30.10.2009
Samo staj pa gledaj
U Osijeku je u petak, 23. listopada, otvorena izložba Muzeja brodskog Posavlja iz Slavonskog Broda pod nazivom »Samo staj, pa gledaj« autora Zvonimira Toldija, a tema je »Secesija i Art deco u šokačkoj kulturi«. Nastavak je to samo plodne suradnje dvaju muzeja, a ova neobična izložba još bi trebala potaknuti veći interes među Šokcima na očuvanju i ovoga perioda u tradicijskoj kulturi, kroz prepoznavanje i njegovanje ljepote, rekla je kustosica Ivanka Kulundžić iz brodskoga muzeja na otvorenju izložbe.
Autor izložbe Zvonimir Toldi tvrdi kako je samo htio pokazati da je Europa na ovim našim prostorima boravila još davno i da smo i puno prije bili Europljani. Istina, u šokačka sela secesija je došla nešto poslije, ali se i zadržala sve do polovice prošloga stoljeća, a negdje 70-ih masovno se izbacuje i uvode se novine, od arhitekture do svih drugih segmenata življenja. Toldi je godinama proučavao utjecaj secesije na naše selo, obišao svih stotinu sela u brodskoj Posavini, postavio izložbu u Brodu i riješio to pokazati i Osijeku, srcu Šokadije, čija pročelja odišu secesijom. I ne samo pročelja, secesija je prožela sve segmente, od pokućstva do predmeta za svakodnevnu uporabu, ruha, tiskovina i gotovo da nema područja kojega taj zanimljivi stil iz polovice 19. stoljeća nije dotaknuo. Uvjeren je da će ovom izložbom potaknuti svijest ljudi na očuvanje i brigu, jer ovi ostaci ostataka secesije u tradicijskoj kulturi obvezuju da ih štitimo za pamćenje i budućnost, pa bi ova izložba trebala pridonijeti boljem valoriziranju secesijskog razdoblja u seoskoj sredini, kroz prepoznavanje njegove ljepote i nekadašnjeg sjaja.
I kada je već riječ o Toldiju, to je onaj etnolog koji je svijet zadivio bogatom zbirkom kuharica, znate ono parče platna s izvezenim likovima i vrckavim šokačkim stihom, primjerice: Kuharice manje zbori, da ti ručak ne izgori: Ta je izložba obišla pregršt hrvatskih i europskih gradova i svagdje bila zapažena a Toldi danas ima više od 500 kuharica, štrajfni (ukrasi za police) i vrećica za kefe i četke i onih malih za češljeve. Također je poznat po sakupljanju erotskih šokačkih stihova i njegova je knjiga »Razigrani Doro« doživjela tri izdanja i prodana je u više od 20 tisuća primjeraka. Osječane će uskoro obradovati zanimljivom izložbom ponjava, vezenih pokrivki sa simbolima plodnosti, s kojom je već gostovao u Perthu u Australiji i prošle godine u Splitu a ove u Pazinu. To je ne samo etnološki fenomen već i likovni, s nevjerojatnim motivima i eksplozijom boja.
I osječki je etnološki Odjel dodao svoj dio priče, izloživši sobu učiteljice Edite Medunović iz Vrpolja, koja je učiteljsku školu u Osijeku završila 1926. godine, a službovala je diljem bivše države, u Resniku i Kumanovu u Makedoniji, u Palešniku i Blatu na Korčuli, u Odžacima i Bajmoku u Bačkoj te u Zemunu u Srijemu, a zanimljivo je, gdje god je išla učitekljica, išla je i secesijska soba, koju je ručno izradio majstor Kruljac u Đakovu, rekla nam je voditeljica Odjela Vlasta Šabić.