16.10.2009
Kvalitetniji i sigurniji vozači
Zbog novog zakona o sigurnosti u prometu koji predviđa promjene u sustavu obuke i polaganja vozačkog ispita, posljednjih su mjeseci auto-škole prenatrpane poslom. Svi žele polagati po starom zakonu, osloboditi se novih propozicija i dodatnih troškova.
Da će izmjena i dopuna biti – to je više nego sigurno, no, još uvijek nisu usuglašeni svi zakonski akti.
U Subotici ima preko 10 auto-škola, što manjih, što većih, i trenutačno svi imaju posla. Hoće li tako biti i kad stupi na snagu novi zakon o prometu, to će se vidjeti, no sigurno je da će manjim školama biti teže, jer i za ove škole će se mijenjati propozicije. Svaka auto-škola će morati imati najmanje 3 auta koji su mlađi od pet godina – za što će im trebati određeno vrijeme, kao i više uposlenika.
Novine u auto-školama
U razgovoru s Tomom Cvijanovim, vlasnikom i instruktorom jedne od najboljih škola u Subotici, auto-škole »Royal«, saznali smo niz zanimljivosti.
Novi zakon donosi mnoge novine koje će morati primjenjivati svi sudionici u prometu, ali i vlasnici auto-škola. »Ono što se konkretno tiče auto-škola, jest da će biti povećan broj kategorija. Točnije, bit će dodane podkategorije po ugledu na Europsku Uniju, koje će imati određene uvjete. Primjerice, podkategorija C1 označavat će mogućnost vožnje kamiona, ali samo do 3,5 tone. Uvodi se ponovno prva pomoć, i to praktično. Do sada smo imali samo teoriju, a po novom zakonu, koji bi trebao stupiti na snagu od 11. prosinca ove godine, bit će obvezan i praktičan rad prve pomoći, što će liječnici predavati. Vozački ispit je obuhvaćao i još uvijek obuhvaća test, poligonski dio vožnje i gradski dio – vožnju«, ističe Tomo Cvijanov.
Jedna od novina koja je podigla najviše buke je dužina trajanja obuke, koja bi po novom zakonu trajala i do 6 mjeseci. »Do sada je bila praksa da je kandidat mogao usporedo ići na predavanja i započeti vožnju, no, upravo je i ovdje prisutna jedna od novina. Kandidat će morati prvo položiti teoretski dio, dakle test, pa tek onda započeti vožnju, što je vrlo pozitivno. Jer, ukoliko je svladao teoriju, može krenuti u praksu. Dakle, tko nema položen test ne može niti početi s vožnjom, to podrazumijeva i liječnički pregled«, dodaje Cvijanov.
Po riječima sugovornika ono čega se mladi plaše jest da neće moći upravljati vozilom, ukoliko nemaju u pratnji osobu koja ima iskustvo u vožnji duže od 5 godina. Ali to pravilo će važiti za vremenski period od 23 – 5 sati, dakle tijekom noći. Također, mladi vozači će imati i ograničenja koja se tiču brzine i to dodatnih 20 posto. Primjerice, ukoliko je dozvoljena brzina 100 km na sat – za njih će važiti 80 km na sat. Svakako, nije im dozvoljena niti kap alkohola, dakle moraju imati 0 promila, kao i profesionalni vozači. »Također, jedna od novina o kojoj se još raspravlja je – koliko je sati potrebno za izlazak na ispit? Do sada je bilo potrebno minimum 20 sati vožnje, a po novom zakonu bi to bilo 30 sati, što je potrebno. Za uvođenje svih tih novina je ipak potrebno i određeno vrijeme priprema, pa se nadamo da se neće odmah sve primjenjivati, jer je ipak potreban vremenski period za adaptaciju –kako u školama, tako i s pripremom novih predavanja, teoretskih pitanja, kao i praktičnih zadataka. Cilj ovoga zakona je da početnici dobiju kvalitetniju obuku, isto tako da imamo kvalitetnije i sigurnije vozače, što je svakako potreba. Krajnji cilj je sigurnost – kako vozača, tako i svih sudionika u prometu«, kaže Tomo Cvijanov.
Probna dozvola za
maloljetnike
Najavljuju se promjene i na poligonu, ali i u cjeniku, koje će vjerojatno biti i najveći problem kod ovog novog zakona. »Kad je u pitanju naše okruženje, primjerice u Hrvatskoj ili Bosni i Hercegovini cijene za obuku i polaganje vozačkog ispita su tri puta veće nego kod nas. Sadašnja cijena s 20 sati vožnje i polaganjem iznosi oko 19.000 dinara, dok polaganje za B kategoriju s 40 sati vožnje košta 29.000 dinara. O novoj cijeni odlučivat će država. Činjenica je da je sada povećani interes, te dolaze i mladi koji će tek za pola godine puniti 18 godina i koji neće moći polagati po starom zakonu, ali su ljudi uplašeni kako će to sve izgledati«, kaže Cvijanov.
Do sada se za mali motor moglo polagati s napunjenih 14 godina, dok će po novome zakonu za polaganje malog motora, točnije skutera, biti potrebno punih 16 godina i to će sada biti podkategorija A1. »Koliko je to dobro, to je sad stvar osobnog mišljenja, mada će momci u tim godinama sjesti na motor i bez dozvole, pogotovo sada, kad će im trebati 16 godina kako bi je uopće mogli dobiti. Druga stvar, za polaganje B kategorije, točnije za vožnju auta će se moći izdavati probna dozvola za malodobne osobe, točnije za osobe s punih 17 godina. Što je apsurd – mali motor ćemo im uskratiti, a dat ćemo im voziti auto. Ta probna dozvola će trajati godinu dana, te će kasnije ‘prerasti’ u pravu dozvolu«, pojašnjava Tomo Cvijanov i dodaje, kako još uvijek u ovome zakonu ima neriješenih pitanja.