Arhiv tekstova Arhiv tekstova

U igri su i dalje dvije lokacije

Opasan, komunalni, medicinski i drugi otpad završava na deponijima, koji su u pravom smislu »smetlišta«, jer ne zadovoljavaju sve potrebne ekološke uvjete jednog deponija. Rješenje problema bila bi izgradnja regionalnog deponija za općine Kanjiža, Senta, Bačka Topola, Mali Iđoš i Grad Suboticu. 
Tim povodom u Subotici je potpisan aneks ugovora o financiranju generalnog projekta za »Regionalni deponij« doo Subotica, između Pokrajinskog tajništva za arhitekturu i urbanizam i Grada Subotice. Ugovor je vrijedan 2,970 milijuna dinara, a rok za izradu generalnog projekta je kraj siječnja sljedeće godine. Sama izrada glavnog plana košta 3,5 milijuna dinara, a razliku će nadoknaditi poduzeće »Regionalni deponij«.
 
Počinje izrada 
glavnog projekta
 
»Potpisivanjem aneksa ugovora za izradu glavnog plana Pokrajinsko tajništvo za arhitekturu i urbanizam je dalo podršku Subotici za realizaciju i izgradnju regionalnog deponija. Milijun eura će biti potrebno da se izgradi regionalni deponij, ali bez dobro urađene tehničke i planske dokumentacije neće se moći nabaviti novac od pristupnih fondova EU. Novi zakon o planiranju i izgradnji jasno definira koja je sve potrebna dokumetacija za dobivanje građevinske dozvole i početak gradnje objekta, a sve treba biti u skladu s Nacionalnom strategijom upravljanja otpadom, koja je u pripremi. Puno radimo kako bi se uredilo područje otpada, dokaz je i akcija ‘Očistimo Srbiju’, koja osim toga da uredi zemlju ima za cilj i educirati građane kako postupati s otpadom. U Srbiji ima preko 500 divljih deponija koje treba očistiti i urediti«, kaže pokrajinska tajnica za arhitekturu i urbanizam Dušanka D. Sremački.
 
Lokacije
 
U poduzeću »Regionalni deponij« kažu kako će se glavni projekt raditi usporedo za dvije lokacije. Jedna je kod kompleksa Azotare u blizini Verušića, a druga kod Bikovačkog puta, 2 kilomentra od Oroma. Mještani Verušića su prije nešto više od godinu dana, kada su čuli kako se u njihovom sudjedstvu treba graditi deponij, pisali peticije, održavali sastanke riješeni da to ne dopuste. Druga lokacija, koja je prema mišljenju stručnjaka isto povoljna, nalazi se na Bikovačkom putu, na prostoru 2 kilometra udaljenom od Oroma.
 »Prostornim planom Subotice za izgradnju Regionalnog deponija pogodne su bile tri lokacije, ali smo od prve odmah odustali. Sada su stručnjaci mišljenja kako je najbolja lokacija za izgradnju deponija na Bikovačkom putu, jer će svim općinama biti blizu. U skladu s Nacionalnom strategijom upravljanja otpadom da se veća količina otpada transportira na manju udaljenost, a manja količina otpada na veću udaljenost, regionalni deponij treba biti izgrađen na teritoriju Subotice«, istaknula je direktorica poduzeća »Regionalni deponij« Andrea Kikić dodajući, kako će se uraditi glavni projekt za obje lokacije, a nakon toga će vijećnici  birati mjesto izgradnje objekta.
»Sada je ovo prvi korak prema realizaciji cjelokupnog projekta. Nije neuobičajeno da se u zemljama EU čeka i do tri godine na izbor lokacije, jer bitno je izabrati pravo mjesto za gradnju objekta gdje će biti i reciklažni centar. U protekle dvije godine radili smo na edukaciji djece i građana o reciklaži i postavljali zelene otoke«, kaže Andrea Kikić.
Na postojeći deponij za tri godine se neće moći odlagati otpad, jer neće biti mjesta. Izgradnjom regionalnog deponija znatno će se urediti upravljanje otpadom u Subotici. Na regionalni deponij će se odlagati otpad iz općina Kanjiža, Mali Iđoš, Senta, Bačka Topola i Grada Subotice. Bit će izgrađene transferne postaje i sabirni centri i na deponij bi dolazio samo onaj otpad koji se ne može reciklirati. 
Gradonačelnik Subotice Saša Vučinić je rekao kako je potpisivanje aneksa ugovora važno, jer će stručnjaci odrediti najpovoljniju lokaciju. Izboru lokacije treba pristupiti pažljivo, kako ne bi govorili o još jednoj investiciji u gradu koja nije završena, kažu u lokalnoj samo-upravi. Investicija košta 12 milijuna eura, a za pripremu i izradu potrebne dokumentacije potrebne su dvije godine. Izgradnjom objekata treba se riješiti problem s otpadom za 260.000 stanovnika, koliko živi u navedenim općinama. Godišnje se na ovim prostorima stvara oko 80.000 tona otpada. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika