrijeme zabavnoga programa i opuštanja, a u četvrtak kada smo ih posjetili bili su i gosti iz nizozemskog Wageningena i osječki izviđači. 
Drago Ciglar je voditelj keramičarske radionice već četvrtu godinu, a ove godine u njegovoj je skupini 24 djece sa svih strana, iz Nizozemske, Slovenije, Subotice i čitave Hrvatske od Osijeka do Zagreba i Rijeke. Kaže da nema problema jer su djeca doista nadarena, ali ima i takvih koji dolaze već drugu – treću godinu i njihovi radovi su prava mala remek-djela.  Najveća radionica je kiparska i ove godine je okupila 26 nadarene djece, a vodio ju je akademski kipar Mato Tijardović, jedan od osnivača likovne udruge Petar Smaić i čovjek koji je osmislio ovu koloniju mladih. »Vidite, ovdje je polovica nadarene djece i dolaze na preporuku svojih učitelja, a neki nam dolaze i treći – četvrti put. Druga polovica su oni koji dolaze prvi put i uvijek bude 4-5 onih koji se ističu svojom vještinom. Ove godine imam i nekoliko učenika iz Subotice, a ovaj mladić ovdje dolazi od samog početka naše kolonije, i ne samo da je nadaren, on je, mogu to reći, kipar umjetnik«. To je Ivan Pelhe, učenik Politehničke škole iz Subotice, smjer visokogradnja. »Ovo što ovdje vidite je dinosaur i radim ga već treći dan i vjerujem da će sutra biti gotov za završnu izložbu. Lijepo je ovdje u Ernestinovu, dopada mi se to naše druženje, ekipa je dobra, a i domaćin kod kojega smo smješteni. Dolazit ću dokle god me budu pozivali«, kaže Ivan.
RADIONICE: Novinarsku radionicu vodila je Vlatka Bosutić-Cvijić, profesorica iz Osijeka. »Ove godine po prvi puta radimo po sustavu Deska i svakoga dana prelamamo stranice i izdajemo dnevni bilten Kolonijus – junior, tako da dolje u holu možete svakodnevno naći što se tijekom dana dešavalo. Inače, po završetku kolonije mladih tiskamo časopis Kolonijus, a imamo i našu internetsku stranicu www.kolonijus.com.«
 Kretanja je puno i na slamarskoj radionici, koju od početka kolonije mladih vodi Jozefa Skenderović iz Tavankuta, no ona je preporučila da ove godine za tisak govori zamjenica Kristina Kovačić. »Prošle sam godine prvi put bila ovdje s učiteljicom Jozefom pi dopalo mi se pa sam došla ponovno, a ona me prometnula u zamjenicu. Imamo 20-ak djevojčica i nekoliko dječaka, a samo iz Tavankuta i Subotice ima nas 7-8, zatim iz Osijeka, Ernestinova, Laslova i Bilja. Ovdje je jako lijepo, no program je zgusnut, pa kada ustanemo prvo doručak, pa radionica, ručak, pa ponovno radionica, a navečer ako i nema nekakvog programa mi ga priredimo sami«.                   
Saša Sermak iz Kozarca u Baranji član je likovne udruge Petar Smaić i student na likovnoj akademiji u Osijeku. »Na koloniji sudjelujem već četvrtu godinu, ali prvi put sam voditelj slikarske radionice i imamo 22 djece. Cilj nam je ostvariti kontakt među tom djecom i djece s ovim predivnim mjestom, ostvariti krasno druženje i mogućnosti da se kroz igru boja i nijansi pokaže što su to učili i naučili i dokažu svoj talent. Tema ovogodišnje kolonije je kretanje i vidite, mi smo stalno u pokretu, sva ta djeca iz Osijeka, Laslova, Ernestinova, Rijeke i Zagreba, a imamo i dvije djevojčice iz Subotice«. 
Na izlasku iz škole navraćamo na štand sa zlatovezom i zatječemo Biserku Grajf iz Ernestinova. »Na koloniji ne postoji ovakva radionica, ali ja sam pohađala tečaj u Osijeku kod Šokačke grane, zavoljela sam ovaj zlatovez i dogovorila se s upravom škole da to izložimo i zaintrigiramo djecu za ovaj dio naše baštine, da u ovom našem kraju ne izumre ova lijepa vještina«.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika