Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Osam stoljeća s narodom i uz narod

Subotica, najveći grad na sjeveru Bačke, od svoga nastanka neraskidivo je vezana uz franjevačku crkvu i franjevce. Veliki jubilej, 800. obljetnica postojanja ovoga reda, u Subotici će biti proslavljen u četvrtak, 26. studenoga, svetom misom i svečanim programom u Velikoj vijećnici Gradske kuće. 
Uz najavu ove proslave, zamolili smo gvardijana franjevačkog samostana u Subotici fra Ivana Bošnjaka za izjavu. 
»Ovom prigodom mi, franjevci, diljem svijeta obilježavamo 800. obljetnicu postojanja franjevaštva na svim prostorima u kojima su tijekom proteklih godina bili i jesu prisutni u provođenju našega pravila«, kaže fra Ivan Bošnjak. »To je temelj, ne samo nas franjevaca i naše franjevačke duhovnosti, već i revolucija u čitavoj duhovnosti Crkve, koja je i puno stvari izmijenila od tada. Svećenici i redovnici koji su do tada bili striktno zatvoreni u svojim samostanima, baveći se samo samostanskim poslovima, od tog trenutka izlaze i postaju misionari u puku. Postaju oni koji neće samo sa strane promatrati narod Božji, nego također sudjelovati u svemu onome što se događa u jednoj kulturi, u jednom društvu i biti aktivnije prisutni u Crkvi i među pukom. 
Kako se odvija proslava ovog velikog jubileja?
Obilježavanje je započelo različitim proslavama u Rimu, Asizu, Jeruzalemu i drugim dijelovima svijeta, a obilježena je i u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Mađarskoj, pa ćemo i mi, ovdje, u Subotici, prema našim prilikama i mogućnostima, pokušati obilježiti ovu obljetnicu, nastojeći da i naš grad, Vojvodina i Srbija postanu dio te velike proslave i važnog jubileja u našoj povijesti. Ovom prilikom će franjevački samostan u Subotici i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, 26. studenoga zajednički obilježiti proslavu 800. obljetnice postojanja franjevaštva, koja će započeti svečanom svetom misom u 17,30 sati, a prevodit će je delegat Provincijala, fra Petar Cveklan. Na takav način želimo zahvaliti Bogu za sve ono što je preko tolikih generacija franjevaca učinio i za sve one blagoslove i milosti koje je preko ovoga mjesta gdje smo, davao u našoj povijesti. Također, želimo ga moliti za milost i jakost za naše buduće djelovanje. U nastavku proslave, u Velikoj vijećnici Gradske kuće ćemo nastaviti svečani program u kojemu će dr. Robert Skenderović iznijeti kratak povijesni prikaz franjevačkog djelovanja na ovim prostorima, a velečasni Stjepan Beretić će se u svom izlaganju dotaknuti franjevačkog svjetovnog reda, naše laičke udruge i njihovog značenja za razvijanje franjevačke duhovnosti među Subotičanima i u samoj Subotici. Time bismo željeli na svečan, ali skroman način obilježiti ovih 800 godina franjevačkog djelovanja u svijetu.
U kojoj mjeri možete, kao gvardijan subotičkog franjevačkog samostana, ocijeniti odnos Subotičana prema franjevačkoj crkvi, s obzirom da je nekadašnja Subotica i nastala velikim djelovanjem franjevaca na ovim prostorima?
Uvijek se osjeća velika prisutnost i privrženost puka, ne samo katolika, već i svih ostalih prema ovoj crkvi u koju mnogi dolaze, ne samo moliti nego i tražiti pomoć. Tako smo prema svima onima koji nam dođu otvoreni i pokušavamo, prema mogućnostima koje imamo, pružiti ono što najbolje možemo i znamo. Povezanost se očituje i prema velikom broju vjernika koji dolaze na naše mise, i na način koji mi to možemo kao franjevačka zajednica. 
Prvih 800. godina franjevačke povijesti je za nama, a kako vidite položaj franjevaca u vremenu novoga milenija?
Nažalost, diljem Europe se osjeća određena kriza zvanja, no na našim prostorima to još nije osjetno i još uvijek nema situacija da se neki samostani zatvaraju. Nadamo se u Božju providnost da su ovdje franjevci bili i da će ostati i dalje u svome tihom djelovanju, koje su do sada imali, i da će nastaviti duhovno djelovati i biti oslonac za sve vjernike i one koji dođu u našu franjevačku crkvu.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika