18.12.2009
Četrdeset godina nam sja zvijezda ta
Ukupno šesnaest točaka zamišljenih kao svojevrsno proputovanje kroz bogatu folklornu baštinu svih dijelova Vojvodine (Bačke, Srijema, Banata), mnogih krajeva Hrvatske (Međimurja, Posavine, Like, Bilogore, Prigorja, Hercegovine), sve do Makedonije – bila bi u najkraćem bilanca koncerta što ga je u svojoj dvorani u Subotici prošloga petka, 11. prosinca, priredio Ansambl narodnih plesova i pjesama, najreprezentativnija skupina Folklornog odjela Hrvatskog kulturnog centra »Bunjevačko kolo«.
No, bogat i raznovrsan amalgam plesa, pjesme i instrumentalne glazbe nije jedini dojam koji je označio ovaj nastup. Organizatori su nam, naime, ponudili i upadljivo drukčiju scensku postavku: publika je koncert promatrala s više perspektive – iz, za ovu prigodu, izdignutog gledališta – dok su izvođači bili na parteru. Također, koncert je pratila i zanimljiva uporaba svjetala u boji, a zvučni dojam pojačan je činjenicom da je sve ono što se odigravalo na sceni bilo ozvučeno.
»Ovoga puta namjera nam je bila načiniti iskorak u scenskom pristupu i programu, i mislim da smo u tomu uspjeli«, objašnjava voditelj Folklornog odjela HKC-a »Bunjevačko kolo« Davor Dulić. »Uporaba rasvjete nije nova priča u folkloru, ali se rijetko viđa na ovim prostorima zbog nedostatka sredstava koja bi vam omogućila takve tehničke mogućnosti. Isto tako, konferansu smo osmislili kao poveznicu među koreografijama«, dodaje on.
Ovakvim pristupom, kako kaže, pokušava se atraktivizirati folklor i ponuditi nešto i onima koji nisu ljubitelji te vrste scenske umjetnosti. »Smatram da ovo može biti smjernica, kuda folklor u 21. stoljeću treba ići, gdje mi pritom u etnološkom smislu ništa ne kvarimo, samo smo napravili drukčiji ‚paket‘«.
Premijerno su prikazane koreografije »Silo Sunce« u novoj postavci i plesovi iz Srijema. Pedesetak folkloraca uzrasta od 16 do 25 godina pokazali su, po Dulićevim riječima, svestranost ansambla koji na repertoaru ima koreografije iz svih šest plesačkih zona na teritoriju bivše Jugoslavije.
»Ipak, ovo je amaterizam, bez neke veće profilacije. Stoga mi je posebno drago da je ovo bila jedna romantična priča mladih koji su prikazali kako imaju puno srca i emocija, što načelno i krasi amaterizam. U ovaj su koncert uložena četiri mjeseca vježbanja. Folklor i zahtijeva, ali i daje prije svega veliku energiju publici«, objašnjava Dulić.
Nastupe plesača pratio je omanji orkestar sačinjen od petnaest instrumentalista u ispomoći, budući da se tamburaški sastav pri »Bunjevačkom kolu« raspao. »Imamo sklopljen sporazum o suradnji s tamburašima HKUD-a ‚Ljutovo‘ koji su nastupili s nama. Bilo je i tamburaša iz tavankutskog HKPD-a ‚Matija Gubec‘, a pojedine instrumente – klarinet, violinu, harmoniku – svirali su posebno za ovu priliku angažirani glazbenici. Još uvijek ne možemo u potpunosti ostvariti tako svirački kvalitetan repertoar koji prati plesače. To ćemo pokušati u dolazećem razdoblju premostiti«, kaže naš sugovornik ističući, kako je publika također imala priliku čuti i tradicijske instrumente – dvojnice, samice, gajde, ljeru…
Naziv koncerta glasio je »Četrdeset godina nam sja zvijezda ta« čime je najavljena obljetnica – 40 godina od osnutka »Bunjevačkog kola«, koja se obilježava 18. siječnja iduće godine.
Koncert je pratilo oko 350 ljudi, a među uzvanicima bili su predstavnici hrvatske diplomacije, hrvatskih manjinskih institucija, gradskih vlasti i Katoličke crkve.
Folklorni odjel HKC-a »Bunjevačko kolo«, najmnogočlanije hrvatske udruge kulture u Vojvodini, trenutačno broji 250 članova, raspoređenih u sedam uzrasnih skupina. Nakon ovoga koncerta, do kraja godine očekuju ih gostovanja u Metkoviću (Hrvatska) i Bitoli (Makedonija).