13.11.2009
Glazbene note zapisane na filmskoj vrpci
Publika u Zrenjaninu je prošlog vikenda imala priliku pogledati izbor uradaka s Festivala dokumentarnog rock filma (DORF) iz Vinkovaca. Tijekom trodnevnog trajanja ove filmske manifestacije u poznatom zrenjaninskom klubu »Klupče« prikazani su dokumentarci: »Oči u magli« (Hrvatska), »Kad se netko nečem dobrom nada« (Srbija), »Shuffle: Politics, bullshit and rock’n’roll…« (Kosovo), »Dolgcajt« (Slovenija), kao i »Da li zaista postoji čovjek koji se zove Žikica Simić?», »Olah Vince – Na ničijoj zemlji«, »Dirty Old festival«, »Kad muzičari šokiraju« i »Tri boje revolucije«.
Direktor DORF-a Toni Šarić kaže u razgovoru za Hrvatsku riječ da je cijela priča oko ovog festivala zaživjela u ožujku 2007., kada je vinkovačka Udruga ljubitelja filma Rare organizirala četvorodnevni filmski događaj. Vremenom je ova priča prerasla lokalne okvire i postala prepoznatljiv brend, kako u Hrvatskoj, tako i u svim republikama bivše Jugoslavije. Šarić najavljuje da će iduće godine četvrti po redu DORF istovremeno biti organiziran u Zagrebu, Rijeci i Vinkovcima. Također, zbog dobrog odziva i reakcija publike i medija, organizatori su dobivali pozive za gostovanje po gradovima u Sloveniji, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Makedoniji. Za tri i pol godine postojanja DORF-a, Zrenjanin je bio 31. grad u kome je prikazivan izbor muzičkih dokumentaraca, a ugovoreno je još puno gostovanja.
»Jedini uvjet da bi se dokumentarac prikazao na DORF-u jest da se njegova priča na bilo koji način vezuje za glazbu. Pokušavamo proširiti ideju na sve glazbene žanrove. Ove godine smo imali i jednu priču o etno glazbi. Prošle godine je pobijedio film o reperu Edi Majci. Ne postoje kriteriji kada je u pitanju minutaža. Više se vezujemo za priču, nego za tehnički dio. Svjesni smo da se ne može uspoređivati film koji je napravljen ovdje s jako malo novca, s nekim iza kojeg stoji 10.000 eura i tehnički je savršen. Stalo nam je animirati ljude da snimaju što je moguće više filmova baš o bendovima i ljudima iz njihovog kraja, jer ovdje ima zanimljivih scena i šteta je da to ostane nezabilježeno«, ističe Šarić.
Na dosadašnjim festivalima prikazano je i više radova o glazbenicima iz Srbije. Publika je imala priliku, kroz celuloidnu vrpcu, upoznati se s bendom »Napred u prošlost« iz Banatskog Novog Sela, zatim »Obojenim programom«, »Partibrejkersima«...
»S DORF-om smo ušli u svjetsku asocijaciju srodnih festivala koja okuplja 31 takvu manifestaciju iz cijeloga svijeta, sa svih kontinenata. To nam je olakšalo kontakte s autorima i producentima. Volio bih da vremenom postanemo jedna vrsta filtera. Recimo, kad netko iz Koreje želi na svom festivalu prikazati određeni film s ovog područja, voljeli bismo da nas kontaktira, kako bismo mu preporučili najbolje radove s DORF-a«, napominje Šarić i dodaje da film koji pobijedi na DORF-u automatski ulazi u redovite programe nekih svjetskih festivala.