20.11.2009
Stoljeće ujedinjenog studija
Ove godine Franjevačka teologija u Sarajevu, u Bosni i Hercegovini, visokoškolska ustanova franjevaca Bosne Srebrene, slavi 100 godina svoga djelovanja. Premda su podaci o školstvu u ranijim godinama oskudni, poznato je kako je u 14. stoljeću Bosanska franjevačka vikarija neko vrijeme imala svoju teološku školu u Đakovu. Do pravog zamaha franjevačkog školstva u BiH dolazi u 18. stoljeću, kada su franjevci 1851. osnovali teološka učilišta u Fojnici i Kreševu. Od tada se može govoriti i o početku visokog školstva na tlu BiH.
Konačno, 1905. došlo je do ujedinjavanja teološkog studija za cijelu Bosnu Srebrenu, u Livnu, a 1909. ova je ustanova iz franjevačkog samostana Gorica kraj Livna premještena u Sarajevo u samostan sv. Ante na Bistriku.
Aktivan društveni
život Teologije
Povodom jubileja Franjevačke teologije održan je i dvodnevni znanstveni skup te prigodna proslava. Niz izlaganja bio je u prvom dijelu skupa posvećen prije svega historijatu franjevačkog školstva i njegovom značaju.
»Stoljeće ujedinjenog studija u Bosni Srebrenoj obilježeno je trajnim naprezanjem franjevaca da daju primjerene odgovore na pitanja koja postavlja moderno doba, kadšto da naprave i iskorak unutar duhovnih i intelektualnih kretanja na ovim prostorima. To je bilo moguće stvaranjem što boljih uvjeta za studij«, kaže ovim povodom dr. fra Marko Karamatić, profesor na Teologiji od 1977.
Kako navodi fra Marko Semren u izlaganju posvećenom franjevačkom školstvu Bosne Srebrene, do 1850. Red manje braće gradi na svetosti života i na studiju jer je studij temeljni zahtjev evangelizacije. Tako su franjevci kroz višestoljetnu povijest formirali i svoju franjevačku školu koja sadrži određeni nauk, načela u teologiji, filozofiji i duhovnosti. »Franjevci Bosanske vikarije (1340.-1517.), potom provincije Bosne Srebrene uvelike su se brinuli o odgoju svojih kandidata. Istina, nije im uvijek uspijevalo uskladiti svoje školstvo s općim smjernicama reda jer je to ovisilo i o vanjskim utjecajima. Tako da se visoko školstvo počinje uvoditi početkom 18. stoljeća«, objasnio je nazočnima fra Marko Semren.
Vezanost franjevaca
za narod
Fra Marijan Karaula osvrnuo se na povijest Franjevačkog teološkog fakulteta u Kovačićima. »Nakon što je 1909. Teologija preselila iz Livna u Sarajevo u samostan sv. Ante na Bistriku, bilo je jasno kako to nije odgovarajuće rješenje. Nakon brojnih rasprava, traženja dozvola za gradnju, traženja financija, 12. travnja 1940. započela je gradnja Teologije u Kovačićima. Zgrada je završena 1942., a fakultet je otvoren 1944., da bi s radom počeo 1945.«, kazao je fra Marijan Karaula.
Nakon Drugog svjetskog rata zgrada samostana i teologije u Kovačićima prelazi u vlasništvo državnog erara. Tako se Teologija ponovno preselila u samostan sv. Ante. Darko Rupčić osvrnuo se na upravo ovih 100 godina koje su i prilika za proslavu. Nakon što su se franjevci iz Kovačića preselili na Bistrik, zbog neuvjetnosti 1957. Teologija je premještena u Visoko da bi 1968. preselila u Nedžariće gdje se nalazi i sada. Osvrnuo se na aktivan društveni život Teologije koji se sastoji od publicističke djelatnosti, organizacije društvenih zbivanja. Miro Jelečević govoreći o temi »Postoji li posebna teologija bosanskih franjevaca«, istaknuo je vezanost franjevaca za narod. Kao karakteristika franjevačkog reda u njegovom izlaganju navedeno je i prihvaćanje drugačijeg i vjerovanje u dobrotu, zalaganje za druge...
Ostao samo devastirani glasovir
Važno je spomenuti kako je 1942. u sarajevskom naselju Kovačići podignuta nova zgrada Teologije, a dvije godine kasnije uzdignuta je u rang fakulteta. No, već 1947. komunističke vlasti su oduzele zgradu franjevcima te je Teologija ponovno djelovala u samostanu sv. Ante na Bistriku. Novu zgradu Teologije u Aleji Bosne Srebrene u naselju Nedžarići, franjevci podižu 1966. godine, a nakon dvije godine u njoj je započeo redoviti školski rad. Teologija je tu u kontinuitetu ostala 24 godine, do lipnja 1992. kada je zgradu zaposjela srpska vojska. Od tada je Teologija nastavila s radom u Samoboru kroz sljedećih pet godina. Krajem veljače 1996. godine, kada je srpska vojska napustila zgradu Teologije i naselje Nedžarići, ostavili su posve devastiranu zgradu iz koje je odnesen sav knjižni fond, više stotina umjetničkih djela. Od svega je ostao samo devastirani glasovir s nekoliko tipki, koji franjevci i danas drže u auli zgrade Teologije.
Nakon više godina izbivanja, 1997. Teologija je vraćena u Sarajevo. Posljednje desetljeće, uz franjevačke studente školuju se i studenti koji nisu kandidati za franjevački red. Ovo je učilište bilo i ostalo ne samo središnja obrazovno-odgojna ustanova bosanskih franjevaca, nego i jedno od znanstvenih i kulturnih središta Sarajeva i BiH. Redovito izdaje tri časopisa: Bosna franciscana, Bilten i Jukić. Organiziraju se znanstveni skupovi, okrugli stolovi, književne večeri... Za razliku od ostalih visokoškolskih ustanova, na ovoj, tradicionalno, 25. rujna započinje nova akademska godina.