Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Open Days 2009.

I ove je godine Odbor regija Europske Unije u Bruxellesu organizirao dan otvorenih regija. Dan otvorenih gradova, manifestacija koja ima za cilj razmjenu iskustava, umrežavanje i sklapanje partnerstava te isticanje u prvi plan problematike s kojom se većina regija susreće, a samim tim i lobiranje za rješavanje tako detektiranih pitanja razvitka, kreiranje rasta i otvaranje novih radnih mjesta, održan je od 5. do 8. listopada. 
Tragom toga događaja Osječko-baranjska županija i Grad Osijek doveli su u Osijek u srijedu, 11. studenoga, predstavnike svih pet slavonskih županija, te Sisačko-moslavačke i Karlovačke županije i predstavnike susjednih regija i susjednih zemalja, ljude različitih profila, nevladine udruge, turističke zajednice, županijske i lokalne samouprave, razvojne agencije i sl.
Skup je otvorio župan osječko-baranjski Vladimir Šišljagić, pohvalio se odličnom prezentacijom nedavno u Bruxellesu i obrazložio zašto je ova županija još prije nekoliko godina otvorila ured u tom europskom sjedištu i središtu. »Bili smo meta različitih napada i insinuacija, a sada se vidi da smo bili u pravu, jer ako želite utjecati na tokove, morate biti blizu izvora, a Bruxelles je središte ne samo Europe, već i svijeta. U tri dana imali smo nebrojeno posjeta, imali smo prijam za diplomatske predstavnike, imali smo zanimanje svjetskih medija i još puno toga. A mi tamo ne lobiramo samo za naš grad i našu županiju, mi tamo lobiramo za Hrvatsku«. Župan je još dodao da Europska komisija s 26,1 milijunom kuna bespovratnih sredstava sufinancira 18 projekata na području Osijeka i županije, a da su naši predstavnici u statističkoj regiji Panonska Hrvatska u tri protekle godine ponudili 300 kvalitetnih projekata s kojima apliciraju za sredstva europskih fondova.
 
U samome centru
 
U sklopu predstavljanja održana je i radionica »Inovacijska iskustva za poticanje regionalnog razvoja«, gdje je vlastita iskustva iznio dogradonačelnik Osijeka Ivan Vrdoljak, govoreći o praksi malih i srednjih poduzeća u sektoru naprednih tehnologija, govoreći ne kao političar, već kao poduzetnik Moram reći da je to svoje izlaganje započeo vrlo zanimljivo, posluživši se zemljovidom Hrvatske, na kojemu je detektirao Osijek kao malu točku u maloj zemlji, grad na rubu Hrvatske, bez obzira na njegov dostignuti razvoj i činjenicu da je četvrti po veličini, odmah iza Zagreba, Splita i Rijeke. »Kada pogledam ovaj zemljovid, onda sam tužan jer živim u malome gradu, male zemlje, na rubu uz samu granicu, dakle na rubu svjetskih događanja, i jednako sam tužan što će tu odrastati moje dijete, na tom kraju krajeva, na rubu. Ali, kliknuo je na miš, ako uklonimo granice, onda možemo vidjeti da je taj moj Osijek centar Europe i centar svijeta, podjednako udaljen od Beograda i Zagreba, Sarajeva i Budimpešte, grad na pola puta u odnosu na svjetske i europske metropole, i meni je odmah drago da ja živim tu u samome centru i drago mi je da i moje dijete može tu živjeti. Dakle, što trebamo učiniti? Treba samo ukloniti granice, i zemljopisne i one u našim glavama i svi ćemo puno bolje i puno ljepše živjeti«, rekao je Vrdoljak.
 
Perspektive
 
Nada Kožul iz Regionalne razvojne agencije Slavonije i Baranje predstavila je hrvatsku perspektivu sudjelovanja u Dunavskoj strategiji. Govorila je o odličnoj inicijativi koju guraju Nijemci po ugledu na već usvojene EU strategije, Mediteransku i Baltičku, kroz koju bi se realizirao puni gospodarski i socijalni potencijal Dunavske makroregije. S obzirom na gospodarske potencijale Dunavske strategije, vezane na razvoj infrastrukture oko Dunava, kao važnog plovnog puta EU, ali i na područja energetike, turizma, kulturne razmjene i zaštite okoliša, Hrvatska je svojim zemljopisnim položajem neizostavni sudionik ove inicijative.
Zanimljiva je bila i rasprava sveučilišne profesorice dr. Slavice Singer, koja je govorila o potrebi angažiranja struke u svim važnim segmentima, posebice kada se radi o razvojnim strategijama, kreiranju rasta, boljitku gospodarskog razvoja i prevladavanju krize i recesije. Zato gospodarstvo, malo i srednje poduzetništvo, mora zahtijevati uključenje znanosti, a znanost mora odgovoriti na najbolji mogući način. RRA je profesoricu Singer predložila u novinu Open daysa nazvanu University, odnosno panel rasprave na temu uloge znanosti u regionalnom razvoju, a ona se odužila izvrsnim predavanjem na temu uloge inovacija u javnom sektoru i gospodarskom razvoju. 
U drugome dijelu programa, u Osijeku je organiziran okrugli stol s temom: »Jačanje gospodarstva putem razvoja prekograničnog turizma«. Svrha je predstaviti i razmijeniti dosadašnja iskustva, prikazati trenutačno stanje i potencijale daljnjeg razvoja turizma u prekograničnom području s ciljem valorizacije specifičnih resursa uz granicu Hrvatske, Mađarske i Srbije. Bila je to prilika za stvaranje novih partnerstava o mogućnosti apliciranja na sredstva iz pretpristupne pomoći IPA, usuglašavanje zajedničkih programa i stvaranja novih i atraktivnijih zajedničkih razvojnih strategija u sektoru turizma. Osim sudionika iz Hrvatske, bili su tu i predstavnici Mađarske iz Pečuha i Baje, te Srbije iz Šida.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika