Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Rekonstrukcija vlasti kao raskid koalicije

Najavljujući rekonkstrukciju gradske vlasti i drugačiji oblik rada lokalne samouprave, u svom obraćanju na novogodišnjem prijamu za medije gradonačelnik Subotice Saša Vučinić je u vrlo oštrom tonu govorio o (ne)funkcioniranju i blokadi rada gradske uprave od strane Saveza vojvođanskih Mađara. On je rekao kako više ne postoji dobra volja i spremnost za kompromis i dijalog s koalicijskim partnerom Savezom vojvođanskih Mađara, te je s tim u vezi najavio da će odluke, koje su do sada bile u ovlasti Gradskog vijeća, ubuduće u većoj mjeri biti prenesene u Skupštinu Grada. 
Vučinić je rekao kako je početna ideja o funkcioniranju Gradskog vijeća, u kojemu obje stranke imaju jednak broj članova kako ne bi bilo preglasavanja unutar koalicije, »vrlo brzo izvrgnuta u svoju suprotnost, kao aparat i instrument blokade rada uz konstantno optuživanje gradonačelnika za neefikasnost.«
 
Suboticu ćemo izvući iz talačkog odnosa
 
»Na taj ćemo način preskočiti sve one zakulisne argumente, sve one scene u kojima se vrši jedna simulacija pregovaranja s jasnom inicijativom da do dogovora ne dođe. Tko god ima takve ambicije, tko god ima tu vrstu političke volje da se u gradu ne dešava ništa, tu volju i takav stav morat će braniti pred TV kamerama na lokalnoj skupštini. Inicijative će se nalaziti redovito na Skupštini s Gradskim vijećem i odlukama Gradskog vijeća, ili s incijativom vijećnika. Sljedeću 2010. godinu mora obilježiti učinkovitost, jer očekujem mnogo bolju, mnogo uspješniju godinu u kojoj će biti mnogo više prilika da lokalna samouprava realizira stvari od interesa za građane. Mislim da je to obveza i mislim kako je to prilika da Suboticu izvučemo iz jednog talačkog odnosa u odnosu na političke prilike na drugim razinama vlasti i da grad vratimo u onaj okvir u kome je Subotica željela biti svibnja prošle godine«, rekao je gradonačelnik. 
On je rekao kako će, po inicijativi 34 vijećnika, sredinom siječnja biti sazivana sjednica Skupštine Grada na čijem će dnevnom redu biti set odluka neophodnih za daljnji proces racionalizacije i poboljšanja učinkovitosti gradske uprave i lokalne samouprave, donošenje odluka o utvrđivanju prostornog obuhvata u kome se DOO »Park Palić« povjeravaju djelatnosti u cilju realizacije Master plana Palić, zatim donošenje odluke o osnivanju Javnog poduzeća Privredno tehnološki parkovi Subotice, o osnivanju Turističke organizacije Subotice, te odluke o organizaciji gradske uprave.
Premda će biti smanjenja broja članova Gradskog vijeća, Vučinić je rekao kako u upravljačkim tijelima gradskih javnih poduzeća neće biti promjena, ali: »Tko god bude u svom radu pokazivao bilo koji oblik neefikasnosti i tko god bude pokazivao bilo koji oblik stavljanja javnog poduzeća u stranačku službu, u službu promocije svoje stranke pravljenjem stranačkih skupova u okviru i na račun investicija koje su plaćene novcem svih građana ovog grada, pokrajine ili republike, bit će stavljen na tapet gradske skupštine i mjesto će mu biti ugroženo.«
Gradonačelnik Vučinić je istaknuo i kako su ovakave odluke zapravo vraćanje rada lokalne samouprave u okvire onog što je koalicijski sporazum propisao. On je podsjetio kako je dio tog sporazuma suglasnost potpisnika da će do 31. listopada 2008. godine do kraja biti proveden postupak osnivanja i imenovanja direktora poduzeća »Park Palić«  i osnivanje Industrijskog parka, te da je od tada prošlo 14 mjeseci.
 Cijena neposlušnosti
 
Upitan ima li najavljena rekonstrukcija gradske vlasti veze s odlukom skupštinskih zastupnika Saveza vojvođanskih Mađara da ne glasuju za republički proračun, Vučinić je rekao:
»Što se mene tiče nema nikakve veze. Rekao sam kako je to osjećaj da ta vrsta trpeljivosti nema razloga postojati i da odnose u ovom gradu trebamo vratiti u one okvire koji su formirani od strane građana svibnja 2008. i koji su iz potrebe da se ne ugroze europske perspektive ove zemlje dovedene na nižu razinu, na jedan potpuno egal nivo premda građani nisu glasovali za egal nivo, i s te strane ja nemam nikakvu dilemu.«
Unatoč ovakvoj izjavi, i premda je u medijima od ljetos pisano o neučinkovitosti i blokadi rada subotičke gradske uprave, u javnosti ipak nema dvojbe da je odluka o rekonstrukciji gradske vlasti cijena neposlušnosti i prva sankcija demokrata prema SVM-u koji nije glasovao za proračun za 2010. godinu u Skupštini Srbije.
Da će odnosi u koaliciji koju predvodi DS biti razmotreni najavila je u razgovoru za list Danas šefica zastupničke skupine Za europsku Srbiju u republičkom parlamentu i članica Predsjedništva Demokratske stranke Nada Kolundžija:
»Ukoliko SVM ne uspije uvjeriti koalicijske partnere da je ovo što se desilo oko podrške proračunu za 2010. nesporazum, odnosno njihovo pogrešno tumačenje Ustava, postavit će se pitanje koalicijskog aranžmana s tom strankom na svim razinama. Ipak, važno je da ne treba prenagliti. Ne treba biti ni brz, ni prijek u donošenju odluka.«
 
