31.12.2009
Pregled obilja pisane riječi
Knjiga Nace Zelića »Publikacije bačkih Hrvata«, s podnaslovom »Popis izdanja od 1901. do 2007.«, kako sam podnaslov kazuje, u središte pozornosti stavlja objavljena djela bačkih Hrvata u 20. stoljeću u cjelini, a također obuhvaća i prvih sedam godina novoga stoljeća.
Knjiga počinje uvodnom studijom u kojoj je dat kratak pregled povijesti književnosti bačkih Hrvata, počevši od 2. polovice 17. stoljeća kada se u Rimu tiskaju vjerske knjige franjevca Mihovila Radnića, pa sve do naših dana. Plodna književna djelatnost bačkih Hrvata predstavljena je čitateljima sažetim, ali vrlo jasnim pregledom toga stvaralaštva u okviru pojedinih vremenskih odsječaka. Za svakoga pojedinoga autora u podrubnicama je naveden popis objavljenih djela toga autora. Ukratko, taj sažeti pregled zainteresiranima pruža sve relevantne podatke o pisanoj riječi Hrvata u Bačkoj i izvrsno je polazište za podrobnija istraživanja. Tomu je dodan i važan pregled dosadašnjih bibliografija koje se odnose na djelatnost bačkih Hrvata, s analizom načina pristupa prikupljenoj građi u svakoj od tih bibliografija. Analizira se omeđeni prostor, vrijeme i kriterij uvrštavanja bibliografskih jedinica u pojedinu bibliografiju (npr. mjesto rođenja autora, jezik kojim piše svoja djela i drugi kriteriji).
Naco Zelić je posvetio pozornost i kalendarima, časopisima, novinama i drugim serijskim publikacijama. Analiza toga tipa publikacija posebno je prikazana u uvodnom dijelu bibliografije. Nisu zaboravljene ni izložbe knjiga.
Pregled po godinama
Nakon toga vrlo informativnoga prvoga dijela knjige, slijedi bibliografija publikacija bačkih Hrvata od 1901. do 2007. Publikacije su razvrstane po godinama objavljivanja, od 1901. pa nadalje, a unutar pojedinih godina načelno abecednim redoslijedom. U razdoblju od 1901. do Prvoga svjetskoga rata popisano je po nekoliko knjiga godišnje. Postupan pad književne i ine publicističke produkcije zamjetan je od 1915., te osobito od 1916. do 1919. kada se godišnje tiska samo po jedna knjiga, a 1917. niti jedna. Godine 1920. stanje se počelo poboljšavati da bi 1921. opet zamrlo zbog prilagođavanja životu u novim državama na dotadašnjem prostoru južne Ugarske. Od 1922. ponovo se tiska po nekoliko opširnijih ili skromnijih publikacija godišnje, a 1928. čak 16. Takvo je stanje sve do 1947. kada je u SFRJ tiskana samo jedna publikacija koja se odnosi na bačke Hrvate, i to u vlastitoj nakladi Ante Sekulića, dok iduće 1949. nije objavljeno niti jedno djelo. Ipak, od 1950. stanje se opet postupno normalizira s nekoliko objavljenih publikacija godišnje. Nekad je taj broj veći, nekad manji, a do znatnijega publicističkoga zamaha dolazi tek 1968., kada je objavljeno više od dvadeset knjiga različitoga profila, među kojima dominira beletristika i različita stručna literatura. U razdoblju koje slijedi broj objavljenih publikacija oscilira zbog različitih razloga, a mnogi od njih nisu povezani s voljom samih autora. Zanimljivo je da je dosta knjiga objavljeno i u vrijeme Domovinskoga rata, jer u to vrijeme književna produkcija bačkih Hrvata u Mađarskoj doživljava svoj mali procvat, dok su Hrvati iz vojvođanskoga dijela Bačke mnoge svoje knjige tiskali u Hrvatskoj.
Najplodnije godine
Najplodnija je ipak bila godina 2006. za koju je Naco Zelić zabilježio čak 42 bibliografske jedinice, slijedi po brojnosti 2004. s 41 bibliografskom jedinicom te 2003. s 38 bibliografskih jedinica. Bilo je još vrlo plodnih godina, pa za 2005. nalazimo 35 bibliografskih jedinica, za 1996. 32 , a u 2001. i 2007. ima ih po 31, i u 1997. godini 30. Iz navedenih je podataka posve jasno da je produkcija pisane riječi u bačkih Hrvata posljednjih petnaestak godina u punom zamahu.
Bibliografija još sadrži abecedni popis autora publikacija s podacima kada su im djela objavljena, te koliki broj djela u svakoj od navedenih godina. Tomu je pridodan poseban popis hrvatskih pisaca koji nisu iz Bačke, a knjige su im objavljene u Bačkoj na hrvatskom jeziku, te popis knjiga nepoznatih autora.
Navedeni podaci jasno i nedvojbeno pokazuju da će ubuduće istraživanje pisane riječi bačkih Hrvata biti znatno olakšano, jer će istraživači i ostali zainteresirani moći na jednom mjestu naći podatke o objavljenim publikacijama u 20. stoljeću, uključujući i prvih 7 godina 21. stoljeća.