Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Mjere primarne i sekundarne prevencije

»Opće mjere primarne prevencije nas čuvaju od mnogih kroničnih i nezaraznih bolesti, a ne samo od potencijalne aktualne epidemije i pandemije gripe, kaže specijalistica socijalne medicine Zorica V. Dragaš. 
»U ove mjere ubrajamo sve one činitelje koje trebamo poduzeti kako primarna bolest ne bi niti nastala, a nakon toga slijedi i koncept sekundarnih mjera prevencije, koje se ogledaju u ranom otkrivanju bolesti koja je već nastupila.
 
PRAVILNA PREHRANA 
 
Prije svega, glede navedenih primarnih mjera na prvom mjestu je pravilna prehrana. S obzirom da smo već ušli u tzv. zimsko razdoblje, obroke trebamo pripremati na temelju svega onoga što se može naći u svakodnevnoj ponudi a sadrži dovoljnu količinu potrebnih vitamina i minerala. Nikako se ne smije zanemarivati dovoljan unos povrća i voća, a najkorisnije je konzumirati ih u svježem stanju, kada je i najmanji gubitak njihovih hranjivih vrijednosti. Osobito bih preporučila redovito konzumiranje kiseloga kupusa koji je izuzetno bogat vitaminom C, ali i svježeg kupusa i paprike, za koju je opće poznato kako sadrži mnogo više vitamina C u odnosu na, recimo, limun ili naranču. Osobe koje su pušači trebale bi znati kako duhanski dim posve razara C vitamin, pa bi trebale obratiti pažnju i na povećaniji unos namirnica koje ga u sebi sadrže. 
 
IZBJEGAVANJE TJELESNIH KONTAKATA
 
Na, uvjetno rečeno, na drugom mjestu je higijena, osobna higijena i higijena pribora kojim se koristimo, stvari kojima se svakodnevno koristimo u našem domu i izvan njega, te u izravnom kontaktu s drugim osobama. U svjetlu aktualne opasnosti od pandemije gripe trebalo bi, što je više moguće, izbjegavati ljubljenje i rukovanje, ukoliko moramo kihati trebali bi obvezno koristiti rupčić, prekrivati njime cijelo lice, zatim ga treba odmah baciti, što je više moguće prati ruke i sve navedeno također, s pravom, očekivati i od drugih osoba u neposrednoj životnoj okolini. Osobni primjer, pogotovo kada je u pitanju rad u kolektivnom okruženju, izuzetno je važan kao oblik najbolje moguće prevencije izbjegavanja potencijalne zaraze. Treći stupanj preventivne zaštite ogleda se u svakodnevnom njegovanju tjelesne aktivnosti, kao jednog od obrambenih faktora za imunitet našeg organizma te, koliko je to moguće, čuvanja od potencijalne prehlade koja dodatno slabi organizam i imunitet, pa je takva osoba znatno ugroženija u potencijalnoj zarazi od gripe. Jer gripa se, podjećam, ne dobiva kada se osoba prehladi, nego isključivo kada se nađe u kontaktu s drugom zaraženom osobom ili prostorom u kojima su zaražene osobe boravile. Upravo zbog toga bismo trebali što više izbjegavati odlazak među velike skupine ljudi, gdje postoji objektivno veliki rizik od potencijalne zaraze, a kada smo doma treba se što više odmarati, osobito tijekom noćnog počinka. 
Također, ukoliko to nije krajnje potrebno, izbjegavati odlazak liječniku i boravak u prostorijama u kojima se nalaze već zaražene osobe, nego na osnovi postojećih simptoma, u skladu s tzv. sekundarnom prevencijom ranog otkrivanja nastupile bolesti, pozvati liječnika i konzultirati se je li neophodan posjet ambulanti ili je moguće realizirati kućni liječnički posjet. U svakom slučaju savjetuje se pooštrena pozornost, uz konstantno promatranje i uočavanje možebitnih promjena, jer svaka bolest ukoliko je ranije otkrijemo ima znatno veće šanse za bolje i uspješnije liječenje. Što se tiče određenih simptoma koji bi mogli ukazivati na zaraženost gripom, oni variraju od osobe do osobe, jer se, primjerice, kod nekoga mogu pojaviti svi poznati simptomi, dok se kod druge osobe može pojaviti samo jedan ili kombinacije nekih. Najindikativniji simptom je jamačno povišena tjelesna temperatura (iznad 38 stupnjeva), ali i glavobolja, bolovi u mišićima i gležnjevima, gušobolja, kašljanje, kihanje, curenje iz nosa, zapušeni nos i dr. Simptomi mogu ukazivati da se radi o potencijalnoj zaraženosti virusom gripe, neovisno o kojem je tipu gripe riječ. Na koncu, ukoliko djeca obole od gripe, savjetuje se bezuvjetno suspendiranje odlaska u jaslice, vrtić ili školu, uz ostanak kod kuće sve do završetka bolesti.«     
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika