13.11.2009
Razdvojiti pitanje biračkog popisa i izbora
Izbori za vijeća nacionalnih manjina, koji će biti održani od 26. svibnja do 26. lipnja sljedeće godine, pretpostavka su za stvaranje manjinske samouprave. Postojeći zakon o nacionalnim vijećima predvidio je dva načina – neposredne izbore i izbore putem elektora. Za neposredne izbore neophodno je prvo formirati biračke popise. Kako je rekao ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić na donatorskoj konferenciji za održavanje izbora za vijeća nacionalnih manjina u Palati Srbija u Beogradu, održanoj 30. listopada, Srbija je po samom izboru nacionalnih vijeća i po opciji upisa u posebne biračke popise napravila presedan u dosadašnjoj praksi te je podsjetio i kako je donošenjem zakona Srbija na sebe preuzela obvezu »u dovoljnoj mjeri« financirati upis u posebne biračke popise i održavanje samih izbora. Upravo je i ova donatorska konferencija imala za cilj osigurati uvjete za to da što više pripadnika nacionalnih manjina iskoristi svoje pravo, a prikupljena sredstva bi trebala omogućiti da se što više angažiraju sami pripadnici nacionalnih manjina da realiziraju i ostvare svoje ustavne slobode.
»Nacionalna vijeća nacionalnih manjina u ovome poslu imaju važnu ulogu, zadužena su za informiranje, tiskanje i distribuciju zahtjeva za upis te njihovo prikupljanje nakon potpisa, koji se zatim prikupljaju u gradskim i općinskim upravama«, kaže predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Branko Horvat, ali dodaje kako sredstva za to još uvijek nisu osigurana. »Još se ne zna koliko će biti novca osigurano i mi moramo krenuti s vlastitim sredstvima, a hoćemo li kasnije moći refundirati sredstva – to ćemo još vidjeti. Mi moramo krenuti u pripreme i formiranje izbornog stožera koji će pripremiti kampanju i organizirati obilazak svih mjesta u kojima žive pripadnici hrvatske zajednice. U tome ćemo se osloniti i na medije i na naše udruge, Crkvu i druge organizacije i institucije, jer ovo mora biti široka akcija. Od HNV-a, pa do udruga koje se formiraju kao nevladine, neprofitne ili kulturne, sve je dio jednog jedinog cilja, a to je očuvanje identiteta nacionalne zajednice.«
»Povijesni je trenutak za nacionalno-manjinske zajednice. Tre-bamo pri tome razdvojiti pitanje upisa na posebni birački popis, gdje ne bi smjelo biti podjela, suprotstavljanja i razmirica, a ako uspijemo napraviti birački popis, nakon toga slijede demokratski izbori i tko je bolji – taj će pobijediti. Hrvatska zajednica je imala problema s priznavanjem i ustrojstvom institucija, a ovo nam je sada šansa da napravimo pozitivan korak u tom smislu i dobro bi bilo da pripadnici naše zajednice shvate kako je ovo opća potreba cijele hrvatske zajednice. Činjenica je da idemo u pozitivnom smjeru. Pozitivan je pristup i ove Vlade, koja je novi saziv Savjeta za nacionalne manjine ponovno ustrojila. Osobno sam optimist i volio bih svoj dio optimizma prenijeti i na sve druge pripadnike naše zajednice i poručiti da se ne treba plašiti. Naime, često smo skloni govoriti o strahu, koji možda i jest prisutan, ali trebamo shvatiti kako je 2002. godine bio popis i u Srbiji se 70.000 građana izjasnilo Hrvatima i ne vidim da je taj strah sad veći. Dapače, mislim da treba biti manji i da se ne treba zaklanjati iza tog straha«, kaže Branko Horvat.
»Pristup u sastavljanju popisa je izuzetno liberalan, obrasce ćemo imati na svim sajtovima, dijelit će se po našim udrugama, pri crkvama. Radit ćemo na organiziranju obilaska naših ljudi u ruralnim krajevima – po šorovima, kako se to kaže. Angažirat ćemo se maksimalno da ovo uspije. Ako ne uspije, bit ću jako razočaran i u tom slučaju ćemo propustiti ozbiljnu šansu da jedan dio stvari stavimo na svoje mjesto. Poseban birački popis je važan kapital naše zajednice koji će nam u budućnosti omogućiti ozbiljnije djelovanje na očuvanju nacionalne opstojnosti«, zaključuje Branko Horvat.
Zahtjevi za upis će biti tiskani i slani potencijalnim upisnicima, a zahtjev je trenutačno moguće preuzeti s internetskih stranica www.ljudskaprava.gov.rs i podnijeti ga u pisanom obliku vlastoručno potpisanom, i to neposredno u općinskim upravama ili poštom.