Zašto je SVM glasovao protiv
 
Na pitanje zašto je SVM glasovao protiv proračuna, u izjavi za Radio Suboticu predsjednik Saveza vojvođanskih Mađara István Pásztor rekao je kako je izglasavanjem Prijedloga zakona o proračunu u Narodnoj skupštini, pokrajini uskraćeno 15 milijardi dinara za sljedeću godinu i da je to ozbiljan problem za lokalne samouprave, pa i za Suboticu. O tome se, međutim, malo govori, istaknuo je Pásztor, rekavši kako se više govori o političkom sukobu koji je po njegovom mišljenju samo posljedica odnosa prema suštini problema. 
Predsjednik zastupničke skupine manjina i zastupnik SVM-a u parlamentu Srbije Bálint Pásztor za portal »Vajdaság Ma« (Vojvodina danas) ocijenio je kako je »Skupština Srbije uspjela usvojiti jedan protuustavan i antivojvođanski proračun, a mi na žalost nismo mogli to spriječiti.« On je istaknuo kako su zastupnici SVM-a dva puta razgovarali s ministricom financija i bili su spremni svoj amandman učiniti prihvatljivim za Vladu, a da se osnovni cilj ne mijenja. »Osnovni cilj je bio da Vojvodini pripadne onoliko koliko joj sljeduje po Ustavu, a to je 7 posto iz proračuna Srbije, od čega se bar tri sedmine treba uložiti u velike investicije. Najveći problem je što će proračun Vojvodine biti pun prelijevajućih, nevidljivih sredstava, i s njima tijela Vojvodine neće raspolagati, ta će sredstva samo proći kroz proračun pokrajine. Dakle, pokrajina će u ulozi poštara poslati novac zaposlenima u obrazovanju, odnosno lokalnim samoupravama«, izjavio je Bálint Pásztor.
U tom kontekstu sukob unutar vladajuće koalicije dio je priče o decentralizaciji Srbije i nedavno usvojenom Statutu AP Vojvodine. Politički analitičar dr. Dušan Janjić u izjavi za »Dnevnik ocijenio je kako nitko u Srbiji danas, a ne samo SVM, ne bi trebao biti  zadovoljan niti vojvođanskim Statutom niti cijelom polemikom koja se vodila o tom aktu, niti načinom na koji se vodi priča o decentralizaciji i regionalizaciji Srbije.
»To je jedna neprincipijelna priča. I mislim da su predstavnici SVM-a zapravo došli u neugodnu situaciju da sami brane ovu ideju. Zato nema razloga za zadovoljstvo u toj stranci odnosnom koji prema njima iskazuju koalicijski partneri, ali ima razloga da i oni sami traže alternativu. I zato mi ponašanje lidera SVM-a Istvána Pástora djeluje ‘vidovito’, osobito u trenutku dok LSV i svi drugi koji trguju pozicijama – šute«, ocjenjuje Janjić.
On dodaje kako se negativan stav SVM-a o proračunu može čitati i kao upozorenje aktualnim partnerima da promijene ponašanje ukoliko žele nastaviti suradnju s tom strankom. »Stoga je potpuno pogrešna reakcija DS-a i njenog lidera Borisa Tadića na ovo, zapravo, konstruktivno upozorenje iz SVM-a«, istakao je Janjić. 
U povodu koalicijske krize, profesor Sveučilišta u Novom Sadu, politolog dr. Duško Radosavljević, kaže:
»Savez vojvođanskih Mađara je uskraćivanjem podrške proračunu jasno pokazao kako je car gol, i otuda tolika žestina u reakcijama republičke vlasti. Jedino pitanje u svemu tome je dobiva li Vojvodina iz tog proračuna doista onoliko koliko joj po zakonu pripada, ili ne. Zastupnici SVM-a su vrlo principijelno ukazali na to da se Vlada ne pridržava vlastitih zakona.« 
U zahtjevima za poštivanjem Ustava Srbije i ustavne obveze Srbije prema AP Vojvodini, zastupnike Saveza vojvođanskih Mađara podržala je Organizacija civilnog društva građanki i građana Vojvodine Vojvođanski klub. 
»Usvojeni proračun je protiv interesa građana Vojvodine, jer u cjelini nije poštovana ustavna obveza prema Vojvodini«, navodi se u priopćenju. Vojvođanski klub je izrazio žaljenje što se zastupnicima SVM-a, u borbi za ustavnost i uvažavanje interesa Vojvodine, nisu pridružili i drugi zastupnici demokratske orijentacije iz Vojvodine, a osobito zastupnici Lige socijaldemokrata Vojvodine. »Vojvođanski klub poziva Vladu AP Vojvodine da pokrene proceduru za utvrđivanje ustavnosti proračuna kod Ustavnog suda Srbije, jer je prekršen Ustav u odredbama za Vojvodinu i protiv je interesa građana Vojvodine«, navodi se u priopćenju. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika