Arhiv tekstova Arhiv tekstova

»Na Srbiji je da ispuni ono što je Hrvatska srpskoj manjini osigurala

Zašto učenici hrvatskih odjela cijelo polugodište nisu imali školske udžbenike, postavio je ovoga tjedna u Beogradu pitanje srbijanskim dužnosnicima i ministar obrazovanja Republike Hrvatske. No ni poslije nekoliko dana, javnosti nije poznato kakav je odgovor srbijansko Ministarstvo prosvjete dalo, niti hoće li na isti način početi i sljedeća školska godina za učenike hrvatskih odjela. 
O cjelodnevnu posjetu hrvatskog ministra znanosti, obrazovanja i športa dr. Radovana Fuchsa Beogradu izvijestilo je samo njegovo ministarstvo. U njihovu priopćenju navodi se kako se ministar sastao s potpredsjednikom Vlade Srbije i ministrom znanosti i tehnološkog razvoja Republike Srbije Božidarom Đelićem. Imao je susret i s ministrom prosvjete Žarkom Obradovićem, s kojim je »razgovarao o obrazovanju nacionalnih manjina, državnoj maturi i razvoju nacionalnih kvalifikacijskih okvira«, navodi se. 
O svemu tome srbijanska državna tijela, putem priopćenja ili internetskih stranica – nisu objavila ništa. 
Prije službena odlaska u Vladu Srbije Fuchs je za Hrvatsku riječ rekao kako se problem udžbenika mora rješavati u suradnji s ministarstvima i mjerodavnim tijelima kako bi se u Srbiji »ispoštovale odredbe ugovora o zaštiti nacionalnih manjina u Srbiji i Hrvatskoj«. 
U njima stoji da je svaka država dužna osigurati nastavu na materinskom jeziku pa tako i tiskanje udžbenika na hrvatskom, odnosno srpskom jeziku, dodao je ministar.
»Moram naglasiti da je Hrvatska ispunila svoje obveze. Udžbenici koji su odobreni nalaze se u programima škola, kako osnovnih tako i srednjih, prevedeni su na srpski jezik i ćirilično pismo. To recipročno u Srbiji nemamo. Ja ću svakako u razgovorima s ministrima pokrenuti to pitanje i zamoliti da Srbija ispuni svoje obveze.« 
Dok se to ne desi, nastavlja Fuchs, prijelazno bi rješenje moglo biti odobravanje uvoza udžbenika iz Hrvatske.
»To se sada zbiva na jedan ‘polu čudan način’. Oni nisu odobreni, ali nisu niti zabranjeni. I Hrvatska sada jedino može pomoći slanjem određenog broja knjiga«, zaključio je. 
Tumačeći razloge takvoga stajališta Srbije, ministar kaže kako dio odgovora može biti i u odnosima Srbije i Hrvatske koji su nekada u usponu, ali da je bilo i zahlađivanja. 
Upitan može li se reći da su odnosi baš u toj »hladnoj« fazi, imajući na umu nedavnu razmjenu oštrih riječi predsjednika dviju država, Fuchs kaže kako su »oni zaustavljeni na toj uzlaznoj putanji«. 
»Poznajući premijerku Hrvatske i njezin način komuniciranja vjerujem da postoji dovoljno razumijevanja za nastavak suradnje. Srbija doista ima veliki interes potpisati određene dokumente i postati zemlja kandidat za učlanjenje u EU. Zato mislim da će to biti riješeno u relativno skoro vrijeme.« 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika