Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Jačanje kulturnih i znanstvenih veza

U utorak je, 8. prosinca, U Osijeku je, u svečanoj dvorani Rektorata sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, predstavljena knjiga »Zaboravljeni rječnik – govor golubinačkog kraja« pokojnoga Ilije Žarkovića, pisca, glazbenika i skladatelja iz Golubinaca, člana Društva književnika Hrvatske, koji je za sobom ostavio nekoliko knjiga i zbirki pjesama, a ova nova knjiga prva je u nakladništva Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata i prva u ediciji »Prinosi za dijalektološka istraživanja«. Promocija je održana u nazočnosti stotinjak, možda i više sudionika, prijatelja Ilijinih, osječkih profesora i studenata Umjetničke akademije, a o knjizi su govorili: u ime domaćina, prorektor, prof. dr. sc. Ivan Samardžić, doc. dr. sc. Milica Lukić, profesorica na Filozofskom fakultetu i prof. dr. sc. Ljiljana Kolenić, također sa Filozofskog fakulteta u Osijeku i u ime nakladnika, Tomislav Žigmanov, ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.
Sačuvani rječnik
 
»Jezik je izuzetno važan za oblikovanje identiteta jednoga naroda, a nama Hrvatima je to poznato još od vremena svetaca Ćirila i Metoda, a jednako je tako za identitet svakoga jezika važan organski idiom, tj, mjesni govor, a baš tomu je svoj rad posvetio Ilija Žarković iz Golubinaca, sela u pazovačkoj općini, književnik, glazbenik i skladatelj tamburaške glazbe, čovjek koji se saživio sa rodnim Golubincima i vjerno bilježio riječi koje iščezavaju, pa je njegovo djelo zaslužilo novi naslov, ne ‘Zaboravljeni rječnik – govor golubinačkog kraja’, već ‘Sačuvani rječnik’, kojega će sada moći koristiti Golubinčani i svi drugi Srijemci, ma gdje bili, ali i znanstvenici i istraživači, koji će ovoj materiji dati jednu novu dimenziju«, rekla je  doc. dr. sc. Milica Lukić i pozdravila Hrvate iz Vojvodine koji su došli u posjet Osijeku i njegovoj akademskoj zajednici.
Baš tu novu dimenziju osvijetlila je dr. sc. Ljiljana Kolenić, znanstvenica koja je rado prihvatila poziv Zavoda uz Subotice, te je i recenzentica ove knjige. 
Prof. Kolenić pohvalila je rječnički uradak Ilije Žarkovića, njegov prinos leksikografiji i dodala da kada netko sa toliko želje, mara i ljubavi skrbi za najljepše uspomene iz djetinjstva, za riječi koje u današnjem govoru gotovo da i ne susrećemo, marno ih bilježi i čuva od zaborava, onda to samo može značiti da te riječi ne mogu biti zaboravljene.
I Tomislav Žigmanov, ravnatelj Zavoda i urednik ovoga izdanja, pohvalio je Ilijin uradak, kao i sve što je ovaj autor do sada radio, njegove knjige i udžbenike tamburaške glazbe.  Žigmanov je dodao kako je ova knjiga predstavlja još jedan doprinos kulturi vojvođanskih Hrvata, koja se tek posljednjih godina usustavljuje.
                   
Posjet institucijama
 
Osim zadaće na promociji nove knjige Ilije Žarkovića, ekipa Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, a pokraj već spomenutoga Žigmanova bili su tu i menadžerica Katarina Čeliković te predsjednik Upravnog odbora Zavoda Dujo Runje, imala je i zadaću obići nekoliko institucija u gradu na Dravi, pa je ovo bio doista radni posjet Osijeku. Najprije su posjetili Umjetničku akademiju gdje su razgovarali s dekanicom Helenom Sablić-Tomić, zatim su imali prijem kod gradonačelnika Osijeka Krešimira Bubala, potom već spomenutu promociju knjige i na koncu susret u Matici hrvatskoj, gdje su ih primili tajnik Josip Cvenić i opet Helena Sablić-Tomić.
Gradonačelnik Bubalo izrazio je zadovoljstvo radom nove institucije vojvođanskih Hrvata i obećao nesebičnu potporu hrvatskoj manjini u Vojvodine radi jačanja nacionalnog identiteta, te istaknuo u prvi plan dobre odnose s aktualnim gradonačelnikom Subotice, tim prije što Subotica i Osijek već desetljećima grade prijateljske odnose. U Osijek dolaze i djeca iz Subotice, Novoga Sada, Sombora i drugih dijelova Bačke, tu se obrazuju i vraćaju u svoje sredine, a u posljednje vrijeme sve je bolja prekogranična suradnje i sve je više zajedničkih projekata prema EU.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika