Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Paprikaš i tambure u starom dvoru

Vrata Didine kuće u Baču, objekta kojega je s puno ljubavi i vlastitoga rada uredila u stilu bogatih tradicija svojih predaka, obitelj Čoban otvorila je onima koji tu tradiciju i poštuju. Bogato namještene sobe dočaravaju prošlost staru stoljeće, pa i više. Svojim izgledom govore posjetitelju više od bilo kojih i bilo koliko riječi. Govore o jednom stilu života kojim nove generacije nikada više neće živjeti, govore o maru, miru i spokoju onih koji su nekada ovdje živjeli. Konačno, govore i o jednom segmentu povijesti Bača. 
Kako Didina kuća ne bi postala samo jedan u nizu etno-muzeja, Čobanovi su iskoračili i dalje. Osim dijela za razgledanje, u svoju ponudu uvrstili su i prezentaciju etno-jela, a ostavili su i prostor za bilo koji dogovor s turističkim agencijama, slobodnim skupinama, pa ukoliko se ukaže potreba i pojedincima. 
 
Iskorak u turističkoj ponudi Bača
 
Povezali su se s Turističkom organizacijom općine Bač, pa su tako u sklopu ove ustanove jesenas imali svoj izložbeni kutak i na Sajmu turizma u Novom Sadu, a u planu je i sudjelovanje na Sajmu u Beogradu. »Obitelj Čoban napravila je pionirski iskorak u turističkoj ponudi Bača. Oni su najbolja potvrda stavljanja tradicionalnih seoskih kućanstava u funkciju razvoja etno turizma u našoj općini. Svakako, Didina kuća ima dobru perspektivu. Turistička organizacija Bača nastojat će u suradnji s turističkim agencijama iz zemlje i inozemstva poduprijeti nastojanje cijele ove obitelji da što većem broju ljudi pokažu jedan ovako bogat segment života svojih predaka. Osobito me raduje to što ne prodaju turistima samo hranu i piće, nego upravo ono što smo danas vidjeli. Muški dio obitelji prezentirao je gostima izradu svinjokoljskih prerađevina. Dakako, gosti su ih na licu mjesta kušali, a dobar dio turista je i kupio čvarke, kobasice, slaninu i ostale prerađevine. Pokazujući turistima starinski namještene prostorije u Didinoj kući, gospođa Čoban im je govorila i o povijesti Bača u posljednjih nekoliko stoljeća. Ukoliko se bude radilo na ovaj način, Didina kuća neće imati mrtvu sezonu, bit će u funkciji kroz cijelu godinu«, kaže za Hrvatsku riječ direktor Turističke organizacije Bača Nikola Banjac. 
 
Bogata trpeza
 
Nakon degustacije turisti su pošli u dvosatni obilazak znamenitosti Bača. Vratili su se i bili posluženi svinjokoljskim ručkom. Za toplo predjelo kušali su kobasice pečene na tanjirači, s domaćim kruhom, onako s nogu, a ručak u blagovaoni – svinjokoljski paprikaš s trgancima i salata od kupusa, uz nekoliko vrsta domaće rakije, domaćim bijelim i crnim vinom visoke kvalitete, te domaćim sokom od višnje. Potkraj objeda u blagovaonu su, na iznenađenje i radost gostiju došle tute. Tute su nekada bili maskirani »uzovnici« na svinjokoljsku večeru. U obiteljima starih Šokaca mahom je bilo puno djece, obično šestero, sedmero, pa i više. Klalo se i po 3-4 svinje, pa je tebalo i dobro društvo za rad. Na svinjokolj su se obično zvali kumovi, braća, sestre i njihove obitelji. Na večeru bi dolazile tute, nezvani maskirani susjedi ili rođaci koji su bili nezadovoljni što od strane domaćina nisu pozvani na večeru. Postojale su dobre tute, koje su davale ton veselju i zle tute, koje su sjedanjem u krilo gostima, uzimanjem hrane sa stola i ostalim »huncutarijama« kvarile dobro ozračje. U Didinoj kući bile su dobre tute. Uz tamburaše iz susjednih Deronja vrijeme je brzo prolazilo. O njihovim dojmovima najviše govori najava ponovnoga dolaska sljedeće godine. 
 
Afirmacija domaćeg turizma
 
Agencija »Exclusive Tours« iz Beograda nedavno je dobila Turistički cvijet kao najbolja turistička agencija u republici za 2009. godinu. 
»Nagradu smo dobili upravo radi afirmacije domaćeg turizma. Nastojimo turistima približiti kulturološke, graditeljske, duhovne i tradicijske vrijednosti naše zemlje i sve češće dolazimo u ove krajeve. Bač odista ima što ponuditi turistima, a gosti koje sam danas doveo željni su otkrića novoga u svojemu okruženju. Didina kuća je objekt u koji odista vrijedi doći, ne samo zbog graditeljstva, nego zbog cjelovite odlike autohtonoga hrvatskoga naroda koji je stoljećima tu živio«, na odlasku nam je rekao generalni menadžer agencije Ivan Krivec.
O svakoj sitnici brinula je cijela obitelj Čoban. Majka Stanka i otac Stjepan, uz veliku pomoć sina Ivana, kćeri Ivane, zeta Miroslava i još nekoliko žena i ljudi, bliskih srodnika i prijatelja. Umorni, ali i prezadovoljni, Čobanovi su u sumrak ispratili goste, u nadi da će im njihovo vidljivo zadovoljstvo biti najbolja promidžba za novu sezonu. »Bilo je puno pitanja o rukotvorinama naših baka, o gradnji ovoga tipa kuća, o životu kakav se u ovim kućama vodio prije stoljeća-dva. Smijali su se dok sam im objašnjavala naš običaj tute. Nisu bili iznenađeni ni mojom pričom o našoj multinacionalnoj sredini, o našem međusobnom uvažavanju, o kvalitetnom suživotu. Moji su preci bili Hrvati, ja sam Hrvatica, a tako se izjašnjavaju i moja djeca. Volimo svoje, ali uvažavamo i susjedovo. Nadam se da ćemo postati nezaobilazna destinacija na turističkoj mapi Bača, a radovalo bi me kad bi pokraj naše, hrvatske, u ponudi naše općine bile etno kuće od svake nacionalne zajednice koja ovdje obitava«, kaže Stanka Čoban.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika