Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Najvažnije je probuditi svijest vozača

»Primjenom novog zakona o sigurnosti prometa prvenstveno očekujemo da se smanji broj prometnih nezgoda s teškim posljedicama, poginulim i ozlijeđenim osobama«, kaže za HR načelnik Odjela prometne policije Policijske uprave Subotica, policijski savjetnik Goran Radović. »Također, očekujemo da se građani novim zakonom educiraju tako, da se njihovo poznavanje prometnih propisa dovede na razinu primjerenu drugim europskim državama.« 
Od zakonskih rješenja, koja se na ovim prostorima po prvi put uvode i na koja građani posebice trebaju obratiti pozornost, Goran Radović izdvaja stalno korištenja svjetala na vozilima, sustav bodovanja prekršaja, smanjenje maksimalne brzine kretanja vozila u naseljenim mjestima, te pooštrene kaznene mjere za sve prekršaje.
 
Negativni bodovi
 
»Novina koju donosi ovaj zakon je korištenje svjetala na vozilima preko dana, i u gradu i izvan naseljenih mjesta«, kaže Radović. »Vozači koji ne budu imali uključena svjetla tijekom vožnje bit će kažnjeni s 5 tisuća dinara. Dalje, vozilo mora posjedovati svjetloodbojni prsluk koji je obvezan za svakog vozača, zatim, prilikom zaustavljanja vozila od strane ovlaštene službene osobe ni vozač niti putnici više ne mogu izaći izvan vozila dok ih ovlaštena službena osoba ne pozove, u protivnom je novčana kazna 5 tisuća dinara za svakog tko izađe. Osim toga, onaj tko svježe položi vozački ispit dobit će probnu vozačku dozvolu na godinu dana i u tih godinu dana moći će upravljati vozilom samo uz nadzor osobe koja ima vozačko iskustvo najmanje pet godina, a od 23 sata do 5 sati izjutra neće moći uopće upravljati vozilom.«
Novi zakon smanjuje maksimalno dopuštenu brzinu kretanja kroz naseljeno mjesto i to na 50 kilometara na sat, dok je u blizini škola ograničenje 30 km. Izvan naselja na cestama ograničenje je ostalo 80 km na sat, na motocesti 100 i na autocesti 120 kilometara na sat. 
Prema riječima načelnika Radovića, ubuduće će teži prekršaji nositi određeni broj negativnih bodova, a onaj tko tijekom 2 godine dobije 18 bodova morat će ponovno polagati vozački ispit. Zakonom je određeno i koliko bodova nosi koji teži prekršaj. 
Na pitanje – je li stroga kaznena politika jedino moguće rješenje za uvođenje reda na ovdašnjim cestama, Goran Radović kaže kako je to relativno.
»Ne mora značiti da će kaznena politika jednako utjecati na svakog pojedinca, ali je svakako to jedan od načina buđenja svijesti kod vozača da poštuje zakone.«
Novi zakon pooštrava kazne za sve prekršaje, nema niti jedne kazne koja je na razini dosadašnjih, od tzv. mandatnih do onih koje izriču prekršajni suci. Uz to, kazne više neće naplaćivati policajac na cesti, nego će on isključivo ispisivati nalog za plaćanje u određenom roku, ili prekršaj prijavljivati sucu za prekršaje.
 
Obvezna rotacijska 
svjetla za traktore
 
S druge strane, časnik u Odjelu prometne policije Policijske uprave Subotica, samostalni policijski inspektor Nebojša Bulatović posebice upozorava na novine koje zakon predviđa u svezi s prometom traktora i poljoprivrednih strojeva. 
»Po novom zakonu kretanje traktora na cestama izgledat će drastično drugačije nego do sada«, kaže Nebojša Bulatović. »Traktori će u prometu morati biti vidno obilježeni, morat će imati upaljeno žuto rotacijsko svjetlo kad se kreću javnim cestama. Zatim, traktori više neće moći biti registrirani trajno, nego će ići jednom godišnje na tehnički pregled i svake godine će morati produžavati registraciju, kao i sva druga vozila. Što se prometnih dozvola za sva vozila tiče, one više neće izgledati kao do sada, nego će, kao potvrda o registraciji, postojati naljepnica koja će biti zalijepljena na vidnom mjestu u svakom vozilu, tako da će ovlaštena službena osoba uvijek imati izravan uvid u registraciju vozila.« 
U Policijskoj upravi Subotica naglašavaju kako novi zakon širi odgovornost i na one koji su zaduženi za održavanje cesta, tako da će ubuduće biti kažnjavani i oni koji ne uklone blato, rupe i druge prepreke na cestama, a zaduženi su za to.
»S obzirom da je kod nas starosna granica vozila nekih 15-16 godina, vozila preko 15 godina starosti morat će dva puta godišnje ići na tehnički pregled, da bi mogla sudjelovati u prometu«, dodaje Bulatović. »Registracija tih vozila i dalje će biti jednom godišnje. S druge strane, nova vozila neće morati na tehnički pregled do 2 godine starosti i registracija će im važiti te 2 godine.« 
Korištenje alkohola tijekom vožnje također je posebno obuhvaćeno novim zakonom.
»Vozači bicikala, bicikala s motorom, tzv. skutera, neće moći imati ništa alkohola u organizmu«, kaže načelnik Goran Radović. »Kod drugih vozača tolerirat će se do 0,3 promila alkohola, od 0,3 do 0,5 promila plaćat će se kazna od 5 tisuća dinara, oni koji imaju preko 1,2 promila isključuju se iz prometa i idu na trežnjenje od 12 sati, a oni koji u krvi budu imali više od 2 promila idu na trežnjenje od 24 sata, uz, naravno, odgovarajuću kaznu i kaznene bodove.« 
Područje koje pokriva Policijska uprava Subotica, a to su osim grada Subotice i općine Bačka Topola i Mali Iđoš, jedno je od sigurnijih u zemlji.
»Trenutačno, od cjelokupnog broja policijskih uprava u zemlji mi smo među prvih pet, što se tiče pozitivnih rezultata, dakle među prvih pet s najmanjim brojem prometnih nezgoda i stradalih osoba«, kaže načelnik Odjela prometne policije Goran Radović. »Upravo smo prošloga vikenda imali akciju kontrole alkohola kod vozača i rezultati su poražavajući. Našli smo puno vozača pod utjecajem alkohola, zatim puno vozača bez položenog ispita, neispravnih vozila. I to samo nekoliko dana prije nego što je novi zakon stupio na snagu.« 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika