Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ugrožavanje prava hrvatske manjine

Djelatnici hrvatske majinske zajednice u Srbiji uputili su najvišim državnim dužnosnicima u Republici Srbiji, kao i javnosti, otvoreno pismo u kojem prosvjeduju zbog privremenog isključenja programa Hrvatske radiotelevizije od strane kabelskih distributera za vrijeme trajanja trodnevne žalosti zbog smrti njegove svetosti patrijarha Pavla. U pismu se kaže sljedeće:
»Obraćamo vam se u povodu privremenog isključenja programa Hrvatske radio televizije od strane kabelskih distributera (SBB, KDS, IKOM) za vrijeme trajanja trodnevne žalosti zbog smrti njegove svetosti Patrijarha Pavla.
Navedeni distributeri su od 60-ak programa privremeno isključili njih između 10 (SBB) i 29 (KDS), ali jedina javna televizija koja je isključena od strane svih distributera je HRT, koja je tako stavljena u isti rang kao i komercijalne televizije, poput MTV, Fashion TV i slično. Istodobno, bez obzira na proglašene dane žalosti, distributeri su emitirali sve sportske programe, kao i niz zabavnih programa koji između ostalog prikazuju i sadržaje samo za odrasle (TV 1000, Film Plus, RTL). Također, bez ikakvog ometanja distribuirani su i programi televizija Mađarske, Rumunjske, Italije, Španjolske, Rusije, kao i CNN i BBC.
Distributeri su se u svojim priopćenjima pozvali na uputu Republičke radiodifuzne agencije koju je izdala u povodu proglašenja dana žalosti, međutim, zamjenik predsjednika Savjeta RRA demantirao je da je agencija odredila popis programa koji trebaju biti privremeno isključeni.
Kao pripadnici hrvatske manjine u Srbiji, kojima je među ostalim člankom 9. Okvirne konvencije o zaštiti nacionalnih manjina, člankom 11. Europske povelje o regionalnim i manjinskim jezicima te člankom 7. Sporazuma o zaštiti manjina između Srbije i Hrvatske, zajamčeno pravo na primanje i davanje informacija na manjinskom jeziku, kao i poticanje preuzimanja i distribucije radijskog i televizijskog programa matične zemlje, izuzetno smo zabrinuti zbog kršenja naših manjinskih prava, ali i političke poruke koja se šalje izdvajanjem Hrvatske radiotelevizije kao jedine javne televizije, čije je emitiranje od strane kabelskih distributera privremeno isključeno.
Nitko nigdje, ni RRA, ni kabelski distributeri, nisu pojasnili kriterije po kojima bi program hrvatske javne televizije bio nepoćudan za emitiranje u dane žalosti, posebno s obzirom na to da prvi program HRT-a u svojoj programskoj shemi u radnim danima gotovo da nema zabavnih sadržaja. Posebno apsurdnim držimo to da su se određeni programi koji su produkcija HRT-a u ova tri dana prikazivali na televizijama u Srbiji (B92), što pokazuje da nije bio sporan sadržaj produkcije HRT-a nego sama činjenica emitiranja hrvatske javne televizije.  
Zahvaljujemo Odboru za kulturu i informiranje Skupštine Srbije što je odmah reagirao na ovu evidentnu diskriminaciju samo jedne javne televizije susjednih država i zatražio očitovanje i RRA, kao i nadležnog Ministarstva za kulturu i informiranje.
Dodatnu zabrinutost u ovoj situaciji daju nam i najave namjere RRA da će ograničiti prijam TV produkcija s područja Republike Hrvatske i u budućnosti, za razliku od programa s područja Republike Mađarske ili jednog entiteta Bosne i Hercegovine (Republike Srpske).
Držimo da ovakva praksa ne samo da ugrožava pravo hrvatske nacionalne manjine u Srbiji, nego onemogućuje i bolju komunikaciju i razumijevanje između dviju susjednih zemalja, te izravno šteti razvoju dobrosusjedskih odnosa na prostoru jugoistočne Europe. 
Stoga vas molimo da nam, zajedno s velikim dijelom javnosti u Srbiji, date potporu kako bi se sloboda razmjene informacija i komunikacije razvijala i jačala, u interesu manjina ali i građana Srbije i Hrvatske.« 
Otvoreno pismo upućeno je: predsjedniku Republike Srbije Borisu Tadiću, predsjednici Narodne Skupštine Republike Srbije Slavici Đukić-Dejanović, predsjedniku Vlade Republike Srbije Mirku Cvetkoviću, ministru vanjskih poslova Vuku Jeremiću, ministru za ljudska i manjinska prava Svetozaru Čipliću, ministru kulture Nebojši Bradiću, ministrici za telekomunikacije i informacijske tehnologije Jasni Matić, predsjednici Odbora za kulturu i informiranje Narodne Skupštine Vesni Marjanović, predsjedniku Odbora za međunacionalne odnose Narodne Skupštine Miletiću Mihajloviću, Republičkoj agenciji za telekomunikacije i Savjetu Republičke radiodifuzne agencije.
Pismo je upućeno 19. studenoga, a potpisali su ga: predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji Branko Horvat, narodni zastupnik Narodne skupštine Republike Srbije Petar Kuntić, narodni zastupnik Skupštine AP Vojvodine Dujo Runje, dopredsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Martin Bačić, predsjednik Hrvatskog akademskog društva iz Subotice Slaven Bačić, predsjednica Hrvatske čitaonice u Subotici Katarina Čeliković i predsjednik Hrvatskog kulturnog centra »Srijem« iz Srijemske Mitrovice Ivan Cingeli. 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika