23.10.2009
Poremećaji u prehrani – anoreksija
Poremećaji u prehrani najčešće nastaju kao posljedica držanja restriktivnih dijeta i to kod osoba koje su emocionalno i psihički osjetljive. Ove osobe praktički rade na samouništenju vlastitog zdravlja, držeći nepravilne dijete, uzimajući neprovjerene dijetetske preparate i određujući vlastitu idealnu težinu, koja je najčešće ispod odgovarajuće. Poremećaji u prehrani su širok pojam i obuhvaćaju stanje od kompulzivnog prejedanja do anoreksije. Od triju najčešćih poremećaja u prehrani, sljedeća dva – bulimija i prežderavanje – bit će opisani u idućim člancima.
Anoreksija nervoza je poremećaj prehrane u središtu kojeg se nalazi preplavljujući strah od debljanja. Problem se obično javlja između rane adolescencije i rane odrasle dobi, prosječna dob početka je 17 godina, a poremećaj rijetko počinje u žena starijih od 40 godina. Oko 90 posto oboljelih su ženskog spola, a čak 15 posto anoreksičara umire od komplikacija same bolesti. Oko 1 posto cjelokupne populacije boluje od ovog poremećaja, a zadnjeg je desetljeća primijećen značajan porast broja oboljelih.
Premda je u središtu ove bolesti hrana, anoreksija je bolest uma. Oboljela osoba postaje opsjednuta slikom svoga tijela i često doživljava sebe pretilom, iako je istina upravo suprotna. Anoreksičari obično imaju nisku razinu samopoštovanja i osjećaju se nedostojnima ljubavi. Oni obično dolaze iz obitelji koje imaju visoke zahtjeve glede njihovih dostignuća i često traže savršenstvo, služeći se prisilom u mnogim oblastima života, osobito školi. Pod povećanim rizikom od razvoja ove bolesti su osobe koje su doživjele težu traumu ili emocionalni stres za vrijeme puberteta ili predpuberteta, koje su bile izložene seksualnom zlostavljanju, koje su pod pritiskom okoline koja previše ističe važnost vitke linije i tjelesnog izgleda kao jedinu vrijednost suvremene žene. Mnoge osobe koje imaju anoreksiju pretjerano su precizne, kompulzivne, inteligentne i ambiciozne.
Simptomi: Osnovni simptomi koji se najčešće postepeno javljaju i idu do ekstremnih granica su:
Strah od pretilosti i hrane
Opsesivna misao o smanjenju tjelesne težine
Iskrivljena slika o vlastitom tijelu.
Osim navedenih simptoma javlja se i abnormalna zaokupljenost hranom, poput zbrajanja kalorija ili opsjednutog proučavanja knjiga o kuhanju. Dijeta je obično praćena pretjeranim tjelesnim iscrpljivanjem i vježbanjem (aerobik, fitness, jogging, hodanje), a često se namjerno izaziva povraćanje ili upotrebljavaju sredstva za »čišćenje« (odnosno zloporaba laksativa ili diuretika). Također, poricanje bolesti je istaknuta značajka zbog čega je teško započeti suradnju s oboljelom osobom. Iz tog razloga s liječenjem se obično počinje u kasnijim fazama razvoja bolesti, kada nastanu određene komplikacije koje najprije okolicu, a zatim i samog oboljelog natjeraju da zatraži stručnu liječničku pomoć psihijatra.
Komplikacije: Osim samih psihičkih posljedica koje oboljela osoba doživljava zbog svoje bolesti, izmjena percepcije okoline i crta osobnosti, u odmaklim fazama javljaju se i razne tjelesne komplikacije anoreksije. To su, prije svega, razne hormonske smetnje, izostanak i gubitak menstruacije, malokrvnost (anemija), nepravilno lupanje srca, nizak krvni tlak, loša cirkulacija, nesvjestica, sniženje tjelesne temperature, kosti postaju slabije i sklone prijelomima, zglobovi otečeni, javlja se zatvor, gubitak kose, suha koža, slabi nokti, nesanica i drugo. Fatalna posljedica je smrt.
Terapija: Osnovni način liječenja je psihoterapija uz paralelno praćenje i tjelesnog oporavka i psihičkog zdravlja.