Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Podsjećanje na obljetnicu

U povodu ovogodišnje 230. obljetnice stjecanja statusa grada, Historijski arhiv u Subotici izdao je dvojezični (srpsko-mađarski) DVD-a posvećen Privilegiji (Diplomi, Povelji) iz 1779., kojom je grad promaknut među među naselja koja su uživali najviši stupanj gradske autonomije u feudalnome Ugarskom kraljevstvu.
Na DVD-u naslovljenom »Privilegija slobodnog kraljevskog grada Subotice iz 1779. godine« u elektroničkom obliku su iz kapitalnoga zbornika »Svedočenje vekova: Koreni I« (Subotica, 1991) ponovno objavljeni usporedni latinski tekst subotičkoga Privilegija iz 1779. i prijevod na srpski jezik Gašpara Ulmera (1915.-2002.), koji se nalazi pod linkom »Izvorni tekst privilegije s prevodom«, te članak Jánosa Dobosa (1935.-1998.) »Paleografsko-diplomatički prikaz«, koji se na nalazi pod istoimenom poveznicom. »Novum« na DVD-u predstavlja fototipsko izdanje subotičkoga Privilegija uz još desetak fotogorafija iz povijesti Subotice u okviru linka Galerija. Na DVD-u se nalazi još i link »Autori, prevodioci«. Naklada DVD-a je 100 primjeraka.
Na ovaj je način Historijski arhiv Subotica, koliko su to materijalne mogućnosti dopuštale, obilježio ovu značajnu obljetnicu iz gradske povijesti. Osim ovim DVD-om, obljetnica je obilježena još i u časopisu »Klasje naših ravni«, koji je u broju 7-8/2009 pretiskao rad Stevana Mačkovića i Slavena Bačića »Diploma Slobodnog kraljevskog grada Maria Theresiopolis od 1779. godine« iz br. 10 »Glasnika arhiva Slavonije i Baranje«, te u grafički skromnoj izvedbi objavio fototipski tekst Diplome s rečenog DVD-a. U tom smislu je Historijski arhiv Subotica učinio hvalevrijedan pothvat, kada je na skroman način (elektronički format umjesto klasične knjige, naklada od 100 primjeraka) podsjetio Subotičane na ovu značajnu obljetnicu.
No, prikaz ovoga DVD-a poticajan je i za jednu usporedbu. Naime, Subotica je s još četiri nama susjedna grada (Segedin, Novi Sad, Sombor i Osijek) ulazila u krug 65 slobodnih kraljevskih gradova Ugarske, pri čemu je ova godina obljetnička, za još dva subotička susjeda: Sombor i Osijek. Sombor je svoju 260. obljetnicu obilježio izdavanjem reprezentativne knjige »Povelja slobodnog i kraljevskog grada Sombora«, dok se proslavi 200. obljetnice najozbiljnije prišlo u Osijeku, kojega tijekom cijele godine krasi niz kulturnih događanja: izložba »Arhivirana povijest slobodnog i kraljevskog grada Osijeka« u osječkom HNK; knjiga Stjepana Sršana »Slobodni i kraljevski grad Osijek 1809.«; tiskanje serije razglednica staroga Osijeka; Revija dokumentarnih filmova »Moj Osijek«; broj 10. »Glasnika arhiva Slavonije i Baranje« u cijelosti je posvećen 200. obljetnici eliberacije itd., dok će središnja svečanost biti na dan grada 2. prosinca, kada će, među ostalim, HAZU organizirati Znanstveno-stručni skup »200 godina slobodnog i kraljevskog grada Osijeka 1809.-2009.« 
Čini se, dakle, kako je Grad Subotica zanemario ovogodišnju 230. obljetnicu prvoga stjecanja gradskoga statusa, kao i da su neki drugi kulturni sadržaji nezasluženo stekli primat ne samo u ovogodišnjoj proslavi Dana grada, već i u cjelokupnoj ovogodišnjoj kulturnoj produkciji u Subotici. Drugim riječima, neobilježavanje obljetnice nije rezultat tek pukoga zaboravljanja jednoga, ne baš i beznačajnog, događaja u gradskoj povijesti, nego je posljedica nove kulturne politike koja se profilirala tijekom posljednjega desetljeća (osobito zadnjih godina!), koja je bitno drukčija od politike koja je dominirala u kulturi ovoga grada 1990-ih godina. A drukčija kulturna politika rezultat je i drukčijih političkih odnosa: dok se 1990-ih kao konstantno oporbeni grad Subotica među ostalim branila i svojom poviješću i kulturom, danas je kultura u Subotici, poput drugih društvenih segmenata u Srbiji, nedopustivo duboko isprepletena mrežama političke trgovine i profita. Iako u takvoj kulturnoj konstelaciji pojedinci nakratko mogu ostvariti materijalni ili politički probitak, čini se da će kultura dugoročno trpjeti. Službeno neobilježavanje 230. obljetnice dobivanja statusa slobodnog kraljevskog grada tek je jedna je od više naznaka toga procesa. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika