13.11.2009
Osijek zove
Prva međunarodna gitarijada pod nazivom »Osijek zove« održat će se u Osijeku 27. i 28. studenoga, a nastupit će 13 neafirmiranih mladih bendova, koji su svoj plasman izborili između tridesetak rock grupa s područja Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Mađarske i Njemačke, koje su se uredno prijavile na natječaj.
Inicijator ove, iznimno lijepe ideje Renato Lukić, direktor Gradskog radija u Osijeku, očekuje da će gitarijada zaživjeti na ovim prostorima kao nekada prije, pa će tako svake godine izbaciti u prvi plan tri do četiri nova benda, a dožupan Osječko-baranjske županije Željko Kraljičak tvrdi da je ovo dobar test i provjera kako danas rock stoji kod novih bendova i kako je primljen kod zahtjevne osječke publike.
Povijest yu-rocka
Priopćeno je ovo prije neki dan na konferenciji za tisak, a mene je ponukalo da dodam još koji redak o počecima rock glazbe, šezdesetih godina u bivšoj državi. Naime, do ruku mi je ovih dana dopala knjiga »Povijest yu-rocka« autorskog dvojca Željko Fajfrić i Milan Nenad, tiskana prije koji mjesec u grafičkoj produkciji Tabernakl iz Srijemske Mitrovice u nakladi od 1.000 primjeraka. Na svojih 380 stranica obuhvatila je više od 200 grupa i sastava i 300 fotografija, s urednom evidencijom njihovih ploča, danas bi rekli nosača zvuka, i nastupa na onodobnim gitarijadama i drugim prestižnim natjecanjima. Na početku bijahu »Sjene« i »Bijele strijele« u Zagrebu, »Uragani« u Rijeci, »Elipse« i »Crni biseri« u Beogradu, »Kameleoni« u Kopru i tako dalje, sve do kultnih sastava kakvi su zagrebački »Crveni koralji«, splitski »Delfini«, beogradske »Siluete«, i one Zorana Miščevića i one Tomija Sovilja, sarajevski »Indexi«, crnogorski »Montenegro«, slovenski »Mladi levi«, skopski »Leb i sol« i tako sve do sedamdesetih i pojave nekih novih glazbenih pravaca.
Nužno je pohvaliti trud autora, jer su se na jednom mjestu našle ne samo planetarno poznate grupe i sastavi iz glavnih gradova ondašnjih republika, već i grupe i sastavi sasvim malih gradova, pa i seoskih sredina, mada sam, nakon višekratnog prelistavanja ove lijepe knjige i nakon pomnoga promatranja, ruku na srce, našao samo dva seoska rock sastava – »Usamljene« iz Gibarca i »Sonore« iz Bajmoka.
Rock u Vojvodini
Vojvođanski su gradovi imali i po nekoliko sastava – Sombor, Vrbas, Kula, Bačka Palanka, Kikinda, Zrenjanin, Vršac, o Novome Sadu da i ne govorimo (»Zlatni akordi«, »Pingvini«, »Neoplanta«). Slavonski su gradovi također bili poznati po brojnim rock grupama, pa su u Vukovaru bili poznati VIS »Suzne oči«, u Vinkovcima »Skromni«, a u Osijeku među najpoznatijima »Tornado« i »Dinamiti«, posebice ovi posljednji, gdje su glazbenu karijeru započeli Kićo Slabinac (ritam gitara i vokal), Tuca Nikolić (solo gitara), Alberto Krasnić (bas), Vladimir Lazić (organa), Ratko Divjak (bubnjevi), a s njima je jedno vrijeme pjevao i Dado Topić, sve dok nije prešao u beogradsku »Korni grupu«.
I Srijem se mogao pohvaliti brojnim rock sastavima, pa su u Rumi bili poznati »Razmaženi«, u Inđiji »Aveti«, u Zemunu »Plavi dječaci«, dok je Šid imao čak nekoliko grupa – »King boyse«, koje je vodio Steva Puhalo, »Nautiluse«, koje su vodili Kreko, Baća, i Turda a s njima je jedno vrijeme pjevao i Steva zvani Sinđa, i planetarno poznate »Komete«, grupu šidskih gimnazijalaca koju su osnovali još 1963. godine Vlada Perunski (solo gitara), Vlada Torma (bas), Vlada Pregun (ritam gitara) i Voja Jovanović (bubnjevi), a vokal je dugo godina bio Janko Hnatko. Poslije su uskakali Bole, Mata i drugi, ali bili su ponajbolji šidski rock sastav i smatraju se pretečama rock glazbe u Srijemu.
Zanimljivo je, u Subotici je također djelovalo nekoliko rock grupa, a među najpoznatijima su bili »Faraoni«, »Komete«, »Orfeji« i »Stranci«. Kroničari kažu da su »Stranci« nastali 1966. godine i to od najboljih glazbenika poznatih subotičkih grupa »Komete« i »Orfeji« i to: Ivan Kopilović (bas i vokal), Dejan Đorđević (solo gitara), Karlo Kapista (organa) i Ivan Tikvicki (bubnjevi).
Seoske grupe
Uvjeren sam i da dvije seoske rock grupe zaslužuju da budu spomenute. »Sonore« su u Bajmoku osnovali 1967. godine Augustin Jurgo (solo gitara), Ranko Dulić (ritam gitara), Lazar Majlat (bas) i Milan Savatović (bubnjevi). Narednih su godina u mjestu i okolici svirali na igrankama, uglavnom »skidali« strane numere, mada imaju i par autorskih pokušaja.
»Usamljeni« iz Gibarca osnovani su u ljeto 1965. godine u sastravu: Stipa Hajduković – Ringo (solo gitara), Marin Kopić – Relja (ritam gitara), Đura Martinović – Janković (bas) i Slavko Žebić – Žebe (bubnjevi). Kao vokali nastupali su Stipa Tomić – Muka, Emil Gestić – Gele, Josip Žeravica – Žera, a u sastavu su ponekad nastupili i Dragi Beladović –Belad u Mata Vidaković – Doktor. »Skidali« su Beatlse, Rolling Stounse, Shadowse, a od domaćih Crvene Koralje, Indexe, Dinamite, Komete i druge. Ugasili su se tiho, negdje u ljeto 1968. godine, nakon što su jedni otišli u vojsku, a drugi u Njemačku.