Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Nekoliko novina i pooštrene kazne

U cilju sprječavanja brojnih prometnih nezgoda koje su u proteklim godinama odnijele velik broj ljudskih života na cestama u Srbiji, te s namjerom pojačavanja sigurnosti u prometu, u četvrtak, 10. prosinca, stupio je na snagu novi zakon o sigurnosti prometa koji donosi nekoliko značajnih novina i znatno oštriji režim kažnjavanja prometnih prekršaja (velike novčane kazne ili kazne zatvora). 
Tijekom prosinca javnost će se sve više obavještavati o novim pravilima, a kao mali doprinos tome donosimo odabir i komentar nekih članaka novoga zakona na koje bi trebalo posebno obratiti pozornost. 
 
MOBITEL, ZVUČNI I VIDEO UREĐAJI
 
Prema novom zakonu više se neće moći upravljati vozilom i istovremeno razgovarati mobitelom (samo uz odgovarajući hands free uređaj) - što je već odavno zabranjeno u mnogim drugim zemljama. Također, bit će kažnjavano i neodgovarajuće korištenje zvučnih i video uređaja koji bi mogli izazvati ometanje pozornosti tijekom upravljanja vozilom (čl. 28). 
Stupanjem na snagu ovoga zakona vozači neće smeti rabiti uređaje ili sredstva  za otkrivanje ili ometanje uređaja (radar) za mjerenje brzine i dokumetiranje prekršaja (čl. 29). I pješaci će biti prekršajno sankcionirani ukoliko prilikom prelaska preko pješačkog prijelaza budu razgovarali mobitelom ili imali slušalice na ušima (čl. 96).
PRIJEVOZ DJECE
 
U motornom vozilu na prednjem sjedištu nije dopušteno prevoziti dijete mlađe od 12 godina, osim kada je u pitanju dijete do 3 godine starosti koje je smješteno u propisanu korpu koja se može postaviti na prednje sjedište uz prethodno isključivanje zračnog jastuka (čl. 31).
Dijete do 8 godina starosti može se prevoziti na biciklu uz uvjet da je na njemu ugrađeno posebno sjedalo prilagođeno veličini djeteta, dok se dijete mlađe od 12 godina ne smije prevoziti na mopedu, triciklu, motociklu i četverociklu (čl.118).
 
DJECA U PROMETU
 
Dijete mlađe od 12 godina ne smije upravljati biciklom na javnim cestama, ali zato djeca s navršenih 9 godina starosti mogu upravljati biciklom u zonama usporenog prometa, pješačkoj i školskoj zoni i na tzv. nekategoriranim cestama. Iznimku čini pravilo da dijete mlađe od 9 godina može u određenim okolnostima (pješačka zona i zona usporenog prometa) upravljati biciklom, ali samo uz pratnju osobe starije od 16 godina (čl. 88). 
 
BRZA I NASILNIČKA VOŽNJA
 
Novina je i smanjenje brzine prometovanja u naseljenom mjestu s dosadašnjih 60 km na 50 km na sat ili onom brzinom koja je uvjetovana postavljenim prometnim znakom (čl. 43.). Termin nasilnička vožnja označava postupanje vozača koje je u gruboj suprotnosti s pravilima prometa i pritom ne pokazuje obzir prema sigurnosti ostalih sudionika u prometu, kao što je, primjerice, uzastopni prolazak kroz crveno svjetlo na semaforu, pretjecanje kolone vozila po neisprekidanoj uzdužnoj crti i slično (čl.41).
 
ZONA ŠKOLE
 
Zakonom je regulirana i tzv. »zona škole« (neposredna blizina školskog objekta) u kojoj je brzina kretanja vozila ograničena na 30 km na sat u vremenu od 7-21 sat (čl. 163).
 
KAZNENI POENI
 
Uvode se kazneni poeni koji će biti dodjeljivani vozačima za određeni učinjeni prometni prekršaj. Kazneni poeni će se brisati nakon isteka 24 mjeseca od dana pravomoćnosti odluke od prekršaju (čl. 198). Kazneni peoni su utvrđeni vrijednostima od 1 do 18, ovisno o težini počinjenog prekršaja (čl. 323).
 
NOVČANE I ZATVORSKE 
KAZNE
 
Novim zakonom o sigurnosti prometa predviđene su znatno oštrije novčane kazne za počinjene prekršaje, ali i zaprijećene znatno ozbiljnije kazne zatvora za počinitelje izuzetno teških prekršaja u prometu. Novčane kazne za učinjene prometne prekršaje kreću se od najniže u iznosu od 3000 dinara (za fizičke osobe) sve do onih najvećih u iznosu do nekoliko stotina tisuća ili milijuna dinara zbog većih prekršaja (za pravne osobe), ovisno o težini učinjenog prekršaja. Zaprijećene zatvorske kazne su u rasponu od 15 do 60 dana, ovisno o težini učinjenog prometnog prekršaja.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika