Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Kompleksna kulturna institucija

U Zagrebu je 27. listopada u Preporodnoj dvorani Narodnog doma predstavljen idejni projekt »Kuća A. G. Matoša – kulturni centar u Tovarniku«, čiji temeljni koncept proizlazi iz potrebe predstavljanja i očuvanja velikog bogatstva hrvatske književnosti i kulture kroz ostavštinu jednog od najvećih hrvatskih književnika Antuna Gustava Matoša, rođenog 13. lipnja 1873. u Tovarniku. 
Antun Gustav Matoš je Bunjevac po ocu, učitelju, podrijetlom iz Plavne u Bačkoj, po majci iz Našica je Slavonac, dok je rođenjem Srijemac, a tijekom svog života stvorio je vrlo opsežan opus koji sadrži pjesme, novele, drame, putopise, feljtone, književne, kazališne, glazbene i likovne eseje i kritike, te političke eseje i članke. Za života je Matoš objavio desetak knjiga i knjižica, od kojih su neke poslije zasebno pretiskivane, a skupljene su i u dvama izdanjima njegovih sabranih djela u koje su, uz njih, ušla i sva Matoševa djela neobjavljena u knjigama za njegova života.
 
Kapitalni projekt
 
Ovaj kapitalni projekt predstavili su predsjednik Društva hrvatskih književnika i predsjednik Odbora za uređenje Kuće A. G. Matoša – kulturnog centra u Tovarniku Borben Vladović, voditelj projekta i predsjednik Društva Antuna Gustava Matoša Željko Anić, direktorica Muze d.o.o. i predsjednica Asocijacije pomorskih muzeja Mediterana Dragana Lucija Ratković i muzejska savjetnica u Muzeju grada Zagreba i nacionalni korespondent Europskog muzejskog foruma za Hrvatsku Željka Kolveshi. 
Voditelj projekta Željko Anić u uvodu je podsjetio kako su oblikovanje idejnog rješenja i njegov temeljni koncept proizašli iz potrebe da se na kreativan, inovativan i održiv način predstavi veliko bogatstvo hrvatske književnosti i kulture kroz ostavštinu jednog od najvećih hrvatskih književnika Antuna Gustava Matoša. 
»U cilju postizanja ovoga cilja ‚Kuća A. G. Matoša – kulturni centar u Tovarniku‘ zamišljen je kao kompleksna kulturna institucija koja predstavlja ključnu točku oživljavanja Matoševe ostavštine na nacionalnoj razini, ali i kulturno-turistička atrakcija koja s jakim književnim identitetom inicira razvoj kulturno-turističke mikrodestinacije Tovarnika i tog dijela Hrvatske«, rekao je Anić, dok je Borben Vladović naglasio kako je Kuća dinamična institucija koja svojim holističkim pristupom, raznolikim i bogatim kulturnim i edukativnim sadržajima  i programima doprinosi kulturnom razvoju i osnaživanju interdisciplinarne i interkulturne međunarodne razmjene i suradnje, posebno prekogranične. »Kuća A. G. Matoša na jedinstven i zanimljiv način prikazuje i slavi A. G. Matoša kao nacionalnu književnu figuru, ilustrira raspon njegova genija i inspiracije u kontekstu Tovarnika, Srijema, Hrvatske i živo je literarno i kulturno središte ovog dijela Hrvatske«, zaključio je Vladović.
 
Putovanje kroz Matošev život
 
Dragana Lucija Ratković upoznala je posjetitelje kako stalni izložbeni postav Kuće A. G. Matoša vodi znatiželjnike na putovanje kroz Matošev život i rad, smješten u umjetnički i društveni kontekst kraja 19. i početak 20. stoljeća u Hrvatskoj i svijetu, te prikazuje njegov utjecaj na oblikovanje hrvatskog kulturnog identiteta, književnosti i umjetnosti u Hrvatskoj uopće, a svojim inovativnim konceptom te otvorenim načinom komunikacije i umjetničkom interpretacijom Kuća A. G. Matoša privlači zaljubljenike u književnost, u Matošev lik i djelo, kulturne turiste, učenike i stručnjake.
Željka Kolveshi govorila je o sastavnicama  Kuće A. G. Matoša unutar zidova: »Galerija stalnog postava – uvodi posjetitelje u svijet A. G. Matoša kroz suvremenu umjetničku interpretaciju njegovih djela i misli u sljedećim tematskim  jedinicama: Srijem, Tovarnik, Matoševa rodna kuća, Peron, Zagreb, Beograd, Pariz, Matoševa smrt i Matoš danas. Druga sastavnica je Knjižnica i čitaonica u kojoj se prikupljaju, izlažu i posuđuju izdanja hrvatske i svjetske književnosti, a posjetitelji imaju otvoren pristup knjigama, časopisima i drugim izdanjima. Treća cjelina je Spomenička knjižnica i dokumentacijski centar  i predstavlja sabirno mjesto na kojemu se skuplja sva pisana i druga građa povezana s temom kulturnog centra, dok je Višenamjenski prostor mjesto za okupljanja, projekcije filmova, konferencije, koncerte, predstave, predavanja i prostor za povremene izložbe. Četvrta sastavnica je Suvenirnica – ponuda i prodaja suvenira Kuće A. G. Matoša koji odražavaju jedinstven vizualni identitet kulturnog centra, zatim slijedi Književni klub kao prostor za razne oblike kreativnog izražavanja posjetitelja školske dobi, održavanje tematskih radionica, radionica pisanja te za produbljivanje znanja o Matošu, pa Administrativni prostor u kojem je sjedište Društva Antuna Gustava Matoša s uredima za zaposlene i konferencijskom dvoranom. Zadnja sastavnica Kuće je Depo knjižnice i arhiva, zapravo vrhunski opremljen prostor namijenjen čuvanju skupljene građe u posebno prilagođenim uvjetima, zaključila je
Željka Kolveshi, uz napomenu kako su satavnice Kuće A. G. Matoša izvan zidova manifestacija Matoševi dani, Sajam pisane riječi u Srijemu, tematska ruta Matošev Tovarnik i Tradicionalno srijemsko imanje.
Pokrovitelj projekta »Kuća A. G. Matoša – kulturni centar u Tovarniku« je Vlada Republike Hrvatske i Grad Zagreb, a sponzori su Vukovarsko – srijemska županija, Općina Tovarnik, Hrvatske šume, Agro – Tovarnik, HEP i Adris grupa.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika