Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Zaokret s pejzaža u nove teme

Članovi Likovnog odjela Hrvatskog kulturnog centra »Bunjevačko kolo« iz Subotice, njih 38, svoje su slike, nastale u posljednjih nekoliko mjeseci, javnosti prvi put predstavili na izložbi otvorenoj u ponedjeljak, 26. kolovoza. U holu Otvorenog sveučilišta u Subotici izloženo je preko 80 radova, a izložba će za ljubitelje likovnog stvaralaštva biti otvorena do 2. studenoga.
»Ovdje su izložena djela članova Likovnog odjela, koja su nastala u razdoblju između rada umjetničke kolonije Bunarić, u kolovozu ove godine, i evo sada, kraja listopada«, rekla je na otvorenju izložbe povjesničarka umjetnosti Olga Šram. »Iz ovoga možemo zaključiti kako Likovni odjel radi puno, intenzivno, te da njegovi članovi, iako nisu organizirani u specijalne tečajeve, rade samostalno. Dakle, izložba je oformljena tako da je svaki od ovdje nazočnih 38 autora donio svoju najnoviju sliku po svome izboru. Ovako postavljene u jednom izložbenom prostoru te slike daju ukupnu sliku stanja u Likovnom odjelu, odnosno pokazuju određene tendencije koje su prisutne. Prije svega, rekla bih kako slikari srednje i starije generacije, koji već dugo rade, neki i preko 40 godina, doista pokazuju ono najkvalitetnije što se od njih može očekivati. S druge strane, imamo mlađe autore koji, ako gledamo godine posvećene slikarstvu, pokazuju solidnu razinu likovnog znanja, te vrlo lako prepoznajemo najmlađe članove koji još trebaju naučiti i svladati neke od elemenata likovnog izražavanja, prije svega one koji se odnose na uporabu određene tehnike, bilo da se radi o uljanoj boji, pastelu, temperi i akvarelu. Dakle, to je struktura Likovnog odjela i ona upravo govori o tome da je ovaj odjel živ i da u njemu postoji generacijska dinamika koja je veoma potrebna.«
Olga Šram, međutim, ukazuje i na probleme s kojima se Likovni odjel suočava, a to je prije svega izostanak rada s pedagozima, odnosno to što ovi slikari nemaju voditelja koji bi s njima stručno radio tjedno ili po već nekoj učestalosti.
»Likovna kolonija Bunarić održava se jednom godišnje i traje 4-5 dana, i kao takva ne može nadomjestiti izostanak održavanja stalnih tečajeva«, smatra Olga Šram. »To je nešto što Likovni odjel pokušava riješiti, što je prepoznato kao problem, ali ne vidimo načina da se to u dogledno vrijeme dogodi, niti da se nastavi s nekad postojećim tečajevima za srednjoškolce. Eto, to je nešto na čemu bi trebalo inzistirati, a ono što nakon ove izložbe možemo posebice konstatirati i dati kao preporuku za ubuduće, jest da mnogi slikari na ovoj izložbi imaju dovoljno hrabrosti započeti nove teme, odlučiti se za figuraciju, posebno za mrtvu prirodu, prizore s cvijećem, što se do sada vrlo rijetko viđalo, dakle doista sami isprobavaju sve ono što im se čini potrebnim kako bi zaokružili svoj rad. Jer, znamo da su se ranije slike uglavnom svodile na pejzaže, a ti su motivi već iscrpljeni. Zbog toga ovi izleti u neke nove teme, u gradski ambijent, u mrtvu prirodu, u ambijente neke druge, izmaštane situacije, znače da su sami autori radili korake unaprijed.« 
Prema riječima ravnatelja Likovnog odjela HKC-a »Bunjevačko kolo« Josipa Horvata, i problem edukacije ovdašnjih slikara bit će uskoro riješen, s obzirom da se u »Bunjevačkom kolu« upravo uređuju prostorije za potrebe njihovog rada.
»Time ćemo dobiti prostor u kome će likovni pedagozi redovito educirati naše članove tjedno ili dva puta tjedno«, izjavio je Horvat nakon otvorenja izložbe. »U planu su nam i dvije zimske jednodnevne kolonije kod naših sponzora, u Starom Žedniku i u Kanjiži, a pripremamo i redovitu godišnju izložbu minijatura prikladnih darova i čestitki u povodu božićnih blagdana, koja će biti otvorena u ‘Bunjevačkom kolu’.« 
Otvorenje izložbe slika stihovima je najavila pjesnikinja Divna Lulić-Jovčić, te pjesmom i gitarom Jasmina Selig, obje slikarice i članice Likovnog odjela.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika