30.10.2009
Osipne bolesti
Varičela, ovčje boginje ili vodene kozice su virusna infekcija koja se odlikuje crvenim osipom i jakim svrabom te predstavljaju jednu od najzaraznijih dječjih bolesti. Ovo je jedina osipna bolest protiv koje cijepljenje djece kod nas nije obvezno. Kod djece ova bolest ima uglavnom blagi tijek, dok kod odraslih, kod kojih se javlja znatno rjeđe, postoji opasnost od ozbiljnih dodatnih komplikacija, osobito do nastanka bakterijske upale pluća.
Vodene kozice izaziva virus varicela-zoster, koji se širi sićušnim kapima pri kihanju ili kašljanju, ili dolaskom u dodir s odjećom, posteljinom ili kožnim mjehurićima neke zaražene osobe. Oboljeli je najzarazniji dan prije izbijanja osipa i do oko 7 dana od njegove pojave, zbog čega se bolest lako širi. Osip se razvija iz malenih crvenih kvržica u tekućinom ispunjene mjehuriće, koji se kasnije isuše i pretvaraju u krastice. Najprije se osip pojavljuje na prsima i leđima, a za nekoliko dana se proširi na lice, ruke i noge.
Ne postoji potreba za posebnim lijekovima ukoliko se dijete zarazi varičelom. Bez obzira na pojavu drugih simptoma ne smijete djetetu dati da pije aspirin, nego je bolje potražiti liječničku pomoć ili savjet. Kako bi dijete lakše preguralo vodene kozice podrežite mu najprije nokte kako biste ga spriječili u češanju, koje može dovesti do pojave infekcije i ožiljaka. Za ublažavanje svraba dobri su oblozi od hladnih mokrih ručnika i dodavanje sode bikarbone u vodu za kupanje. Dijete redovito, svakodnevno kupati i ispirati usta slanom vodom, kako bi se ublažile ranice u ustima. Ranice na koži ne premazivati losionima i pustiti ih da se spontano osuše i otpadnu.
Odrasle osobe, a osobito trudnice, obvezno se moraju javiti liječniku već na samom početku bolesti. Ukoliko trudnica nije imala varičelu u djetinjstvu, mora se javiti liječniku i ukoliko je izložena virusu, bez obzira ima li znakove bolesti, jer u nekim slučajevima ova zaraza zna biti veoma opasna za nerođenu bebu.
Morbili ili ospice su jedno od najtežih osipnih bolesti s rasponom komplikacija od upale uha do upale pluća i mozga. Osobe koje su preboljele ospice razviju prirodnu otpornost i ne mogu se ponovno zaraziti. Od 2007. godine kod nas postoji zakonska obveza cijepljenja sve djece protiv ove bolesti te je njena pojava rijetka i javlja se samo kod starije djece ili kod odraslih osoba. Odlikuje se pojavom ospica najprije iza uha i na čelu te se širi na lice i trup. Neophodno je javiti se liječniku na samom početku bolesti.
Zaušnjaci ili mumps odlikuju se pojavom otekline na jednoj ili objema stranama djetetova lica iznad kuta donje čeljusti. Tijek bolesti kod djece je blag, dok kod starijih i tinejdžera može biti kompliciran dodatnim oticanjem testisa koje u rijetkim slučajevima može dovesti do razvoja neplodnosti. Od 2007. obvezno je cijepljenje djece i protiv ove bolesti, i smatra se da je bolje da dječak koji nije cijepljen preboli ovu bolest u djetinjstvu, nego u starijoj životnoj dobi.
Rubeola ili crvenka je blaga bolest koja u mnogim slučajevima za dijete nije neugodnija od prehlade. Prvi znakovi rubele su vrućica i otečene vratne žlijezde, pojava osipa na licu, i nakon dva do tri dana na tijelu. Rubeola je opasna za nerođeno dijete, osobito ukoliko trudnica oboli u prva tri mjeseca. U 20-30 posto slučajeva nakon zaraze trudnice dolazi do pojave defekata na djetetu koji uključuju sljepoću, gluhoću i prirođene srčane mane. Od 2007. obvezno je cijepljenje djece i protiv ove bolesti, i smatra se da je bolje da djevojčica koja nije cijepljena preboli ovu bolest u djetinjstvu, ili da se žena cijepi tijekom planiranja trudnoće.