11.12.2009
Ostvarenje sna dugog četvrt stoljeća
Učenici OŠ »22. oktobar« iz Bačkog Monoštora konačno će dosanjati san dug četvrt stoljeća. Školsku 2010./11. godinu započet će u prostorijama nove škole. Ravnateljica Marija Mrgić u svojem nevelikom uredu brine o svakom segmentu rada škole, od evidentiranja izvješća o odsutnim učenicima, pa sve do problema vezanih uz građevinarstvo. Već u prvoj polovici prvoga mandata na mjestu ravnateljice uspjet će privesti kraju gradnju i opremanje nove zgrade svoje škole.
»Uz puno razumijevanje naših problema Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje u suradnji s Fondom za kapitalna ulaganja izdvojilo je sredstva od oko 7 milijuna dinara za završetak radova i opremanje naše nove škole. Ovo već predugo traje, još od postavljanja kamena temeljca 1984. godine. Sportska dvorana izgrađena je 1986. a ostali radovi su, uz puno prekidanja, nastavljeni i na moju veliku radost završit će se za mojega mandata«, kaže ravnateljica, rođena Monoštorka Marija Mrgić.
Završetak radova u roku 60 dana
Iz njezine priče doznajemo kako će odobrena sredstva omogućiti dovršenje sustava grijanja, kupovinu i postavljanje podova, finalizaciju sanitarnoga čvora, te nabavu suvremene unutarnje stolarije i rasvjete visokoga standarda. Potpisan je i ugovor o izvođenju radova, predviđeni rok je 60 dana, ukoliko ne bude nepredviđenih odgoda.
»Završetak radova neće značiti i trenutačno puštanje učionica u uporabu. Čini mi se kako je rok po ugovoru prekratak. Dobar dio opreme naručen je u inozemstvu, pred nama je i zima i bliže mi je razmišljanje o useljenju u nove učionice pred početak iduće školske godine. Krajnje je vrijeme da stare objekte iselimo, jer bi se daljnjim boravkom u njima povećala opasnost za djecu. Od iduće školske godine, odnosno od useljenja u novu zgradu, radit ćemo u dvjema smjenama, što će za učenike i nastavno osoblje biti jedina promjena, no, nadam se da će se svi brzo priviknuti na novi raspored«, kaže Marija Mrgić.
Nastava na hrvatskom jeziku
U Bačkom Monoštoru većinski živalj tvore Hrvati, oko 52 posto, sličan odnos je i u školi. Odjela s cjelovitom nastavom na hrvatskom jeziku u ovoj školi nema, učenici se za sada opredjeljuju samo za izučavanje hrvatskog jezika s elementima kulture kao izbornoga predmeta. U prvom razredu hrvatski jezik izučava 6, u drugom 10, u trećem 15, u četvrtom 20 učenika. U petom razredu 5, u šestom 26 i u sedmom razredu 31 učenik izučava materinji jezik. Ovaj predmet učenicima viših razreda predaje profesor tjelesnoga odgoja Damir Šimunov.
»Nastavom materinjeg jezika u odjelima petog, šestog i sedmog razreda učenici su zadovoljni. Rad u ovim odjelima više se zasniva na sportu, zabavi i igri, tako da oni na ovaj način nauče i pravopis, i zemljopis, i povijest. Znanje mojih učenika stečeno na ovaj način vrlo je solidno, pa smo imali i stanovitih uspjeha na raznim natjecanjima i kvizovima«, kaže profesor Šimunov.
Dobra suradnja s KUDH-om »Bodrog«
Na polju kulture škola ima uspostavljenu jako dobru suradnju s KUDH-om »Bodrog«.
»Početkom svake školske godine roditelje djece obavještavamo kako ćemo uz slobodne izvannastavne aktivnosti u okviru škole podržati i sudjelovanje djece u sekcijama kulturno-umjetničkih društava. U angažmanu djece u kulturnom amaterizmu mi obično obavimo organizacijski dio posla, a stručni preuzimaju ljudi iz KUDH-a. Samo ovakvom suradnjom škole i institucija kulture djeci ćemo usaditi ljubav prema bogatoj tradiciji naših predaka i u njima razviti osjećaj nacionalne i vjerske pripadnosti, naučit ćemo ih kako se voli svoje, a poštuje susjedovo«, kaže na kraju ravnateljica Marija Mrgić.